×

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر بلبان‌آباد

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر بلبان‌آباد

مصوبه-شورای-عالی-شهرسازی-و-معماری-ایران-در-خصوص-طرح-جامع-ـ-تفصیلی-شهر-بلبان‌آباد
مرجع تصویب: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
شماره ویژه نامه: 692 پنج‌شنبه،12 تیر 1393

سال هفتاد شماره 20192
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر بلبان‌آباد

شماره300/15636 1/4/1393
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص طرح جامع ـ تفصیلی شهر بلبان آباد
استاندار محترم و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان
در اجرای بند (5) ماده (4) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (42) آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، به استحضار می‌رساند، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 19/3/1393 طرح جامع ـ تفصیلی شهر بلبان آباد را که در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن، توسط این وزارتخانه تهیه و در تاریخ 1/8/1392 در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان به تصویب رسیده بود را مورد بررسی نهایی قرار داد و ضمن تصویب طرح مقرر نمود:
1ـ مقرر گردید اطلاعات جمعیت شهر بر مبنای اطلاعات پایه سال 1390 (سرشماری سال 1390) اصلاح و افق طرح با حفظ سقف جمعیت شهر به سال 1408 افزایش یابد.
2ـ عناوین کاربری‌های پیشنهادی مطابق طرح تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربریهای شهری و تعیین سرانه آنها مصوب 10/3/1389 شورای عالی شهرسازی و معماری اصلاح و ارائه گردد.
3ـ کاربری با عنوان (تجاری ـ خدماتی) با توجه به سرانه‌ها بسیار زیاد آن مورد بازنگری قرار گیرد و اصلاح گردد.
4ـ رینگ غربی شهر با توجه به عبور از اراضی و عدم نیاز شهر حذف و خط محدوده با خروج اراضی کشاورزی و باغات بر حد کاربریهای پیشنهادی (بغیر از زراعی و باغات) منطبق گردد.
5 ـ حریم سبز معبر شرقی شهر (موچش ـ دهگلان) از محدوده شهر خارج و در نقشه منطقه‌بندی حریم تثبیت گردد.
6 ـ با عنایت به نقش محور شرقی در سلسله مراتب راه‌های شهر اجرای کندرو برای این محور مورد تأکید می‌باشد.
7ـ مقرر گردید آستانه مغایرتهای اساسی مورد بازنگری قرار گیرد (محدوده بافت فرسوده ـ شبکه معابر و تراکم جمعیت)
8 ـ مقرر گردید ضوابط و مقررات طرح با تدقیق پهنه‌های تراکم ساختمانی ـ افزایش نصاب تفکیک به حداقل 200 مترمربع و رعایت سیاست‌های تشویقی برای احیای بافت‌های فرسوده مورد بازنگری قرار گیرد و پس از کنترل دبیرخانه شورای عالی ابلاغ ‌گردد. لازم به ذکر است رعایت تناسب ارتفاع و عرض معبر در تهیه ضوابط مذکور مورد توجه قرار گیرد.
مطابق این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون حریم شهر قرار دارند در صورت ایجاد حقوق مکتسبه (ناشی از تغییر کاربری و پروانه‌های ساختمانی صادره دارای مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی) تا زمان تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با همان عملکرد (کاربری) در حریم شهر تثبیت و ابقاء می‌گردد.
این طرح براساس جمعیت پیش‌بینی شده برای شهر تا پایان دوره طرح (1405) معادل 4371 نفر در محدوده‌ای به وسعت 6/84 هکتار شامل کاربریهای موردنیاز ساکنان شهر (با تراکم ناخالص پیشنهادی 8/84 نفر در هکتار) و حریمی به مساحت 46/419 هکتار تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده بود.
ضروری می‌داند از مشارکت مؤثر و ثمربخش کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه آن استان به ریاست جنابعالی در فرایند بررسی و تصویب طرح مذکور قدردانی نموده و امید است که با اجرای دقیق طرح لازم‌الاجرای یادشده توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در توسعه و عمران شهر، زمینه توسعه کالبدی موزون شهر و همچنین توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن و مآلاً آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان محترم شهر بلبان آباد بیش از پیش فراهم گردد.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طرق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده 42 آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب 12/10/1378 هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر، در موعد مقرر (حداکثر 45 روز) تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجراء ابلاغ گردد.
معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروز حناچینوع : تصویب نامه

شماره انتشار : 20192

تاریخ تصویب : 1393/3/19

تاریخ ابلاغ :

دستگاه اجرایی :

موضوع :

منبع : وب سایت قوانین دات آی آر (معاونت آموزش دادگستری استان تهران)

    

قانون های مرتبط

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.