جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09124321990 در تماس باشید.مرجع تصویب: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
شماره ویژه نامه: 582
دوشنبه،27 خرداد 1392
سال شصت و نه شماره 19889 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر شبانکاره
شماره300/15053 5/3/1392
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر شبانکاره
استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 4/10/1391 طرح جامع ـ تفصیلی شهر شبانکاره را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 17/4/1391 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ افق طرح جامع با حفظ سطوح، سرانه‌ها، جمعیت پیشنهادی به سال 1406 افزایش یابد.
2ـ محدوده تاریخی مرکز شهر مطابق ضوابط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری" href="/tags/8928/سازمان-میراث-فرهنگی،-صنایع-دستی-و-گردشگری/" class="link">سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصلاح گردد و کاربری مسکونی آن حذف گردد.
3ـ کاربری‌های شمال غربی شهر که خارج از محدوده طرح هادی پیشنهاد گردیده‌اند حذف و خط محدوده در این قسمت بر خط محدوده طرح هادی مصوب قبلی منطبق گردد.
اراضی زراعی واقع در بخش غربی شهر و سایر قسمتهای حاشیه‌ی شهر در صورت عدم ایجاد حقوق مکتسبه (صدور پروانه ساخت تا تاریخ تصویب طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان) از محدوده شهر خارج و خط محدوده به بافت کالبدی موجود مجاور منتقل گردد.
5 ـ در بخش جنوب جاده برازجان ـ گناوه فقط کاربری‌های موجود (ساخته شده تا سال 1391) تاریخ تصویب طرح در محدوده حفظ و مابقی خارج و خط محدوده به لبه بافت کالبدی موجود منطبق گردیده و کاربری فضای سبز جنوب شرقی نیز از محدوده خارج گردد و حریم راه نیز از اداره کل راه و شهرسازی استان استعلام و ملاک عمل قرار گیرد.
6 ـ اساس طرح جامع مطابق دستورالعمل تشخیص اساس طرح جامع شهر مصوب 23/12/1363 شورای عالی شهرسازی و معماری و آستانه مغایرت‌های اساسی بر‌اساس تبصره یک ذیل ماده44 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران تهیه و ارائه گردد.
مطابق این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون حریم شهر قرار دارند در صورت ایجاد حقوق مکتسبه (ناشی از تغییر کاربری و پروانه‌های ساختمانی صادره دارای مجوز‌های قانونی از مراجع ذیصلاح استانی) تا زمان تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با همان عملکرد (کاربری) در حریم شهر تثبیت و ابقا می‌گردد.
این طرح بر‌اساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1400) معادل 9081 نفر در محدوده‌ای به وسعت 7/392 هکتار شامل کاربری‌های موردنیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 23 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 2430 هکتار تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیر‌بنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرآیند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یاد شده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر شبانکاره بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمائید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.
معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
19889
تاریخ تصویب :
1391/10/4
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان بوشهر
موضوع :