حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 18 سال سابقه وکالت و ده سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127296881 در تماس باشید.

سارق خودرو در محاصره قصاب ها

 سارق خودرو در محاصره قصاب ها

  
گروه حوادث- مرد جوانی که با فریب مردم اقدام به خرید خودروی آنها با چک های جعلی می کرد، توسط 3 قصاب دستگیر شد.یازدهم اسفند سال گذشته، خانم جوانی به دادسرای ناحیه 5 تهران مراجعه کرد و گفت: از طریق آگهی روزنامه ماشین ریوی خود را فروختم، روز فروش خودرو داخل دفترخانه رسمی خریدار یک چک بین بانکی به من داد که بعداز مراجعه به بانک متوجه شدم جعلی است.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه 5 تهران، موضوع برای رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. مالباخته پس از حضور در پایگاه دوم به کارآگاهان نیز گفت: چند روز پیش برای فروش خودروام اقدام به انتشار آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کرده بودم که فردی با شماره تلفن همراهم تماس گرفت و مدعی شد که قصد خرید خودرو را دارد؛ به همین بهانه و پس از گرفتن نشانی محل سکونتم در فلکه دوم صادقیه، به منزل من مراجعه و پس از بازدید اولیه خودرو، عنوان کرد که خودرو را پسندیده و قصد خریدش را دارد؛ به همین بهانه و بدون آنکه رسید پرداخت پولی از من دریافت کند، 500 هزار تومان ودیعه به من پرداخت کرد و قرار شد تا 2 روز دیگر در دفترخانه رسمی ‌و زمان تنظیم قرارداد فروش خودرو مابقی پول را تحویل دهد؛ روز موعود و طبق قرار به نشانی دفترخانه واقع در خیابان کاشانی مراجعه کردم و او هم آمد و زمان تنظیم قرارداد مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان به صورت نقد و مابقی پول را نیز در قالب یک چک بین بانکی پرداخت کرد؛ من نیز که به خاطر همان 500 هزار تومان اولیه به این شخص اعتماد پیدا کرده بودم، چک بین بانکی را پذیرفتم. وی ادامه داد: تاریخ درج شده بر روی چک بین بانکی برای روز 11 اسفندماه 1390 بود. اما زمانیکه در این تاریخ به بانک مراجعه کردم متوجه شدم که زمان واقعی چک در تاریخ 1 اسفند 1390 بوده و چک اصلی در این تاریخ و توسط شخص دیگری نقد شده و چک من جعلی است . با توجه به اظهارات مالباخته، کارآگاهان با مراجعه به شعبه بانکی محل صدور چک بین بانکی اطلاع پیدا کردند که کلاهبردار تحت تعقیب آنها ضمن مراجعه به شعبه بانکی، اقدام به دریافت یک فقره چک بین بانکی کرده و این چک را فردای همان روز نقد کرده است. بنا بر تحقیقات انجام شده، متهم پس از دریافت چک بین‌بانکی و با استفاده از آن اقدام به تهیه چک مجعول و سپس نقد کردن آن کرده است و به علت پایان ساعت اداری شعبات بانکی، امکان بررسی ارکان چک از سوی مالباخته وجود نداشته و وی نیز به سرعت خودرو را فروخته است. با توجه به شیوه و شگرد متهم در اقدام به کلاهبرداری، کارآگاهان با توجه به احتمال ارتکاب جعل و کلاهبرداری مشابه، با بررسی پرونده‌های مشابه اطلاع پیدا کردند که متهم تحت تعقیب آنها از 4 مالباخته دیگر نیز به همین شیوه اقدام به خرید 4 دستگاه خودرو سی یلو، زانتیا و پژو کرده و خودروهای آنها را نیز بلافاصله و در زمان کوتاهی و قبل از توقیف خودروها به افراد دیگری فروخته است. کارآگاهان پایگاه دوم که احتمال می‌دادند این کلاهبرداری‌ها توسط یک کلاهبردار حرفه‌ای انجام شده است، با انجام چهره‌نگاری، تصاویر اولیه‌ای از متهم به دست آوردند. در ادامه و با مراجعه به بانک مجرمان سابقه‌دار، موفق به شناسایی «امیر.ف» 31 ساله شدند که پیش از این به اتهام جعل اسناد مالکیت دستگیر و روانه زندان شده بود.

با شناسایی امیر مخفیگاه متهم در شهرری ـ چهارراه چشمه نیز شناسایی شد. اما امیر از آنجا فرار کرده بود. در شرایطی که اقدامات پلیسی برای شناسایی مخفیگاه جدید و دستگیری متهم ادامه داشت، جوانی 30 ساله به مغازه قصابی مراجعه واز صاحبان مغازه درخواست خرید 3 رأس گوسفند می‌کند که پس از خرید، کشتن و انتقال لاشه‌ی گوسفندان به داخل خودرو با ادعای اینکه تنها 50 هزار تومان وجه نقد به همراه دارد، قصد پرداخت مابقی پول گوسفندها در قالب چک بین بانکی را داشته که فروشندگان از قبول چک خودداری و یکی از آنها برای دریافت مابقی پول گوسفندها سوار خودروی خریدار می‌شود.در همین زمان 2 نفر دیگر به رفتار خریدار گوسفندان مشکوک و با مراجعه به بانک از مجعول بودن چک مطلع شده و بلافاصله موضوع را به شریک خود اطلاع می دهند. آنها با خریدار درگیر و مرد جوان آنها را با سلاح تقلبی تهدید می کند و در نهایت قصاب‌ها متهم را دستگیرو تحویل مأموران کلانتری 140 کن می‌دهند. با توجه به کشف چک مجعول و اسلحه تقلبی از خریدار گوشت گوسفند، پرونده مقدماتی در کلانتری 140 تشکیل و متهم که خود را «امیر یگانه» معرفی کرده بود، برای انجام تحقیقات تخصصی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. با انتقال متهم به پایگاه دوم پلیس آگاهی، بلافاصله کارآگاهان وی را به عنوان متهم تحت تعقیب خود و با هویت واقعی «امیر.ف» شناسایی کردند. مالباختگان و فروشندگان خودروها نیز پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی، متهم را به عنوان خریدار خودروهای خود مورد شناسایی قرار دادند.