جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09133690259 در تماس باشید.


بسمه تعالی
تاریخ 27/11/75 شماره دادنامه 306 کلاسه پرونده : 75/122
مرجع رسیدگی : دیوان عدالت دیوان عدالت اداری
شاکی. آقای غلامرضا مدنیان
موضوع شکایت و خواسته : ابطال بخشنامه حج و زیارت" href="/tags/18998/سازمان-حج-و-زیارت/" class="link">سازمان حج و زیارت مبنی بر دستور عدم واگذاری سهمیه حج به افراد غیر .
مقدمه : شاکی طی دادخواست تقدیمی اعلام داشته اند ، سازمان خوانده با تمسک غیر قانونی به اعمال برخی از واسطه ها و دلالان حق واگذاری امتیاز و سهمیه ثبت نامی حج عمره و تمتع را به غیر حتی به اشخاص نسبی و سببی چه بموجب سند رسمی و یا حتی انتقال قهری (فوت شخص ) ممنوع داشته است. این تصمیم باعث سلب یکی از حقوق اجتماعی افراد را فراهم آورده است. از طرفی سازمان مذکور طی هماهنگی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخشنامه ای به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ نموده است که از هرگونه نقل و انتقال ثبتی آن جلوگیری شود لذا چون این امر از اختیارات قوه مجریه نمی باشد تقاضای ابطال آنرا دارد.
هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق به ریاست حجه السلام و المسلمین اسماعیل فردوسی پور و با حضور روسای شعب بدوی و روساء و مستشاران شعب تجدید نظر تشکیل و پس از بحث و بررسی و انجام مشاوره با آراء بشرح آتی مبادرت به صدور رای مینماید.
رای هیات عمومی
با عنایت به وظایف و مسئولیتهای حج و زیارت" href="/tags/18998/سازمان-حج-و-زیارت/" class="link">سازمان حج و زیارت و ضوابط به اعزام زائران بیت الله الحرام و اینکه بخشنامه مورد اعتراض متضمن ممنوعیت مطلق انتقال سهمیه با رعایت مقررات نمی باشد لذا بخشنامه مزبور خلاف قانون تشخیص نگردید.
رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری
اسماعیل فردوسی پور

نوع :
آراء و نظریات
شماره انتشار :
306
تاریخ تصویب :
1375/11/27
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
موضوع :