جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127003316 در تماس باشید.

اساسنامه جایزه علمی ـ فناوری پیامبر اعظم (ص) شماره13198/91/دشاساسنامه جایزه علمی ـ فناوری پیامبر اعظم (ص)
(مصوب جلسه 714 مورخ 30/3/1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی)

معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور
مصوبه «اساسنامه جایزه علمی ـ فناوری پیامبر اعظم(ص)» که در جلسه 714 مورخ 30/3/1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، برای اجرا ابلاغ می‌شود:
مقدمه
جایزه علمی ـ فناوری پیامبر اعظم (ص) که در این اساسنامه به اختصار «جایزه» نامیده می‌شود، جایزه عالی فناوری در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی برترین‌های علم و فناوری جهان اسلام است. این امر از طریق ارزیابی طرح‌های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصین برتر در سطح جهان اسلام صورت می‌گیرد. به علاوه، این جایزه به دنبال ایجاد فضایی است که در آن صاحبان و متقاضیان فناوری در کشورهای اسلامی حضور یابند و ضمن ارائه دستاوردها و نیازهای خود، زمینه برای تعامل و همکاری بیشتر آنها فراهم شود. باتوجه به اینکه محدوده پوشش این جایزه کلیه کشورهای اسلامی است، با احترام به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام (ص)، این جایزه، «جایزه علمی ـ فناوری پیامبر اعظم(ص) ـ با عنوان انگلیسی: Mustafa Prize نامگذاری شده است.
ماده1ـ ویژگی‌ها و اهداف:
ویژگی اصلی جایزه، افزایش سطح همکاری و هم‌افزایی در حوزه علوم و فناوری در سطح کشورهای اسلامی با تأکید بر فناوری‌های پیشرفته است.
1ـ1ـ اهداف اعطای جایزه:
الف ـ شناسایی و معرفی فناوری‌های برتر کشورهای اسلامی
ب ـ تقدیر از صاحبان دستاوردهای علمی و فناوری‌های برتر مسلمان
ج ـ تقویت جایگاه علمی و فناوری دانشمندان جهان به‌ویژه جهان اسلام
د ـ زمینه‌سازی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی
هـ ـ سیاست‌گذاری برای حرکت جمعی و ایجاد وجدان علمی مشترک در جهان اسلام درجهت رفع وابستگی‌های عرصه فناوری و تقویت جهان اسلام
1ـ2ـ موضوعات و رویکرد‌های کلان جایزه عبارتند از:
الف) تلاش برای شکستن انحصارگرایی علمی و فناوری در جهان
ب) تشریک مساعی، هم‌افزایی و همگرایی بین کشورهای اسلامی در حوزه علوم و فناوری‌های نوین
ج) افزایش نقش کشورهای اسلامی در معادلات بین‌المللی
د) ایجاد فضای همکاری و تعامل بین متخصصین و دانشمندان کشورهای اسلامی
هـ) تشویق و ترغیب دانشمندان جهان اسلام و مسلمانان سراسر جهان در جهت تولید هرچه بیشتر علم و فناوری، کارآفرینی، رفع نیاز مردم و افزایش ثروت در جامعه اسلامی
و) معرفی جایزه به عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی و برتری علمی در سطح جهان
ز) نهادینه‌سازی تبیین اسلامی از علم و فناوری، فلسفه علوم و فلسفه فناوری
1 ـ3 ـ دوره زمانی:
دوره زمانی اعطای جایزه به‌صورت دو سالانه است، و حداکثر به یک نفر شخص حقیقی یا حقوقی در هر حوزه علم و فناوری اعطا می‌شود.
تبصره: بعد از برگزاری چند دوره، به تشخیص شورای سیاستگذاری، جایزه می‌تواند بصورت سالانه اعطا گردد.
ماده2ـ ارکان:
ارکان جایزه عبارتند از: شورای سیاست‌گذاری، گروه‌های داوران.
ماده3ـ شورای سیاست‌گذاری:
شورای سیاست‌گذاری جایزه، مسؤولیت تصویب سیاست‌های کلان جایزه را به عهده دارد و اعضای آن عبارتند از:
3ـ1ـ رئیس شورا: معاون علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری اسلامی ایران
3ـ2ـ پنج نفر اعضای حقیقی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. انتخاب مجدد افراد بلامانع است.
3ـ3ـ اعضای حقوقی ایرانی عبارتند از: وزیر امور خارجه؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ رئیس جامعة‌المصطفی‌ العالمیه؛ رئیس فرهنگستان علوم؛ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی؛ رئیس ارتباطات اسلامی" href="/tags/41529/سازمان-فرهنگ-و-ارتباطات-اسلامی/" class="link">سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رؤسای کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه تهران و رئیس دانشگاه صنعتی شریف
3ـ4ـ اعضای حقوقی خارجی عبارتند از: دو نفر از رؤسای نهادهای اسلامی بین‌المللی که به‌عنوان اعضای حقوقی از بین رؤسای نهادهای بین‌المللی اسلامی از جمله: آکادمی علوم جهان اسلام، کمیته همکاری‌های علمی ـ فناوری سازمان همکاری‌های اسلامی (کامستک)، بانک توسعه اسلامی، سازمان آموزشی علمی و فرهنگی اسلامی (آیسسکو)، دو نفر از رؤسای مسلمان دانشگاه‌های معتبر جهان اسلام با پیشنهاد رئیس شورای سیاست‌گذاری و تصویب اعضای بندهای 3ـ1 لغایت 3ـ3 برای مدت یک دوره انتخاب خواهند شد.
انتخاب مجدد هریک از اعضا بلامانع است.
3ـ 5 ـ رییس پارک فناوری پردیس عضو و دبیر شورای سیاست‌گذاری است.
تبصره: آئین‌نامه داخلی، اولویت‌بندی حوزه‌های علمی و فناوری جایزه و ضوابط انتخاب برگزیدگان، به تصویب شورای سیاست‌گذاری می‌رسد.
ماده4ـ نهادهای نامزدکننده:
برای هر دوره نهادهای نامزدکننده (اشخاص حقیقی وحقوقی) از بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی معتبر کشورهای اسلامی، فرهنگستان‌های علوم کشورهای اسلامی، نهادهای علمی و فناوری بین‌المللی اسلامی و دانشمندان برجسته مسلمان توسط شورای سیاستگذاری تعیین واعلام می‌گردند.
ماده5 ـ داوری:
5 ـ1ـ متناسب با هریک از اولویت‌های علمی و فناوری جایزه، از یک گروه داوران 7 نفره متشکل از متخصصین موضوع از ایران و سایر کشورهای اسلامی و مسلمانان سایر کشورها استفاده خواهدشد.
5 ـ2ـ انتصاب هریک از گروه داوران با پیشنهاد رئیس یا 3 نفر از اعضای شورای سیاست‌گذاری و تصویب شورای سیاست‌گذاری خواهد بود.
5 ـ3ـ هریک از گروه داوران وظیفه انتخاب و پیشنهاد نامزدهای دریافت جایزه به شورای سیاست‌گذاری را بر عهده دارند.
تبصره ـ ضوابط و نظام داوری بنا به پیشنهاد رئیس شورای سیاست‌گذاری توسط شورای سیاست‌گذاری تصویب خواهد شد.
ماده6 ـ دبیرخانه:
دبیرخانه، وظیفه پیگیری تصمیمات و اجرای مصوبات شورای سیاست‌گذاری را بر عهده دارد.
تبصره: شرح وظایف دبیرخانه به پیشنهاد رییس پارک فناوری پردیس و تأیید رئیس شورای سیاست‌گذاری به تصویب شورای سیاست‌گذاری خواهد رسید.
ماده7ـ زمان برگزاری مراسم:
نظر به اینکه جایزه، مزین به نام پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌باشد و با توجه به اهداف جایزه، زمان برگزاری آن، مقارن با هفته وحدت (12 الی 17 ربیع‌الاول) است.
ماده8 ـ نوع و میزان جایزه:
جایزه شامل: تندیس، لوح تقدیر و هدیه ویژه است که به فرد برگزیده در هر کدام از اولویت‌های علمی و فناوری، به‌صورت جداگانه تعلق می‌گیرد.
تبصره1:‌ میزان و نوع هدیه ویژه در هر دوره توسط شورای سیاست‌گذاری تعیین و اعلام می‌شود.
تبصره2: شورای سیاست‌گذاری می‌تواند از مشارکت و حمایت سایر نهادهای ایرانی و اسلامی استفاده نماید.
ماده9ـ این اساسنامه در یک مقدمه، 9 ماده و 5 تبصره در جلسه 714 مورخ 30/3/1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.


رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ محمود احمدی‌نژاد

نوع :
اساس نامه
شماره انتشار :
19790
تاریخ تصویب :
1391/3/30
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
معاونت علمی و فناوری رییس جمهور
موضوع :