جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09391371545 در تماس باشید.


مرجع تصویب: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
شماره ویژه نامه: 585
یکشنبه،2 تیر 1392
سال شصت و نه شماره 19894 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع شهر کرند غرب
شماره300/15023 5/3/1392
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص طرح جامع شهر کرند غرب
استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کرمانشاه
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 13/9/1391 طرح جامع شهر کرند غرب را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 10/2/1391 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کرمانشاه به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ افق طرح جامع با حفظ سطوح، سرانه‌ها و جمعیت پیشنهادی به سال 1405 افزایش یابد.
2ـ براساس تبصره3 مصوبه 10/3/1389 شورای عالی شهرسازی و معماری نقشه کاربری‌هایی را که می‌توانند در زمان بحران مورد استفاده قرار گیرند از جمله پارک‌ها، زمین‌های ورزشی و ... تهیه و ارائه گردد.
3ـ خط محدوده در جنوب شرقی شهر بر لبه شمالی معبر شریانی اصلی (اسلام‌آباد ـ سرپل ذهاب) منطبق و پس از کاربری ورزشی مجاور شهرک فرهنگیان بر لبه بیرونی معبر شهری حدفاصل شهرک فرهنگیان و محله زرده منطبق و صرفاً کاربری‌های موجود بلوار ولیعصر (ضلع شرقی) در محدوده شهر قرارگرفته و باغات از محدوده خارج گردد.
همچنین کاربری‌های مجاور میدان امام خمینی در حد وضع موجود در داخل محدوده طرح مصوب قبلی حفظ و مابقی از محدوده شهر خارج گردد. همچنین محور اصلی در محدوده شهر باقی بماند.
4ـ در بخش غربی شهر باغ موجود کلاً از محدوده شهر خارج و خط محدوده بر لبه معابر مجاور منطبق گردد و در ادامه در بخش جنوب غربی خط محدوده بر لبه شمالی محور ارتباطی کرند به سرپل ذهاب منطبق و کاربری‌های جنوبی جاده از محدوده شهر خارج گردد.
5 ـ در بخش شمال غربی فضای سبز از محدوده شهر خارج گردد و در حریم شهر حفظ گردد.
6 ـ کلیه باغات، کاربری‌های فضای سبز، ورزشی و آموزش عالی به دلیل سرانه بالا به عنوان اساس طرح جامع در نظر گرفته شود.
7 ـ باغات خارج از محدوده شهر حد فاصل بافت کالبدی شهر در ضوابط و مقررات حریم شهر به عنوان کاربری ممنوع ذکر شود.
8 ـ اساس طرح جامع مطابق دستورالعمل تشخیص اساس طرح جامع شهر مصوب 23/12/1363 شورای عالی شهرسازی و معماری و آستانه مغایرت‌های اساسی براساس تبصره یک ذیل ماده 44 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران تهیه و ارائه گردد.
مطابق این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون حریم شهر قرار دارند در صورت ایجاد حقوق مکتسبه (ناشی از تغییر کاربری و پروانه‌های ساختمانی صادره دارای مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی) تا زمان تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با همان عملکرد (کاربری) در حریم شهر تثبیت و ابقا می‌گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1400) معادل 10700 نفر در محدوده‌ای به وسعت 284 هکتار شامل کاربری‌های مورد نیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 7/37 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 4/1396 هکتار تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یاد شده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر کرند غرب بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.
معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
19894
تاریخ تصویب :
1391/9/13
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان كرمان
موضوع :