×

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) شهر گلستان

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) شهر گلستان

مصوبه-شورای-عالی-شهرسازی-و-معماری-ایران-در-خصوص-طرح-راهبردی-ـ-ساختاری-(جامع)-شهر-گلستان مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) شهر گلستان شماره90/300/99390


استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیات محترم وزیران، به استحضار می‌رساند؛ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 19/2/1390 طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) شهر گلستان را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 18/2/1389 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران به تصویب رسیده بود را مورد بررسی قرار داد و مقرر نمود طرح مطابق نظر کمیته فنی و نظرات اعضای محترم شورای عالی اصلاح شود و مجدداً در شورای عالی مطرح و تصمیم‌گیری شود. کمیته منتخب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در تاریخ 27/2/1390 پیرو مصوبه جلسه مورخ 19/2/1390 شورای عالی و بازدید مورخ 24/2/1390 برخی اعضای شورا، طرح جامع شهر گلستان را براساس صورتجلسه مورخ 22/12/1389 کمیته فنی مورد بررسی مجدد قرار داد و به شرح ذیل اتخاذ تصمیم نمود:
1ـ افق طرح بدون افزایش جمعیت به سال 1400 افزایش یابد.
2ـ حریم عبوری راه‌آهن به میزان 17 متر رعایت شود (از آکس راه‌آهن)
3ـ کاربری آموزش عالی منطبق با کاربری طرح هادی در طرح تثبیت شود.
4ـ مسیر خیابان 45 متری در هر کجا که اجرا شده، به عنوان حریم حفاظتی سبز در نظر گرفته شود.
5 ـ جدول سرانه‌ها براساس طرح تدقیق سرانه‌ها تهیه و ارائه شود.
6 ـ مابقی بندهای صورتجلسه کمیته فنی به شرح زیر مورد تائید است.
• عناوین کلیه نقشه‌ها و گزارشات از « طرح راهبردی ـ ساختاری حوزه شهری اسلامشهر ـ رباط کریم» به « طرح راهبردی ـ ساختاری شهر گلستان» تغییر یابد.
• اصلاح خطوط تقسیمات کشوری در محدوده شهرستان‌های اسلامشهر، بهارستان و رباط‌کریم بر پایه رفع تداخلهای محدوده و حرایم شهرهای حوزه‌ براساس «قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها» و با عنایت به طرحهای توسعه و عمران شهری مصوب و نظرات شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران جهت حل مشکلات موجود در سطح منطقه پیشنهاد می‌شود.
• برنامه‌ریزی و تنظیم سلسله مراتب شبکه ارتباطی دچار اشکال می‌باشد به نحوی که بزرگراه ساوه مستقیماً به صورت آنتنی به شبکه کثیری از معابر جمع و پخش‌کننده وصل گردیده است. جهت حل معضل ترافیکی شهر گلستان بر تهیه طرح ویژه ساماندهی ترافیکی برای شهر تأکید می‌گردد.
• با توجه به مطالعات ترافیکی طرح جامع شهر گلستان پیشنهاد می‌گردد در محدوده غربی شهر که حجم بالای معابر جمع و پخش‌کننده موجود است نقش یکی از معابر (با پتانسیل موجود) به شریانی درجه 2 تغییر نماید.
• سطوح و سرانه‌های خدمات شهری پیشنهادی به گونه‌ای در پهنه‌ها دیده شود که امکان تأمین خدمات عمومی (آموزشی، درمانی، ورزشی و...) در پهنه‌های مختلف فراهم باشد.
• نقشه منطقه‌بندی حریم به همراه ضوابط استقرار فعالیتها در قالب مجاز، مشروط و ممنوع تنظیم و ارائه گردد.
• در تهیه طرح تفضیلی برای شهر گلستان تسریع گردد.
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سیزدهمین جلسه سال جاری در مورخ 4/7/1390 پیرو مباحث جلسه مورخ 19/2/1390 و بازدید و نظرات کمیته منتخب، طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) شهر گلستان را مورد بررسی نهائی قرار داد و مقرر نمود کلیه نظرات کمیته منتخب در طرح اعمال و کمبود سرانه‌های خدماتی موجود براساس اسناد و مدارک اعلامی شهرداری از اراضی مالکین بزرگ (از جمله شرکت صادرات تمیز) تأمین گردد.
با کلیه شرایط ذکرشده طرح به تصویب رسید.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1400) معادل 285272 نـفر محدوده‌ای به وسعـت 1299 هکتار شامل کاربـریهای مورد نیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 219 نفر در هکتار) تهیه شده است. مساحت حریم مصوب شهر نیز 2470 هکتار می‌باشد.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه مسکن و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نمایم، امید است با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یادشده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر گلستان بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر در موعد مقرر تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.


معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی

نوع : تصویب نامه

شماره انتشار : 19506

تاریخ تصویب : 1390/2/19

تاریخ ابلاغ :

دستگاه اجرایی : شورای شهرسازی و معماری استان تهران -

موضوع :

منبع : وب سایت قوانین دات آی آر (معاونت آموزش دادگستری استان تهران)

    

قانون های مرتبط

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.