جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121732289 در تماس باشید.

ایران
شماره ویژه نامه: 675
دوشنبه،1 اردیبهشت 1393
سال هفتاد شماره 20133 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر مال‌خلیفه
شماره300/910 19/1/1393
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر مال خلیفه
استاندار محترم و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان چهارمحال و بختیاری
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 19/12/1392، طرح جامع ـ تفصیلی شهر مال خلیفه را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییرنام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 5/5/1392 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان چهارمحال و بختیاری به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرارداد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ افق طرح جامع با حفظ جمعیت پیشنهادی به سال 1406 افزایش ‌یابد.
2 ـ مصوبه هیأت دولت و تقسیمات کشوری در خصوص الحاق روستای خنگ به شهر مال خلیفه در زمان ابلاغ طرح جامع ارائه گردد.
3ـ ضمن تأکید بر کنترل ساخت و سازها، به دلیل تدقیق محدوده شهر بخش‌های جزئی الحاقی با لحاظ حقوق قانونی و دولتی و شهرداری مورد پذیرش قرار گرفت و در مورد اراضی خارج شده (کاهش یافته نسبت به محدوده مصوب قبلی) در صورت ایجاد حقوق مکتسبه مدارک در زمان ابلاغ ارائه و در صورت پذیرش و ایجاد حقوق مکتسبه قانونی باقی ماندن در محدوده شهر قابل قبول خواهد بود.
4ـ بنا به پیشنهاد شهرداری در صورتیکه کاربری آموزشی شرق شهر قبل از تصویب طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان احداث گردیده باشد به محدوده شهر اضافه گردد.
5 ـ رعایت حرایم کمی و کیفی رودخانه‌ها و مسیل‌های موجود در حریم شهر ضروری می‌باشد و به دلیل قرار گرفتن رودخانه در حریم شهر مطالعه و اجرای طرح جمع‌آوری آبهای سطحی توسط شهرداری و ایجاد تأسیسات فاضلاب شهر در اولین فرصت ضروری می‌باشد.
مطابق این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون حریم شهر قرار دارند در صورت ایجاد حقوق مکتسبه (ناشی از تغییر کاربری و پروانه‌های ساختمانی صادره دارای مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی) تا زمان تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با همان عملکرد (کاربری) در حریم شهر تثبیت و ابقاء می‌گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1404) معادل 5237 نفر در محدوده‌ای به وسعت 1/116 هکتار شامل کاربریهای موردنیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 31 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 518 هکتار تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یاد شده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر مال خلیفه بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجراء ابلاغ گردد.
معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروزحناچی


نوع :
تصویب نامه
شماره انتشار :
20133
تاریخ تصویب :
1392/12/19
تاریخ ابلاغ :
دستگاه اجرایی :
شورای شهرسازی و معماری استان چهارمحال و بختیاری
موضوع :