اعلام جرم سینما علیه شبکه های ماهواره ای

اعلام جرم سینما علیه شبکه های ماهواره ای

اعلام جرم سینما علیه شبکه های ماهواره ای

در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون ها ی جهانی کپی رایت، پیگیری حقوقی پخش غیر قانونی فیلم های ایرانی توسط شبکه های خارجی آسان تر می شود

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی ویدئو، رسانه کشور از پیگیری حقوقی پخش غیرمجاز فیلم های تولیدی داخل کشور از شبکه های فارسی زبان خارجی و ماهواره ای خبر داد.

حجت الاسلام محمدعلی زم با بیان این که موسسه ما برای پخش غیرمجاز فیلم های تولید کشور توسط شبکه های فارسی زبان ماهواره، به قوه قضاییه شکایت کرده است و به صورت جدی این موضوع را پیگیری می کند به جام جم گفت: در سال تولید مــــــلی باید از حق و حقوق تولیدکنندگان سینمای ایران دفاع شود.او افزود: امروز سرمایه های ملی ما در حوزه فرهنگی و هنری و بخصوص سینما، گرفتار هوا و هوس ماهواره ها و رسانه های خارجی شده است و حتی برخی از آنها مدعی هستند که با مجوز در داخل کشور هم فعالیت می کنند و دفتر دارند.

محمدعلی زم تاکید کرد: همان طور که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور پروانه نمایش فیلم های خارجی از ما سند رسمی کپی رایت می خواهد، شبکه های ماهواره ای خارج از کشور نیز باید برای پخش تولیدات سینمای ایران مجوز داشته باشند و وزارت ارشاد از حقوق ما دفاع کند.

او در پاسخ به این پرسش که چقدر برای به نتیجه رسیدن این شکایت امیدوار است، گفت: به نتیجه رسیدن یک بحث است و آغاز یک حرکت ملی برای پاسداشت تولید ملی، بحث دیگری است.

حمایت وزارت ارشاد

صحبت های محمدعلی زم و شکایت رسمی آنها باعث شد تا سراغ احمدعلی محسن زاده، مدیرکل حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برویم؛ او در این رابطه به خبرنگار ما گفت: وزارت ارشاد آمادگی هر نوع حمایت از تولیدکنندگان آثار سینمایی را دارد.

او درباره این که چقدر این پیگیری ها به نتیجه خواهد رسید، گفت: عضویت نداشتن ما در کنوانسیون های جهانی حمایت از کپی رایت، تنگناهایی را برای پیگیری قانونی ایجاد می کند و به همین دلیل ما در وزارت ارشاد موضوع الحاق ایران به کنوانسیون «برن» را مطرح کردیم و در دست پیگیری داریم.او تاکید کرد: بسیاری از آثار نویسندگان و سینماگران ما به سرقت می رود که با حضور در کنوانسیون های کپی رایت می توانیم آنها را به صورت قانونی پیگیری کنیم.
    
تاثیر مخرب بر فروش فیلم ها

محمدمهدی جعفری، مدیرعامل موسسه ویدئو رسانه «قرن بیست و یک» هم به جام جم گفت: پخش فیلم های ایرانی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان قطعا بر فروش این فیلم ها از شبکه نمایش خانگی تاثیر مخربی دارد.
 

او افزود: موسسه های نمایش خانگی مالک فیلم ها تلقی نمی شود تا بتواند از شبکه های فارسی زبان ماهواره شکایت کند، اما کانون پخش کنندگان و اتحادیه تهیه کنندگان این حق را دارد.

به گفته جعفری، یک فیلم سینمایی دارای چهار حق سینمایی، تلویزیونی، ماهواره ای و نمایش خانگی است که یک موسسه نمایش خانگی نمی تواند از حق پخش تلویزیونی یا ماهواره ای آن شکایت کند، مگر آن که در قرارداد ذکر شده باشد، تهیه کننده حق فروش فیلم به تلویزیون را تا مثــلاشش ماه یا یک سال ندارد.

او از اعلام جرم انجمن صنفی و کانون پخش کنندگان فیلم از شبکه های فارسی زبانی که اقدام به پخش غیرقانونی فیلم های ایرانی می کنند، استقبال کرد و افزود: در اوایل دهه 80 که در شبکه های ماهواره ای موجی برای پخش غیرقانونی فیلم های فارسی زبان ایجاد شده بود، با آنها تماس گرفتم و تهدید کردم که از طریق دادگاهی در دُبی از آنها شکایت خواهم کرد و همین بلوف باعث شد تا یک سال روند پخش غیرقانونی بسیاری از آنها تقریبا متوقف شود.
    
اعلام جرم علیه شبکه های ماهواره ای

مرتضی شایسته، عضو کانون پخش کنندگان فیلم هم در گفت وگو با ایرنا از اعلام جرم این کانون از شبکه های فارسی زبانی که اقدام به پخش غیرقانونی فیلم های ایرانی می کنند، خبر داد.

او به تصمیمات اخیر این کانون اشاره کرد و از وصول مطالبات تهیه کنندگان و پخش کنندگان از طریق کانون پخش کنندگان خبر داد و گفت: یکی از مهم ترین مسائلی که پیش روی توزیع کنندگان سینمای ایران قرار دارد، پخش غیرقانونی آثار ایرانی از شبکه های فارسی زبان است.

عضو کانون پخش کنندگان فیلم ایران ادامه داد: کانون پخش کنندگان اکنون در حال تهیه شکوائیه ای از دو شبکه فارسی زبان 20 و پرشین تی وی است تا علیه این دو شبکه به دلیل پخش غیرقانونی و بیش از حد فیلم های ایرانی اعلام جرم کند.

شایسته پخش غیرقانونی فیلم های ایرانی که به تازگی وارد شبکه نمایش شده است را از شبکه های فارسی زبان، تهدیدی بزرگ برای سینمای ایران دانست و افزود که این روند بدون شک به توزیع کنندگان و تهیه کنندگان ضربه می زند.

 روزنامه جام جم، شماره 3469 به تاریخ 7/5/91، صفحه 1 (صفحه اول)