جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121932428 در تماس باشید.

شماره 327/79/الف 1/2/1379
مدیر عامل محترم روزنامه رسمی کشور
با احترام ، تصویر آئین نامه اجرائی قانون گزینش و استخدام قضات که به توشیح ریاست محترم قوة قضائیه رسیده جهت درج در روزنامه رسمی ارسال میگردد .
اداره گزینش و استخدام قضات
در اجرای ماده 3 قانون راجع به استخدام قضات و شرایط کار آموزی مصوب 19/2/1343 و اصلاحیه آن مصوب 27/12/1347 و قانون شرایط انتخاب قضات دادگستری مصوب 14/2/61 و قانون الحاق دو تبصره به قانون شرایط انتخاب قضات دادگستری مصوب 12/7/61 و قانون اختیارات و وظایف رئیس قوه قضائیه مصوب 9/12/71 ، آئین نامه اجرائی زیر تصویب میشود :
ماده 1- قوه قضائیه همه ساله از کسانی که دارای لیسانس قضائی یا لیسانس الهیات (گرایش فقه و حقوق اسلامی )یا لیسانس دانشکده علوم قضائی وابسته به دادگستری یا مدرک قضائی از مدرسه عالی قضائی قم هستند و طلاب حوزه های علمیه که دوره سطح را تمام کرده باشند از طریق انتشار آگهی و آزمون اقدام به حذب و استخدام کادر قضائی از متقاضیان امر قضا خواهد کرد .
ماده 2- تعدادقضات مورد نیاز را همه ساله اداره کل کارگزینی قضائی قوه قضائیه به اداره گزینش و استخدام قضات اعلام می نماید .
ماده 3- اداره گزینش و استخدام قضات با توجه به نیاز اعلام شده نسبت به انتشار آگهی و اجرای آزمون برای انتخاب و پذیرش کادر قضائی اقدام می نماید .
تبصره یک : این آگهی باید در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار صبح و عصر در دو نوبت به فاصله یک هفته منتشر گردد .
تبصره دو : در آگهی استخدام متقاضیان امر قضاء علاوه بر تعیین زمان و مکان آزمون شرایط داوطلبان به این شرح اعلام می شود :
3-1 تابعیت اصلی ایران .
3-2 ایمان و عدالت و تعهد عملی نسبت به موازین اسلامی و وفاداری به نظام جمهوری اسلامی ایران .
3-3 نداشتن سوء پیشینه مؤثر کیفری .
3-4 داشتن حداقل 22 سال تمام .
3-5 داشتن صحت مزاج و توانائی کار و عدم اعتیاد به مواد مخدر .
3-6 طهارت مولد .
3-7 انجام خدمت وظیفه یا دارابودن معافیت قانونی و یا سپردن تعهد طبق قانون .
ماده 4- داوطلبان در صورت موفقیت در آزمون باید تعهد نمایند که در هر محلی که قوه قضائیه مصلحت دانست خدمت نمایند و تغییر محل شغل آنان طبق ضوابط و مقررات قانونی خواهد بود .
ماده 5- داوطلبان دارای تحصیلات دانشگاهی باید از عهده امتحان در موارد زیر که به صورت کتبی به عمل خواهد آمد برآیند :
1- معارف اسلامی .
2- ادبیات فارسی .
3- ادبیات عربی و متون فقه .
4- زبان خارجه (انگلیسی یا فرانسه ).
5- آئین نامه دادرسی مدنی .
6- آئین نامه دادرسی کیفری .
7- حقوق مدنی و تجارت .
8- حقوق اجزای عمومی و اختصاصی .
تبصره یک : در آزمون کتبی نمره ها از یک تا بیست می باشد و حداقل قبولی نمره 12 است .
تبصره دو : درسهای آئین دادرسی مدنی و آئین دادرسی کیفری دارای ضریب 3 و درسهای ادبیات عرب و متون فقه و زبان خارجه دارای ضریب 2 و بقیه دارای ضریب 1 می باشد .
تبصره سه : نحوه محاسبه امتیازات مثبت و منفی به شرح زیرمی باشد :
الف – برای هر سؤال غلط بدون در نظر گرفتن ضرایب یک نمره از یک نمره می باشد .
ب – برای هر سئوال غلط بدون در نظر گرفتن ضرایب 33% منفی از یک نمره می باشد .
ج – نمرات دروس مثبت و منفی با توجه به ضرایب به شرح زیر اعلام می گردد.
جدول: صفحه 33 مجموعه سال 1379

تبصره چهار – تعداد سئوالات هر درس 20 سئوال می باشد که طرح و اجرای آن بر عهده اداره گزینش و استخدام قضات می باشد که در صورت لزوم می تواند از واحدهای ذیربط خارج از دستگاه کمک بگیرد .
تبصره پنج : سئوالات امتحانی توسط قضات دادگستری و اساتید قوة قضائیه که توسط اداره گزینش و استخدام قضات انتخاب می گردند طرح میشود .
تبصره شش : حداقل نمره قبولی 168 از نمره کل 280 بوده که معادل حداقل نمره 12 از نمره کل 20 می باشد .
ماده 6- از طلاب متقاضی امر قضاء به شرح زیر امتحان به عمل خواهد آمد :
الف – آزمون کتبی از :
1- جلدین کفایه الاصول
2- مکاسب (بیع و خیارات )
3- تحریر الوسیله امام خمینی (قده ) مباحث قضاء و شهادات و حدود و قصاص و دیات
4- آئین دادرسی کیفری و آئین دادرسی مدنی .
ب : آزمون شفاهی از جلدین تحریر الوسیله حضرت امام (قده )
تبصره یک : مجموع نمرات آزمون کتبی 20 می باشد و حدنصاب قبولی آن آزمون شفاهی نیز نمره 12 از 20 می باشد .
تبصره دو : آزمون شفاهی پس از قبولی در آزمون کتبی انجام میگردد .
تبصره سه : در آزمون کتبی از کفایه و مکاسب و تحریرالوسیله صرفاً امتحان علمی انجام می شود به صورت طرح سؤالهای علمی پیرامون عبارت داده شده .
تبصره چهار : طلابی که صلاحیت علمی آنان جهت تصدی امر قضاء بر اساس امتحان از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصدیق شود از شرکت در آزمون کتبی معاف می باشند .
ماده 7- در مورد داوطلبان امر قضاء پس از قبولی در آزمون نسبت به تعیین صلاحیت آنان از طریق مصاحبه و گزینش توسط اداره گزینش و استخدام قضات اقدام مقتضی به عمل خواهد آمد .
تبصره : هیأت تعیین صلاحیت توسط ریاست قوةقضائیه منصوب می شوند.
ماده 8- پس از انجام اقدامات فوق و پذیرش داوطلب ، اداره گزینش و استخدام قضات مراتب را جهت صدور ابلاغ کارآموزی به اداره کل کارگزینی قوة قضائیه و جهت گذارنیدن دوره کارآموزی قضائی به اداره کل آموزش قوه قضائیه معرفی می نماید .
ماده 9- اداره کل آموزش موظف است 15 روز قبل از اتمام دوره کارآموزی کسانی را که کارآموزی خود را با موفقیت به پایان رسانیده اند به اداره گزینش و استخدام قضات معرفی نمایند تا این اداره با هماهنگی اداره کل کارگزینی قضائی قوه قضائیه نسبت به تعیین محل خدمت و صدور ابلاغ قضائی آنان اقدام لازم معمول و مراسم تحلیف را تحت نظر ریاست قوه قضائیه برگزار نماید .
ماده 10- در مراسم تحلیف داوطلبان امر قضاء قبل از اشتغال به خدمت باید در حضور ریاست قوة قضائیه یا نماینده ایشان به شرح زیر سوگند نمایند .
متن سوگند نامه
بسم الله الرحمن الرحیم
من به عنوان قاضی در محضر قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خدای قادر متعال سوگند یاد می کنم که به پیروی از پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام و استمداد از ارواح طیبه شهدای اسلام پاسدار حق و عدالت باشم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می نمایم که همواره در کشف حقیقت و احقاق حق و اجرای عدالت و قسط اسلامی در گرفتن حق از ظالم و بازگرداندن آن به صاحبش کوشا باشیم و با تلاش پیگیر در مسند قضاء در تحکیم مبانی جمهوری اسلامی و حمایت از مقام رهبری دین خود را به انقلاب مقدس اسلامی ادا نمایم .
امضاء
ماده 11- در راستای جذب عناصر مومن و متعهد جهت تصدی امر قضاء در مورد ایثارگران (جانبازان ، آزادگان ، رزمندگان و خانواده معظم شهداء) مقرر میشود :
1- در فرض شرایط مساوی الویت جذب و استخدام با ایثارگران است .
2- در هر محلی که تمایل داشته باشند خدمت کنند اولویت خواهند داشت .
لازم به ذکر است :
الف – منظور از رزمندگان کلیه کسانی است که در طول مدت هشت سال دفاع مقدس از تاریخ 31/6/59 لغایت 31/6/1367 به مدت شش ماه و بیشتر اعم از متوالی یا متناوب به صورت داوطلبانه (بسیجی ) در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته و گواهی خدمت آنان به تأیید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی رسیده باشد .
ب – منظور از جانبازان 25% از کار افتادگی و بالاتر است که به تأیید بنیاد جانبازان انقلاب اسلامی رسیده باشد .
ج – منظور از خانواده معظم شهداء : فرزند ، همسر ، پدر ، مادر، خواهر و برادر شهید می باشد که به تأیید بنیاد شهید انقلاب اسلامی رسیده باشد .
د – منظور از آزادگان کلیه کسانی است که بر اساس قوانین آزاد محسوب و به تأیید ستاد رسیدگی به امور آزادگان رسیده باشد .
این آئین نامه مشتمل بر 11 ماده و 13 تبصره در تاریخ 31/1/1379 به تصویب ریاست قوه قضائیه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا می باشد .

نوع :
آیین نامه
شماره انتشار :
16066
تاریخ تصویب :
1379/01/31
تاریخ ابلاغ :
1379/02/06
دستگاه اجرایی :
موضوع :