جزئیات رسیدگی به پرونده‌ قضایی جواد لاریجانی

جزئیات رسیدگی به پرونده‌ قضایی جواد لاریجانی

 رییس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر رسیدگی جدی به پرونده‌های زمین‌خواری تشریح کرد
جزئیات رسیدگی به پرونده‌ قضایی جواد لاریجانی

 

دنیای‌اقتصاد- رییس کل دادگستری استان تهران در مورد ماجرای ادعایی درباره زمین‌خواری «محمدجواد لاریجانی» از تشکیل پرونده قضایی در جوادآباد ورامین برای برادر رییس قوه قضائیه خبر داده و گفته است که «‌این پرونده مراحل قانونی خود را طی کرده است.»

در ماه‌های گذشته برخی سایت‌های خارج از کشور اسنادی ادعایی را در خصوص زمین‌خواری جواد لاریجانی منتشر کرده بودند که این خبر در ابتدا با واکنش علی لاریجانی روبه‌رو شد و رییس مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص این شایعات گفت: «کدام زمین‌خواری؟ هر کس سندی دارد، باید از طریق قوه‌قضائیه بررسی شود.» اما چندی بعد سخنگوی قوه قضائیه خبر داد که «رییس این قوه حدود 8 ماه پیش به رییس دادگستری تهران دستور داده است که بدون هیچ‌گونه اغماضی و بدون هیچ توجهی به اینکه جواد لاریجانی نسبتی با ریاست قوه دارد، به این پرونده رسیدگی کند.» خود جواد لاریجانی نیز در واکنش به اتهاماتی که به او نسبت داده شده است گفته بود «قوه قضائیه هیچ خط قرمزی ندارد؛ چه جواد لاریجانی و چه هرکس دیگری، مانند هر شهروند دیگری باید پاسخگو باشد. من باید به ضد انقلاب بگویم که در هر دادگاهی که فراخوانده شوم با کمال افتخار شرکت می‌کنم و احکام قضایی را چه به نفع من باشد و چه به ضرر من برچشم خواهم گذاشت.»

رییس قوه قضائیه: حیثیت نظام فدای برادر من نشود
اما در تازه‌ترین تحول، آن‌گونه که ایسنا گزارش داده است رییس کل دادگستری استان تهران در حاشیه مراسم جشن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان که شامگاه یکشنبه برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در رابطه با مسوولیت پیگیری پرونده «محمدجواد لاریجانی» گفت: چند ماه قبل ریاست محترم قوه قضائیه با من صحبت کرد و گفتند: «چنین پرونده‌ای وجود دارد. تقاضای موکد من از شما این است که پیگیری کنید تا این پرونده به سرعت رسیدگی شود». علیرضا آوایی ادامه داد: رییس قوه قضائیه تاکید کردند که مطلقا ملاحظه هیچ‌کدام از ما را نکنید و این برای خود من هم جالب بود، زیرا یک تعارف نبود، بلکه یک تاکید صادقانه بود. رییس کل دادگستری استان تهران افزود: صحبت رییس قوه قضائیه این بود که مثلا اگر کسی از بستگان من یا برادر من احیانا پرونده‌ای دارد چرا باید حیثیت همه و مسوولین نظام زیر سوال برود برای اینکه چند هکتار زمین گرفته شده یا نشده است؟ لذا من بلافاصله یکی دو روز بعد از این موضوع، رییس دادگاه جوادآباد را دعوت کردم و پیام و مطالبه رییس قوه قضائیه را نیز به او گفتم و حدود شش بار هم با ایشان تماس گرفتم.

آوایی تصریح کرد: ‌این پرونده مراحل قانونی خود را طی کرده، ارجاع شده و دارد کارهایش انجام می‌شود و من به رییس دادگاه جوادآباد اصرار داشتم که کار را سریع‌تر انجام دهد و حتی روز یکشنبه بنا بود بیاید تا گزارشی از اقداماتی که تاکنون در مورد این پرونده انجام شده خدمت رییس قوه قضائیه ارائه داده شود. منتها در این روز به علت بیماری آیت‌الله آملی لاریجانی این جلسه لغو شد و احتمالا به هفته آینده موکول می‌شود.

سوابق پرونده و ماجرای قرار منع تعقیب

وی تاکید کرد:‌ روند رسیدگی به این پرونده روندی قانونی و منطقی است منتها این پرونده نیاز به کارشناسی و زمان دارد و همان‌طور که می‌دانید من علاقه‌مندم که در یک فضای کاملا حرفه‌ای و نه جنجالی مانند بقیه پرونده‌ها به آن رسیدگی شود و مطالبه رییس قوه قضائیه هم همین است.
رییس کل دادگستری استان تهران در مورد قرار منع تعقیبی که قبلا در این پرونده صادر شده است، گفت:‌ ظاهرا نامه‌ای از وزارت جهاد کشاورزی آمده بود که مجوزی داده بود. در این پرونده قرار منع تعقیبی صادر شده بود منتهی مجددا با شکایتی که منابع طبیعی مطرح کرده است، قرار شده یک رسیدگی شفاف صورت بگیرد و در این مورد تصمیم گرفته شود.

آوایی اظهار کرد: امیدوارم سرعتی به تناسب این پرونده وجود داشته باشد و رسیدگی قضایی دقیقی روی این پرونده انجام شود؛ چون واقعا این پرونده ارزش آن را ندارد که حیثیت مسوولان نظام به خاطر اینکه یکی از بستگانشان در معرض چنین مساله‌ای قرار گرفته است زیر سوال برود.

صدور رای پرونده بیمه ایران تا 10 روز آینده
وی در مورد صدور رای پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران نیز گفت: این پرونده، پرونده سنگینی بود که جلسات متعددی داشت و متهمین و وکلا در آن زیاد بودند و صدور رای این پرونده هم طبعا کار سنگینی است.

رییس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: آن‌طور که من اطلاع دارم، دوستان مشغول نوشتن رای این پرونده هستند و تا روز یکشنبه حدود 30 صفحه از رای را نوشته بودند منتها رای طولانی است و باید متقن باشد و تصورم این است که دوستان در حال تلاشند تا رای این پرونده را ظرف 10 روز آینده تکمیل کنند.

آوایی همچنین گفت: پرونده «م.ز» معروف به مه‌آفرید دوم در تهران رسیدگی می‌شود و بحث برگشتن آن به جای دیگر مطرح نشده است.