حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 18 سال سابقه وکالت و ده سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121085171 در تماس باشید.

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) کوهسار شماره90/300/105310


استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان البرز
در اجرای بـند (5) ذیـل ماده (4) قـانون تأسـیس شورای عـالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 12/10/1390، طرح راهبردی ـ ساختاری (جامع) شهر کوهسار واقع در حوزه شهری هشتگرد ـ نظرآباد را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 25/12/1389 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان البرز به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ تا تصویب و ابلاغ طرح تفصیلی کلیه سطوح خدماتی موجود و یا مصوب در طرح‌ هادی مصوب کماکان می‌بایست ملاک عمل شهرداری قرار گیرد.
2ـ صدور پروانه ساختمان در اراضی خالی و مستحدثات ویژه (نظیر تعمیرگاه‌ها، دامداری‌ها و...) با مساحت بالای 5000 مترمربع (یک پلاک و یا چند پلاک) در صورت وقوع در هر کدام از پهنه‌ها، با رعایت مفاد شرح خدمات طرح‌های راهبردی ـ ساختاری و منوط به تأمین خدمات در چارچوب طرح جامع جدید و تصویب طرح تفصیلی پیشنهادی توسط کمیسیون ماده 5 خواهد بود.
3ـ ساخت و ساز در کلیه پلاک‌هایی که براساس قانون حفظ و گسترش فضای سبز، باغ تلقی می‌گردد، در هر پهنه‌ای که واقع شده باشند، در قالب دستورالعمل ماده 14 قانون زمین شهری امکان‌پذیر خواهد بود.
4ـ در پهنه‌های مختلط اداری و خدمات (M,S) سهم خدمات می‌بایست دقیقاً مشخص و در زمان صدور پروانه شهرداری، موظف به دریافت حق‌السهم خدمات می‌باشد. ضمناً تا تصویب و ابلاغ طرح تفصیلی شهرداری صرفاً در قطعات به مساحت کمتر از 5000 مترمربع (یک یا چند قطعه) مجاز به صدور پروانه می‌باشد.
5 ـ هرگونه ساخت و ساز در حریم شهر با رعایت کلیه قوانین مرتبط با حریم صرفاً پس از اخذ مصوبه از کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مجاز.
6 ـ تراکم پایه برای پلاک‌های واقع در کلیه پهنه‌ها (M,S,R) تا 80 درصد با کاربری مسکونی تعیین و مازاد آن (تا سقف تراکم مجاز و کاربری انتفاعی مطابق پهنه مصوب) صرفاً با پرداخت پذیره (عوارض مازاد بر تراکم) پیشنهادی توسط شهرداری و تصویب شورای اسلامی شهر و تائید فرمانداری محترم به ملک تعلق خواهد گرفت. مواردی که سهم خدمات بصورت زمین توسط شهرداری اخذ می‌گردد و یا خدمات رأساً توسط متقاضی احداث می‌گردد مشمول اخذ پذیره نخواهد بود.
7ـ کلیه املاک و اراضی که براساس مصوبات قانونی تغییر کاربری پیدا کرده‌اند در طرح جامع ابقاء گردند.
8 ـ ضوابط و مقررات طرح جامع متعاقباً ابلاغ خواهد شد. همچنین شهرداری می‌تواند نسبت به کارگیری مشاور ذیصلاح برای انجام مطالعات طرح تفصیلی با هماهنگی اداره کل مسکن و شهرسازی استان اقدام نماید.
9ـ اراضی ذخیره واقع در ضلع غربی و جنوبی شهر با عنوان پهنه G (پهنه حفاظت (سبز و باز)) در نقشه پهنه‌بندی اراضی از محدوده شهر خارج گردد و خط محدوده بر مرز پهنه‌ی پیشنهادی قبلی منطبق گردد.
10ـ محدوده شهر در قسمت غربی تدقیق و بر کمربندی پیشنهادی منطبق گردد.
11ـ در نقشه پهنه‌بندی پیشنهادی G (پهنه حفاظت (سبز و باز)) در قسمت جنوب غربی شهر از محدوده شهر خارج گردد و خط محدوده بر پهنه‌های پیشنهادی منطبق گردد.
12ـ باغشهر آرین در حریم شهر در پهنه G (پهنه حفاظت (سبز و باز)) قرار گیرد.
13ـ پهنه سکونت پیشنهادی در ضلع جنوب شرقی حریم (واقع در شهر پهنه صنعتی) حذف و از حریم شهر خارج گردد.
توضیح: با توجه به اینکه حریم شهر کوهسار در قسمت غربی به محدوده شرقی شهر جدید هشتگرد منطبق شده، حریم از بخش غربی شهر با رعایت مرز تقسیمات کشوری و حریم مصوب شهر جدید هشتگرد کاهش یابد و تدقیق شود.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1405) معادل 12819 نفر در محدوده‌ای به وسعت 496 هکتار شامل کاربریهای موردنیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 44/30 نفر در هکتار) تهیه شده است. مساحت حریم مصوب شهر نیز 6392 هکتار می‌باشد.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یاد شده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر کوهسار بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.


معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
19528
تاریخ تصویب :
1390/10/12
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
موضوع :