جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09143230071 در تماس باشید.

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح جامع شهر رشت شماره9098/310/300استاندار محترم گیلان
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند؛ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 9/10/1387؛ طرح جامع شهر رشت را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 5/7/1386 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گیلان به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ افق طرح به 1405 تغییر یابد.
2ـ ملاک جمعیت، جمعیت ساکن شهر بوده و بایستی سرانه‌ها بر آن اساس اعمال گردد.
3ـ محدوده مصوب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با خارج نمودن آن بخش از اراضی که ضرورت خروج آن به استناد قانون تعاریف محدوده و حریم شهرها تعیین تکلیف شده مورد تصویب قرار گرفت.
حریم مصوب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با تثبیت شهر صنعتی در داخل حریم مورد تأیید قرار گرفت.
5 ـ سرانه آموزشی به 3 متر افزایش یابد.
6 ـ ضمناً نظریات کمیته فنی به شرح زیر مورد تصویب قرار گرفت.
ـ نقشه کاربری اراضی پیشنهادی باکاربری‌های تثبیت‌شده، تهیه و ضوابط و مقررات منطبق با هر کاربری ارائه شود.
ـ ساخت و سازهای مسکونی انفرادی در حریم شهر، صرفاً بر مبنای قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات....، حداکثر یک واحد مسکونی به مساحت 150 متر مربع و سطح اشغال 5/7% انجام گیرد.
ـ ضمن تأکید بر ضرورت تسریع و تکمیل سیستم و شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر رشت، مطالعه برای ساماندهی و استفاده مناسب از قابلیت‌های رودخانه‌ای زرجوب و گهررود برای فرصتهای گردشگری و تأمین فضای سبز و گذراندن اوقات فراغت برای شهروندان را توصیه می‌نماید.
ـ مطالعات پدافند غیرعامل با هماهنگی سازمان پدافندغیرعامل انجام شود.
ـ با توجه به اهمیت مقوله گردشگری و صنایع دستی در شهر رشت، برنامه‌های ویژه‌ای با هماهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری" href="/tags/8928/سازمان-میراث-فرهنگی،-صنایع-دستی-و-گردشگری/" class="link">سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این خصوص تهیه و پس از تصویب درمراجع ذیصلاح مورد اجرا قرار گیرد.
ـ طرح ویژه‌ای متضمن بازنگری و بررسی بیشتر در مورد حلقه واقع در مرکز شهر (چهارراه میکائیل ـ صیقلان ـ تختی ـ معلم و....) با رویکرد توجه به حفظ ارزش‌های فرهنگی تاریخی شهر، خصوصاً بافت بازار و محلات قدیمی مرکز شهر و پیوند منطقی آنها با نیازهای جدید تهیه گردد.
ـ ضوابط و مقررات طرح بر مبنای نظر کمیته فنی اصلاح شود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه شهرسازی و معماری و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یادشده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مالاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر رشت بیش از پیش فراهم گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1405) معادل 756،823 نفر در محدوده‌ای به وسعت 10،240 هکتار شامل کاربریهای موردنیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 74 نفر در هکتار تهیه شده است.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوط و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
اسناد و مدارک طرح متعاقباً جهت اجراء ابلاغ خواهدشد.
معاون وزیر و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ـ امیر فرجامی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
18709
تاریخ تصویب :
1387/10/9
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان گیلان
موضوع :