جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09133690259 در تماس باشید.


مرجع تصویب: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
شماره ویژه نامه: 585
یکشنبه،2 تیر 1392
سال شصت و نه شماره 19894 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع شهر هویزه
شماره300/15123 6/3/1392
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص طرح جامع شهر هویزه
استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خوزستان
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 9/11/1391 طرح جامع شهر هویزه را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 19/9/1390 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خوزستان به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ عناوین کاربری‌های پیشنهادی مطابق طرح تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربری‌های شهری و تعیین سرانه آنها مصوب 10/3/1389 شورای عالی شهرسازی و معماری اصلاح و ارائه گردد. (کاربری نظامی واقع در ضلع جنوب شرق با توجه به عملکرد اداری آن به کاربری اداری ـ انتظامی تغییر یابد و کاربری‌هایی با عنوان خدمات ناحیه‌ای و ... اصلاح گردد).
2ـ الحاق اراضی با کاربری مسکونی واقع در ضلع شمال شرق، در صورت ایجاد حقوق مکتسبه تا زمان تصویب طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان همچنین اراضی باغات واقع در ضلع شرقی که به عنوان کاربری مسکونی پیشنهاد گردیده در صورت تخصیص برای مسکن مهر و یا ایجاد حقوق مکتسبه مورد پذیرش واقع می‌گردد.
3ـ اساس طرح جامع مطابق دستورالعمل تشخیص اساس طرح جامع شهر مصوب 23/12/1363 شورای عالی شهرسازی و معماری و آستانه مغایرت‌های اساسی براساس تبصره یک ذیل ماده 44 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران تهیه و ارائه گردد. در این راستا افزایش 3 درصد محدوده طرح جامع حذف و در حد تدقیق پلاک مورد عمل قرار گیرد و کاربری‌های عمده شهری که سرانه آنها از سرانه‌های مصوب شورای عالی بالاتر است (مانند کاربری‌های ورزشی، تأسیسات و تجهیزات شهری، اداری انتظامی و گردشگری) بعنوان اساس طرح محسوب شود.
4ـ در نقشه منطقه‌بندی حریم شهر محل گورستان پیش‌بینی و تثبیت گردد، نقاط مختصات حریم مشخص گردد و پهنه صنعتی پیشنهادی واقع در حریم به علت همجواری با مسیل و قرارگیری در جهت باد غالب مورد بازنگری قرار گیرد.
5 ـ در ضلع غربی شهر خط محدوده بر خط محدوده طرح هادی مصوب قبلی و معبر منطبق گردد.
مطابق این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون حریم شهر قرار دارند در صورت ایجاد حقوق مکتسبه (ناشی از تغییر کاربری و پروانه‌های ساختمانی صادره دارای مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی) تا زمان تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با همان عملکرد (کاربری) در حریم شهر تثبیت و ابقا می‌گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1405) معادل 20792 نفر در محدوده‌ای به وسعت 9/376 هکتار شامل کاربری‌های مورد نیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 40 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 976 هکتار تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یاد شده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر هویزه بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.
معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
19894
تاریخ تصویب :
1391/11/9
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان خوزستان
موضوع :