جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09172220205 در تماس باشید.

ضمانت-اجرای-حضانت-به-امر-قانون

متن پرسش :

زوج علی رغم صدور حکم مبنی بر تحویل طفل به مادر از تحویل طفل خودداری مینماید؟ تکلیف چیست؟

بررسی راهکارهای قانونی حضانت کودک - آیا می دانید حق حضانت مادر نسبت به فرزند به چه نحو است ؟ - بررسی تاسیس حقوقی حضانت در قانون مدنی 

متن پاسخ :

هرگاه به علت پاره ای مسائل بین زوجین طلاق ( مقالات مرتبط با طلاق - سوالات مرتبط با طلاق ) حاصل شود و مطابق حکم دادگاه حضانت ( مقالات مرتبط با حضانت - سوالات مرتبط با حضانت ) فرزند به مادر سپرده شود، ولی پس از صدور حکم دادگاه، پدر از استرداد طفل به مادر امتناع ورزد، مادر می تواند با توجه به اینکه اولویت نگهداری طفل به او محول گردیده، از طریق دادگاه صادرکننده حکم نسبت به استرداد طفل اقدام نماید، زیرا برای حضانت علاوه بر ضمانت اجرای مدنی ، ضمانت اجرای کیفری نیز مقرر گردیده است.

مطابق ماده واحده مصوب تیرماه 65 « چنانچه به حکم دادگاه حضانت ( مقالات مرتبط با حضانت - سوالات مرتبط با حضانت ) طفل به کسی واگذار شود و پدر یا مادر و یا شخص دیگری مانع اجرای حکم گردد و یا از استرداد طفل امتناع نماید ، دادگاه صادرکننده حکم ولی را ملزم به عدم ممانعت نموده و در صورت ادامه ممانعت به حبس تا اجرای حکم محکوم خواهد شد.»

از طرف دیگر ماده 172 قانون مدنی تصریح می کند :« هیچ یک از ابوین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنهاست از نگهداری او امتناع کنند، در صورت امتناع یکی از ابوین ، حاکم باید به تقاضای دیگری یا تقاضای قیم یا یکی از اقربا یا به تقاضای مدعی العموم نگهداری طفل را به هر یک از ابوین که حضانت به عهده اوست الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا مؤثر نباشد، حضانت ( مقالات مرتبط با حضانت - سوالات مرتبط با حضانت ) را به خرج پدر و هر گاه پدر فوت شده باشد، به خرج مادر تأمین کند.»