جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09111552804 در تماس باشید.

مرجع تصویب: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
شماره ویژه نامه: 675
دوشنبه،1 اردیبهشت 1393
سال هفتاد شماره 20133 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر دستجرد
شماره300/921 19/1/1393
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر دستجرد

استاندار محترم و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 19/12/1392، طرح جامع ـ تفصیلی شهر دستجرد را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 2/3/1392 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم به‌تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
جمعیت پیشـنهادی شهر برای افـق سال 1407 به میزان 3600 نفر تصویب گردید.
کاربری مسکونی و فضای سبز جنب آن واقع در شمال شرق شهر حذف و از محدوده شهر خارج گردد.
اراضی مسکونی جنب جاده ورودی کاربری مسکونی واقع در شمال شهر (کوی گلستان) درصورت عدم وجود حقوق مکتسبه حذف و از محدوده شهر خارج گردد.
کاربری باغ موزه دفاع مقدس واقع در غرب شهر از محدود خارج و با همان وضع موجود در حریم تثبیت گردد.
5 ـ کاربری فضای سـبز واقع در ورودی شهر غرب شهر جزء اساس طرح جامع لحاظ گردد.
6 ـ باغات داخل محدوده به ساخت و سازهای وضع موجود محدود شده و درصورت عدم وجود حقوق مکتسبه از محدوده خارج گردد و درصورت وجود حقوق مکتسبه در داخل محدوده باقی مانده و جزء اساس طرح لحاظ گردد.
7ـ نقـشه سلسله مراتب شـبکه معابر پیشنهادی مطابق آئین‌نامه طراحی راههای شهری ایران، مصوبه مورخ 7/9/1373 شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و ارائه گردد.
8 ـ در ضوابط و مقررات طرح، تراکم ساختمانی دو طبقه (120 درصد) و سطح اشغال 60 درصد لحاظ گردد.
9ـ عرض بستر و حریم رودخانه استعلام و در نقشه کاربری اراضی پیشنهادی لحاظ گردد.
10ـ درخصوص کوی گلستان در شمال شهر، ورودی اراضی مذکور به داخل محدوده، مشروط به پرداخت حقوق دولت می‌باشد.
مطابق این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون حریم شهر قرار دارند درصورت ایجاد حقوق مکتسبه (ناشی از تغییر کاربری و پروانه‌های ساختمانی صادره دارای مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی) تا زمان تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با همان عملکرد (کاربری) در حریم شهر تثبیت و ابقاء می‌گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1400) معادل 5050 نفر در محدوده‌ای به وسعت 274 هکتار شامل کاربریهای مورد نیاز ساکنان شهر (با تـراکم ناخالص پیشنهادی 19/18 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 447 هکتار تهـیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یادشده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط‌زیست شهروندان محترم شهر دستجرد بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجراء ابلاغ گردد.
معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروز حناچی

نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
20133
تاریخ تصویب :
1392/12/19
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان قم
موضوع :