جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121121944 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

سلام گروهی که هرکدام فعالیت تجاری داریم امّا قصد داریم یک موسسه و یا انجمن غیر تجاری از نوع دوم که ممکن است با هدف انتفاع باشد تاسیس و به ثبت رسانیم حال چند سوال لزوماً به مدیر عامل نیاز است و یا اینکه می توانیم هیئت مدیره ای داشته باشیم با رئیس و نایب رئیس و خزانه دار و ؟ ... آیا می توان نامی دیگر برای مدیر عامل انتخاب کرد مانند مدیر اجرائی ؟ آیا هر شرط و شروطی را می توانیم در اساسنامه ذکر کنیم و یا لزوماً باید بر اساس اساسنامه تیپ جهت شرکتهای با مسئولیت محدود می باشد ؟ قصد داریم از هریک از اعضا مبلغی ورودی و حق عضویت دریافت کنیم حال اگر هر یک از اعضا به دلیلی قانونی و بر اساس اساسنامه از عضویت خلع شوند ایا برای انها حقی ایجاد می شود ؟ با سپاس و تشکر

2پاسخ

سلام شما باید بر اساس آییننامه ثبت موسسات غیرتجاری عمل بفرمایید. هر محدودیتی که در این آییننامه در نظر گرفته شده لازم الاتباع است، ولی در سایر موضوعات اراده شما معتبر است. موسسه شما باید هیات مدیره داشته باشد. در مورد عنوان مدیر، ایراد قانونی وجود ندارد. ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام پدر من در سال 61پارکینگ ملک خود را تبدیل به تجاری میکند و باشهرداری توافق نامه ای امضا میکند که در 102قسط که سفته هست هزینه تبدیل از پارکینگ به تجاری را پراداخت کند و تا سال 70کلیه قسطها پرداخت شد و کلیه اصل رسید پرداختیها نزد اینجانب موجود است ول به دلایلی پدرم درب مغازه را بست و حالا پدرم به رحمت خدا رفت من و وراث تصمیم به راه اندازی مغازه را گرفتیم که با برخورد شهرداری مواجه شدیم که هیچ سوابقی که اینجا تجاریه نز شهرداری نیست با پیگیریهار مکرر و با نشان دادن اصل رسید های پرداختی مارا ارجاع دادن به اداره دارامد مرکز گفتن اقساط به حساب ان اداره واریز شده و ما با نامه نگاری منطقه مرکز اعلام کرد که چون ما دفاتر را هر 10سال خمیر میکنیم نمیتوانیم جواب بدهیم شما از منطقه جواب بگیرید و منطقه هم به ما جواب نمیدهد من شکایتم را به دیوان میخاهم ببرم تمامی مدارک هم نزد منطقه و من موجود است لطفا راهنمایی کنید ممنون

2پاسخ

ا سلام معمولا تغییر کاربری با در خواست مالک و طرح موضوع در کمیسیون ماده 5 شهرسازی و موافقت آن کمیسیون صورت می گیرد که هم هزینه تغییر کاربری و هم هزینه تجاری ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام من طراح سایت هستم و برای یکی از مشتریان سایت DIGIkalashop.com را چند ماه پیش خریداری و طراحی و تحویل داده ام امروز از شرکت دیجی کالا تماس و اعلام کردند با توجه به شباهت اسمی شما باید سایت را ببندید من عرض کردم من این سایت را با توجه به نام ان که فروشگاه کلای دیجیتال است انتخاب و هیچ استفاده از از لوگو یا علائم تجاری شما و هر شرکت دیگیری در سایت نکرده ام . ایشان گفتند من از دفتر حقوقی تماس گرفته و با توجه به شباهت نام سایت اگر شما اقدام به توقف فعالیت نکنید از طریق مراجع قضایی اقدام میکنیم .با توجه به اینکه مشتری که من سایت را برایش طراحی کرده ام مسئول اتحادیه و دارای مجوز فعالیت در این عرصه است آیا دی جی کالا میتواند سایت که دامنه دات کام دارد را بندد؟ راهنمایی فرمایید که چه کاری میتواند بکند و من چه کاری میتوانم از نظر قانونی انجام دهم .ممنونم

2پاسخ

باید عرض کنم به جهت تازگی موضوع و نبود وحدت رویه در محاکم قضایی بیشتر به صورت تئوری و قانون حاکم پاسخ سوال را خواهم داد. 1. سایبر اسکاتینگ (cybersqutting) عبارت است از اینکه شخصی با استفاده از نام ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

یا سلام روز خوش دیروز برگه ای از دادگاه برای من اوردن بدین مضمون به موجب کپی مصدق 1 فقره چک تقدیمی به شماره .... به تاریخ ...... عهده بانک... به موکل 1700000000ریال ( توضیح 170 میلیون تومان) از خوانده طلبکار است که نامبرده با وصف مراجعات مکرر و حلول اجل و یر رسید از تادیه پرداخت آن خود داری می کنند فلذا مستندا به مواد 198 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی و 310 قانون تجارت رسیدگی و صدور حکم محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ خواسته به میزان 1700000000 ریال به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه دادرسی و تاخیر تادیه و حق الوکاله در حق موکل اینجانب مورد استدعاست با توجه به اینکه در موضوع اختلاف اینجانب با خوانده مبنی بر مطالبه وجه چک تامین خواسته از اموال خوانده ضرورت داشته تا پس از رسیدگی و صدور حکم در دعوی اصلی امکان اجرای آن فراهم باشد لذا با تقدیم دادخواست حاضر صدور قرار تامین خواسته مورد استدعاست 1- من از سال 90 هیچگونه خرید ی از این شرکت نداشته ام - کلیه بدهیهای خود را طبق اسناد پرداختی تسویه نمودم این چک در هیچ جا از اسناد من ثبت نگردیده این جک فقط امضا منو داره ولی متن چک دست خط منو نداره امکان داره چک وجه ضمان کاری در نزد آن شرکت بوده ولی بنده هیچگونه مدرکی ندارم که بتونم اثبات کنم

2پاسخ

با سلام. نخست اینکه دارنده هر سند در وجه حامل مالک و برای مطالبه وجه آن محق محسوب می شود.(ماده 320 قانون تجارت) لذا این ظاهر امر است و قاعدتاً ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با سلام، سال 83 13با 2 نفر دیگر از دوستان یک شرکت سهامی خاص تاسیس کردیم.سهم من تنها یک درصد بود.سهم دوست دیگر هم یک درصد و 98 درصد سهم دوستی بود که اصرار بر اینکار داشت وهرسه نیز عضو هیات مدیره بودیم. دو سوال : 1) مدیر عامل شرکت،(همان دوستمان که عضو هیات مدیره و 98 درصد سهم دارد)طبق اساسنامه ،چک هایی به نام شرکت داشته که در جاهای مختلفی با آنها ضامن شده است و یا آنها را به صورت مدت دار خرج کرده است وهمچنین وامی به نام شرکت اخذ نموده است که اکنون توان باز پرداخت هیچکدام از آنها را ندارد و در دسترس طلبکاران هم نیست. آیا از نظر قوانین جاریه و اصلاحات جدید قانون تجارت ،و با توجه به اینکه دسترسی به مدیر عامل یا دارایی او ممکن نیست وشرکت نیز اموالی ندارد ممکن است شرایطی باشد که من به عنوان عضو هیات مدیره و با یک درصد سهم ، بیش از سهمم ملزم به جبران خسارت باشم یا در هر شرایطی فردی مثل من که یک درصد سهم داشته ام فقط ملزم به جبران همان یک درصد از ضرر و زیان افراد حقیقی و حقوقی (بانکها و ...) هستم؟ در واقع در فهم قانون برایم ابهامی وجود دارد:یکی اینکه در تعریف شرکت سهامی می گویند مسوولیت هر یک از سهام داران به اندازه سهم آنها است(البته نمی دانم منظور هیات مدیره هم هست) و یکی هم مواد 142 و 143 اصلاحیه قانون تجارت که اشاره به مسدولیت تضامنی حتی در شرکتهای سهامی می کند؟!!! 2) از بعد از تاسیس شرکت ،من در هیچکدام از جلسات شرکت حضور نیافتم و بجز امضاهای مربوط به اساسنامه و ثبت ،دیگر جایی را امضا نکردم.آیا عدم حضور من در جلسات شرکت در تمام این سالیان ،می تواند دال بر استعفای من تلقی شود یا باید حتما طی سلسله مراتبی استعفا می دادم و نه تنها عدم حضور در جلسات دلیلی بر رفع مسدولیتم نیست بلکه نوعی اهمال کاری بوده است. البته این را هم بگویم تا جایی که خبر دارم مدیر عامل شرکت (98 درصد سهم) در تمام سالیان از طرف من صورتجلسات را امضا می کرده ولی من نه اخلاقا و نه قانونا چنین اجازه ای به او نداده بودم .در عین حال تا زمان جدی شدن مشکل،قصد شکایت از او به خاطر جعل امضا نیز ندارم با تشکر فراوان از شما

2پاسخ

با سلام در خصوص سوال اول: مطابق ماده 142 از قانون تجارت مسولیت مدیران در اداره شرکت از نوع مسولیت جمعی بوده که از خطای مشترک آنها ناشی می شود. یعنی تخلفات مستند به فعل ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با سلام احتراما اینجانب در سال 75 اقدام به پیش خرید واحدی در شهر جدید هشتگرد نموده ام قراربود در موقع سند یک میلیون تومان وام بر اساس دفترچه پس انداز بانک مسکن از بانک دریافت و به سازنده پرداخت نمایم سازنده در سال 1376 اقدام به اخذ وام مشارکت مدنی از بانک مسکن نمود واحد مورد پیش خریداری نهایتا 144 واحد مسکونی دارد سازنده به دلیل گرفتاری های متعدد تا کنون نسبت به تنظیم سند اقدام ننموده است در سال 81 سازنده اقدام به اضافه نمودن 44 واحد تجاری نموده است اینجانب بعنوان عضو هیئت مدیره مجتمع مسکونی ارتباطات گسترده ای با مالکین مجتمع (بخش مسکونی) دارم حال حاضر سازنده اقدام به درخواست انحلال شرکت نموده است اینجانب می خواهم نسبت به شکایت (حداقل توسط 10 نفر از مالکین) از سازنده اقدام کنم ولی به دلیل مقادیر زیاد اضافه پرداختی های قبلی، مالکین نمیتوانند مبلغ زیادی بابت وکالت بپردازند آیا برای شما امکان دارد که به گونه ای به اینجانب کمک نمایید البته مسایل مربوطه مفصل تر می باشد که متعاقبا در صورت مثبت بودن پاسخ شما به سئوال مطرح شده برای شما ارسال خواهم نمود البته اگر امکان ارایه خدمات ارزان توسط شما نباشد اینجانب نسبت به ارسال سئوال های خود (پس از جمعبندی) اقدام خواهم نمود نیازی به گفتن نیست که مشکل مربوط به مجتمع عامدا توسط سازنده پیچانده شده و چنانچه هدف سایت شما فقط مسایل مادی باشد به احتمال زیاد امکان استفاده اینجانب محدود خواهد شد لازم به ذکر است که چندی پیش با وکیل مجربی مشورت نمودم ایشان راهنمایی نمود که در صورت اقدام برای سپردن کار به وکیل حتما از وکیل بسیار با تجربه استفاده نمایم در حال حاضر شهرداری مبلغ کلانی را بابت پایانکار مطالبه نموده است طلب بانک مسکن بالغ بر 240 دویست و چهل میلیون تومان می باشد سازنده به برخی از تهعداتش در مقابل مالکین عمل ننمود ه است با تشکر

2پاسخ

با سلام - در مورد مطالبی که فرمودید بایستی مفاد قرارداد های منعقده با شرکت سازنده مطالعه شود و تعهدات قراردادی مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص گردد شرکت به چه تعهداتی ...

مشاهده پاسخ کامل