جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09113740313 در تماس باشید.

پرسش-و-پاسخ-حقوقی

   شکایت از تاکسیرانی

20 ماه پیش بازرسان تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد، تاکسی پدرم را متوقف کردند. اما موقع ثبت شماره پلاک تاکسی پدرم در کامپیوتر‌های بازرسی تاکسیرانی اشتباهی رخ داد و آخرین رقم پلاک تاکسی پدرم اشتباه در کامپیوتر ثبت شد که این شماره پلاک اشتباهی مربوط به یک تاکسی سرقتی بود که با شکایت صاحب تاکسی سرقتی، برادرم چندی قبل بازداشت شد و برایش وثیقه 20 میلیون تومانی صادر می‌شود. بعد از 4 ماه نوبت دادگاه برادرم فرا رسید. مدیرعامل تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد طی نامه‌ای برای قاضی توضیح داد که اشتباه از سوی تاکسیرانی فرودگاه بوده که شماره پلاک را اشتباها در کامپیوتر ثبت کردند. قاضی با توجه به نامه و با شهادت مأموری که 20 ماه پیش تاکسی پدرم را در فرودگاه متوقف کرده بود، حکم به برائت کامل برادرم داد. حال با توجه به ضررهای مالی‌ که برادرم برای تهیه وثیقه‌اش متحمل شده و با توجه به فشار روحی و روانی او و خانواده‌اش طی این مدت و خدشه‌دار شدن آبرو و حیثیتش و تحمل 4 شب بازداشت در کلانتری، 2 سؤال دارم:

1- آیا برادرم می‌تواند از صاحب تاکسی سرقت شده شکایت کند و چند میلیون تومان ضرر مالی‌اش را جبران کند؟

2- اگر برادرم جهت جبران زیان مالی‌اش، از تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد، به دلیل اشتباهی که مرتکب شده‌اند، شکایت کند، با توجه به اینکه تاکسیرانی یک ارگان دولتی محسوب می‌شود، آیا امکان اینکه دادگاه برای جبران خسارات برادرم رأی به محکومیت تاکسیرانی بدهد وجود دارد و برادرم می‌تواند خسارات بگیرد؟ چون اگر امکان گرفتن خسارت از تاکسیرانی وجود نداشته باشد، برادرم حاضر نیست خود را به دردسر بیاندازد تا از یک سازمان دولتی مثل تاکسیرانی شکایت کند.

با توجه به اینکه مالک تاکسی مسروقه اشتباه و تخلفی انجام نداده و صرفا سرقت تاکسی خود را اعلام کرده است، اقدام علیه ایشان بی‌ثمر خواهد بود ولی موضوع شکایت علیه تاکسیرانی قابل پیگیری است اما در هر حال صرفا برای بعضی از خسارات می‌توانید طرح دعوی کنید.

 ظهرنویسی چک

به عنوان شاهد و در حضور چند نفر شاهد دیگر، ظهرنویس چک شدم اما کلمه شاهد را قید نکرده‌ام. حال بعد از 3 سال، اعسارم ( مقالات مرتبط با اعسار - سوالات مرتبط با اعسار )  را نیز قبول نکرده‌اند و اجراییه علیه من صادر شده است. چه اقدامی می‌توانم انجام دهم؟ امکان تقسیط وجود دارد یا خیر؟

مسئولیت ظهر نویس در چک وعده دار - مطالبه وجه چک از ظهر نویس بدون ارسال واخواست-چک - فرق ظهر نویس با ضامن - آشنایی با قانون چک - لایحه دفاعیه درخصوص دعوای مطالبه وجه چک - تمایز چک کیفری با چک حقوقی 

ضمن اینکه اعسار شما رد شده، تنها راه موجود اعتراض به رای اعسار و دفاع در مرحله تجدید نظر است.

معاونت در جعل سند

برای اثبات این موضوع که فردی در جعل سند ( مقالات مرتبط با جعل سند - سوالات مرتبط با جعل سند ) معاونت داشته است یا خیر، آیا قاضی می‌تواند با توجه به اظهارات متهم ردیف اول که ادعا می‌کند به دستور متهم ردیف دوم این کار را انجام داده و شخصی ظاهرا بی‌طرف که در ابتدا ادعایی غلط در مورد متهم ردیف دوم کرده و بعدا به صورت سربسته ادعای خود را در دادگاه پس گرفته است، حکم به معاونت در جعل صادر کند یا خیر؟

صرف اظهارات متهم نسبت به فرد دیگر مثبت جرم نیست و دادگاه با در نظر گرفتن مجموع قرائن و شواهد رای صادر می‌کند.

بررسی جرم جعل سند و مجازات قانونی مرتکب آن  - شرایط ادعای جعل سند رسمی - سازوکارهای پیشگیری از جعل سند 

تکلیف ملک خریدداری شده

اینجانب ملکی خریده‌ام که قبل از انتقال، سند آن در رهن دادگاه بوده. وکیل وراث مبلغ قرار متهم متواری را به حساب دادگاه واریز کرده و سند، فک الرهن و انتقال سند انجام گرفت. بعد از سه ماه ابلاغیه‌ای برای صاحب ملک متوفی مبنی بر احظار متهم متواری به دادگاه به دست اینجانب رسید. تکلیف بنده چیست؟

شما تکلیفی ندارید و صرفا می‌توانید فروشنده را از موضوع مطلع کنید.

دادسرا و کارمزد

بنده سال قبل دچار حادثه‌ای در کارگاه شدم و خسارات آن از طرف بیمه به حساب دادگاه واریز شد. آیا دادسرا ( مقالات مرتبط با دادسرا - سوالات مرتبط با دادسرا ) بابت شکایت من، کارمزد از آن کم می‌کند؟ یا تمام آن را به من واریز می‌کنند؟

دادسرا هیچ مبلغی را از خسارات واریزشده کسر نخواهد کرد.

چگونگی اثبات پرداخت نفقه

در دوران عقد هستیم و همسرم مطالبه نفقه ( مقالات مرتبط با نفقه - سوالات مرتبط با نفقه ) معوقه و جاریه کرده و حاضر به تمکین نیست. مخارج نفقه مانند خرید پوشاک، هزینه درمان و ... را پرداخت کرده‌ام اما غیر از چند مورد خاص، برای سایر موارد، مدرکی ندارم که آن را اثبات کند و عرف نیز به گونه‌ای است که برای دادن این مخارج، از زن رسید دریافت نمی‌شود.

ضمانت اجرای پرداخت نفقه - ضمانت اجرای ترک کیفری نفقه - دادخواست مطالبه نفقه ایام زوجیت 

حال از چه راه‌هایی باید پرداخت نفقه را اثبات کنم؟ آیا شهادت شهود کفایت می‌کند؟ ضمنا وی غیر از اعضای خانواده شاهد دیگری ندارد و کسی حاضر به شهادت نیست.

لطفا مرا راهنمایی کرده و بگویید که در این موارد قاضی بر چه اساسی تصمیم‌گیری می‌کند ؟

برای اثبات ادعای پرداخت، شهادت شهود و گواهی مطلعین کفایت می‌کند.

وکالت‌نامه

مادرم در سال‌های گذشته در دفترخانه‌ای که نام آن را فراموش کرده‌ایم، وکالتی به خواهر یا برادرش داده، اما حالا وکالت‌نامه را پیدا نمی‌کنیم و شماره و آدرس دفترخانه را نیز نمی‌دانیم همچنین با فردی که به او وکالت داده شده است، نیز ارتباط نداریم. آیا راهی برای استعلام و اطلاع از وجود آن وکالت می‌توان پیدا کرد؟ آیا می‌توان آن را فسخ کرد؟

باید به همان دفترخانه مراجعه و تقاضای رونوشت کنید. سپس با اشاره به شماره و تاریخ وکالت اعطایی، طی یک اظهارنامه به ایشان فسخ وکالت‌نامه را اعلام کنید.

خرید ملک از پدر

قصد دارم ملکی را از پدرم به قیمت روز خریداری کنم. آیا بعد از فوت پدرم سایر خواهر و برادرانم می‌توانند نسبت به این ملک ادعای وراثت کنند؟

سوال دیگرم این است که آیا پدر می‌تواند ملکی را به فرزندش انتقال دهد؟ یعنی سند ملک را به نام فرزندش بزند؟ اگر می‌تواند هزینه این نقل و انتقال چقدر است؟

امکان فروش یا انتقال رسمی یا عادی ملک به فرزند وجود دارد و عقد بیع مذکور از عقود لازم است. بنابراین پس از انتقال، ورثه نمی‌توانند نسبت به آن ادعایی داشته باشند؛ می‌توانید میزان هزینه‌های مربوطه را از دفاتر اسناد رسمی استعلام بگیرید.

فروش امتیاز سرقفلی مغازه

پدرم در سال 1374 اقدام به خرید یک باب مغازه به صورت قرارداد امتیاز سرقفلی ( مقالات مرتبط با سرقفلی - سوالات مرتبط با سرقفلی ) نامحدود در شهر اهواز کرد. حال پس از گذشت 19 سال مجبور به فروش این امتیاز شده است و البته در این سال‌ها بازسازی و تجهیز این واحد تجاری را نیز انجام داده است. حال بر سر قیمت با صاحب اصلی ملک به توافق نرسیده و هر مشتری دیگری نیز که به قصد خرید می‌آید، با تهدید صاحب ملک مبنی بر اینکه پس از خرید ملک را به طور قانونی از شما می‌گیرم و چیزی هم به شما نمی‌رسد، مواجه می‌شود؛ در نتیجه این مشکل همچنان باقی است. لطفا راهنمایی کنید چه راهکار قانونی برای فروش این مغازه وجود دارد؟

انتقال سرقفلی - سرقفلی در حقوق ایران 

پدر شما می‌تواند دادخواست تجویز انتقال منافع را به طرفیت موجر به دادگاه حقوقی حوزه ملک تقدیم کند.

   شکایت از مهد کودک

آیا می‌توان از مهد کودکی که دارای مجوز از سازمان بهزیستی است، شکایت کرد؟ چون این مهد کودک باعث سلب آسایش همسایگان شده است. آیا با گرفتن وکیل می‌توان اقدامی انجام داد؟

می‌توان شکواییه مزاحمت، تنظیم و تقدیم دادسرا کنید و به موضوع رسیدگی خواهد شد.

   خیانت در شراکت

با دوست چندین ساله‌ام یک مغازه اجاره کردیم ولی قرارداد به اسم او است و من مدرکی ندارم که اثبات کنم به وی پول داده‌ام. اکنون او به من خیانت کرده و من را در سود شریک نمی‌کند. چه اقدامی باید انجام دهم؟

مطالبه سود مشارکت مستلزم ارائه دلیل من جمله قرارداد یا استشهادیه و شهادت شهود است.

   گرفتن حکم عدم حضور

معامله ملکی انجام داده‌ام و فروشنده مبلغ بیشتری درخواست کرده و حاضر به انتقال سند نیست همچنین تاریخ حضور در محضر نیز گذشته است، اظهارنامه با تاریخ جدید محضر برای فروشنده فرستاده‌ام، در صورت عدم حضور فروشنده آیا در تاریخ جدید می توانم حکم عدم حضور او را بگیرم؟ مبلغی به عنوان وام مسکن در روز تنظیم سند باید به فروشنده بدهم، آیا برای گرفتن حکم باید پول نقد معادل با وام مسکن همراه داشته باشم یا نامه بانک مبنی بر آماده بودن وام کفایت می‌کند؟

در صورت عدم حضور بدون نیاز به پرداخت وجه می‌توانید گواهی عدم حضور دریافت کنید.

 پرونده توافقی

گواهی عدم امکان سازش صادر و مسایل مالی زوجه مشخص شده است. حال پس از نهایی شدن رای و قطعیت آن زن اظهار می‌دارد حاضر به طلاق توافقی است. در صورتی که قبلا مخالف بود.

از لحاظ قانونی حال که گواهی عدم امکان سازش صادر و رای قطعیت یافته است، آیا می‌توان پرونده طلاق توافقی( مقالات مرتبط با طلاق توافقی - سوالات مرتبط با طلاق توافقی ) جدایی را به راه انداخت؟ اگر شرایط در طلاق توافقی مناسب باشد، چگونه می‌توان پرونده نخست را مسکوت و پرونده طلاق توافقی را دنبال کرد؟

به شعبه صادرکننده رای مراجعه کرده و درخواست صدور گزارش اصلاحی بر مبنای توافقات خود را مطرح کنید.

فروش خودرو به صورت وکالتی

سه سال پیش خودرویی را به صورت وکالتی فروختم. خریدار بعد از 3 سال هنوز اقدام به تعویض پلاک و به نام زدن خودرو نکرده و وکالتی این خودرو دست به دست چرخیده است. این خودرو به همراه 30 خودروی دیگر به شرکتی فروخته شده است که آن شرکت ورشکسته شده و اموالش توقیف شده است.

خودرویی که هنوز سندش به نام من است، نیز در بین این اموال توقیف شده است. ولی خود خودرو مفقود است و فقط سند آن موجود است. طلبکار برایم اظهارنامه فرستاده است که خودرو را به او تحویل دهم. از نیروی انتظامی نیز با من تماس گرفته شد که ماجرا چیست و این خودرو کجاست؟
لطفا راهنمایی بفرمایید که آیا مسئولیتی متوجه بنده است؟

مسئولیتی متوجه شما نخواهد بود و با ارائه وکالت‌نامه می‌توانید فروش خودرو را اثبات کنید.

فرار از دین

در دوران عقد و در حال جدا شدن از همسرم هستم. چطور می‌توانم بفهمم همسرم خانه‌ای که داشت را به نام چه کسی زده است؟ چطور به دادگاه اثبات کنم که فرار از دین ( مقالات مرتبط با فرار از دین - سوالات مرتبط با فرار از دین ) کرده است؟ چرا که فقط آدرس آپارتمان مورد نظر را دارم و از پلاک ثبتی آن بی‌اطلاعم.

همچنین همسرم اتومبیل خود را به صورت قولنامه‌ای خریده و تا جایی که اطلاع دادم، سند به نامش نیست. در اداراتی مانند اداره ثبت املاک نیز ندارم که بتوانم از پلاک ثبتی  منزل همسرم اطلاعاتی کسب کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

درخواست توقیف اموال مزبور را کنید تا دادگاه به اخذ استعلام اقدام کند. البته برای توقیف باید پلاک ثبتی داشته باشید که پس از آن می‌توانید دادخواست فرار از دین و ابطال معاملات را مطرح کنید.