جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122028227 در تماس باشید.

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع شهر جم شماره91/300/13800مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص طرح جامع شهر جم


استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر
در اجرای بند (5) ذیل ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 18/2/1391 طرح جامع شهر جم را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 12/9/1390 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ باغات حاشیه شهر تحت عنوان (باغ و فضای سبز خصوصی) از محدوده شهر خارج گردد و خط محدوده بر کاربری‌های پیشنهادی بعدی منطبق شود.
2ـ باغات داخل بافت شهر تحت عنوان باغ و فضای سبز خصوصی، در صورتیکه دارای حقوق مکتسبه می‌باشند با عنوان کاربری باغ و با ضوابط و قوانین مرتبط تثبیت گردند.
3ـ عناوین کاربری‌های پیشنهادی مطابق طرح تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربریهای شهری و تعیین سرانه آنها مصوب مورخ 10/3/1389 شورای عالی شهرسازی و معماری اصلاح گردد.
4ـ محدوده منفصل شهری (با عنوان شهرک پردیس) تعیین تکلیف گردد و در نرخ رشد پیشنهادی و در جداول کاربری‌ها و سطوح و سرانه‌های پیشنهادی در نظر گرفته شود.
5 ـ عرض بستر و حریم مسیل‌ها براساس استعلام از آب منطقه‌ای استان در نقشه کاربری پیشنهادی لحاظ گردد.
6 ـ نقشه سلسله مراتب شبکه معابر مطابق آئین‌نامه طراحی راههای شهری ایران مصوب مورخ 7/9/1373 شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و ارائه گردد.
7ـ نقشه منطقه‌بندی حریم شهر مطابق بند 8 ضوابط جلوگیری از افزایش محدوده شهرها مصوب مورخ 10/8/1378 شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و ارائه گردد و پهنه توسعه شهری (جهات توسعه) از نقشه منطقه‌بندی حریم حذف گردد.
8 ـ اساس طرح جامع مطابق دستورالعمل تشخیص اساس طرح جامع مصوب 23/12/1363 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و آستانه مغایرت‌های اساسی نیز براساس تبصره یک ماده 44 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران تهیه و ارائه گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1400) معادل 45616 نفر در محدوده‌ای به وسعت 1110 هکتار شامل کاربریهای موردنیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 37 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 4031 هکتار تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت موثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یاد شده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر جم بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.


معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
19595
تاریخ تصویب :
1391/2/18
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان بوشهر
موضوع :