جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121213391 در تماس باشید.


بسمه تعالی
تاریخ 29/3/1379 شماره دادنامه 124 کلاسه پرونده 78/54
مرجع رسیدگی- هیات عمومی دیوان عدالت اداری.
شاکی: رئیس شعبه ویژه رسیدگی به امور قاچاق کالا و ارز مستفر در پل شیله زابل.
موضوع شکایت و خواسته- ابطال نامه شماره 2473 مورخ 29/4/1377 مدیر کل امور مرزی وزارت کشور.
مقدمه: شاکی طی شکایتنامه تقدیمی اعلام داشته است، مصوبه شماره 3270 مورخ 3/4/1375 ستاد پشتیبانی برنامه و تنظیم بازار میزان مجاز سقف معافیت گمرکی کالای همراه مسافر را هشتاد دلار تعیین نموده که هر مسافر ورودی به کشور می تواند تا این مبلغ کالای مجاز با رعایت ماده 17 قانون مقررات صادرات و واردات و آئین نامه اجرائی ان بدون پرداحت حقوق گمرکی و سود بازرگانی وارد نماید مدیر کل امور مرکزی وزارت کشور طی نامه شماره 2473/م/الف مورخ 29/4/77 بههر فرد اجازه داده که در پانزده روز به میزان پانصد هزار ریال کالای خارجی ( قاچاق) خریداری نماید قوانین مربوط به مسافرین ورودی اجازه داده است که تا 80 دلار کالای همراه مسافر حمل نمایند و حال ان که مصوبه فوق اعم از مسافرین ورودی و داخلی است که خلاف صریح قانون است. مدیر کل دفتر حقوقی وزارت کشور در پاسخ به شکایت مذکور طی نامه شماره 61/2493 مورخ 28/6/1378 اعلام دشاه اند: نامه شماره 2473/م/الف مورخ 29/4/1377 اداره کل مرزطی وزارت متبوع اولاً هماهنگونه که در صدر ان امده براساس بند دوم از مصوبات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا مورخ 12/2/1377 صادر شده ثانیاً ناظر به خرید مسافران داخلی است که از بازارهای مناطق مرزی( مثل بازار زابل) خرید می نمایند. ثالثاً اینکه درنامه وزارت متبوع تاکید می کند که خرید نباید جنبه تجارتی داشته باشد و مانطور که از متن نامه استنباط می گردد خرید کالاهای خارجی وارد شده به کشور به عنوان هدیه و سوغات ان هم در صورتی که از کالاهای قاچاق و ممنوعه نباشد مجاز است. مضافاً به اینکه وقتی کالایی حسب مقررات وارد کشور می شود لفظ قاچاق بر ان حمل نمیشود.
هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق بریاست حجت الاسلام و المسلمین مقدسی فرد معاون قضائی دیوان و با حضور روسای شعب بدوی روساء و مستشاران شعب تجدید نظر تشکیل و پس از بحث و بررسی انجام مشاوره باتفاق آراء بشرح آتی مبادرت بصدور رای مینماید.
رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری
نظر به اینکه نامه شماره 2473 مورخ 29/4/1377 متضمن وضع قاعده عام امره ای و در نتیجه از مصادیق مقررات دولتی موضوع ماده 25 قانون دیوان عدالت اداری محسوب نمی شود. اعتراض نسبت به ان قابل رسیدگی و امعان نظر درهیات عمومی دیوان نمیباشد.
رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری معاون قضائی- مقدسی فرد
-----------------------------------------
شماره 2473 مورخ 29/4/1377

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
معاونت محترم امنیت

سلام علیکم
براساس بند دوم از مصوبات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا مورخ 12/2/77 و پیرو مباحث صورت گرفته در جلسات کمیته تخصصی و دبیرخانه ستاد ضوابط حمل کالاهای خارجی بعنوان هدیه و سوغات همراه مسافر در داخل کشور، بشرح زیر جهت اقدام لازم ارسال میگردد.
نحوه حمل و نقل و ارسال کالاهای خارجی:
1- ارسال یا حمل کالاهای ممنوعه قانونی به هر میزان ، ممنوع و در صورت اقدام قاچاق محسوب میشود.
2- حمل یا ارسال کالاهای مجاز مشروط، در صورت نداشتن مجوزهای قانونی لازم ممنوع و در صورت اقدام قاچاق محسوب میشود.
تبصره-
همراه داشتن حداکثر 20 متر پارچه خارجی بالحاظ نمودن سقف ارزش تعیین شده بلامانع است
3- همراه داشتن کالاهای مجاز خارجی توسط مسافرین در صورتیکه ارزش سیف مجموعه آنها از پانصد هزار ریال ننماید.
تبصره:
در صورت تردد مسمر مسافرین از یک مسیر حداکثر هر پانزده روز یکبار میتوانند یک نوبت استفاده نمایند.
تبصره:
ارسال و حمل کالاهای خارجی از قبیل : ماشین لباسشویی، یخچال، فریزر، دوربین فیلمبرداری، رادیو ضبط دیسکتی، ویدیو، کامپیوتر با توجه به ارزش سیف آنها ممنوع است.
مدیر کل امور مرزی وزارت کشور
نوع :
آراء و نظریات
شماره انتشار :
124
تاریخ تصویب :
1379/03/29
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
موضوع :