جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127606810 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید





1سوال

باسلام احترامآ به استحضار می رساند با توجه به اینکه مقررات اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می دارد در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رأی قطعی صادر نماید. سئوال: آیا رای صادره از دادگاه انتظامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری مشمول مقررات اعمال ماده 477 ق.ا .د.کیفری سال 1392 خلاف شرع بیّن می باشد یا نه؟ لازم به ذکر است که ریاست دادگاه کانون کارشناسان رسمی دادگستری با عضو حقوقدان منتخب رئیس قوه قضائیه خواهد بود(ماده 23 قانون کارشناسان رسمی دادگستری). متشکرم

2پاسخ

باسلام همانگونه که در ماده ی 477 قانون مذکور نیز ذکر شده است در صورتیکه رئیس قوه قضائیه " رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضایی " را خلاف با بین شرع تشخیص دهد اعاده دادرسی را تجویز می نماید. این درحالی است که دادگاه انتظامی کانون کارشناسان -همانگونه که از نام آن نیز مشخص است ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام خسته نباشید بنده کامیونی از شخصی خریداری نمودم و سند هم تنظیم کردیم با توجه باینکه فروشنده کامیون را لیزینگی خریداری نموده بود اقساط را پرداخت نمود و بعد از تسویه حساب لیزینگ سند را بنام ایشان تنظیم نمود و متعاقبا ایشان بنام من و من نیز به شخص دیگری فروختم و ان شخص نیز به شخص دیگری فروخت که فعلا متصرف کامیون هست اینک شخصی علیه فروشنده اولی که از لیزینگ خریداری کرده بود شکایتی مطرح کرده که وی نیز به لیزینگ پول داده و شریک کامیون هست و با شهود دعوی خود را اثبات نمود و دادگاه دسیتور توقیف کامیون و تنظیم سه دانگ سند بنام شخص محکوم له را داده است خواهشمند است محبت بفرمایید مسولیت هر یک از ما که اطلاعی از موضوع نداشتیم چیست و با توجه باینکه شخص اول مالی ندارد تکلیف چیست ممنون و متشکر

2پاسخ

با سلام ابتدا باید از نحوه ی طرح دعوی ثالث علیه فروشنده اول (خریدار لیزینگ) مطلع شوید و مدارک آن را بررسی نمایید که تبانی در کار نباشد و رای دادگاه عادله صادر شده باشد. ١.شما حق طرح دعوی کیفری فروش مال غیر و کلاهبرداری علیه فروشنده دارید که یک تا هفت سال حبس و بازگرداندن پول شما و جریمه دولتی دارد. ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام بنده سردفتر یکی از دفتر خانه های تهران هستم در سال 89 بدون اطلاع از قانون یکنفر را جهت دفتر یاری معرفی نمودم بعداز یکماه و پس از ازمون متوجه شدم ایشان پرونده کیفری مفتوح در خصوص خیانت در امانت در دادگستری دارندکه پس از در میان گذاشتن با ثبت اسناد موضوع بررسی و از ایشان با دستور مقام عالیرتبه سازمان سلب صلاحیت شد اما 4 سال بعد با رای دادگاه تجدید دیوان به طرفیت سازمان ثبت حکم به ابلاغ دفتر یاری و شروع بکار نمودند در همان زمان بنده بعنوان ذینع اعتراض ثالث را بر اساس رای قطعی دادگاه تجدید نظر کیفری مبنی بر محکومیت خیانت در امانت در دفاتر اسناد رسمی مبنی بر 6 ماه زندان خریدنی را مطرح نمودم و در این اعتراضیه اصل عدم امانت داری ایشان راکه در بحث اسناد رسمی حرف اول را میزند رازیر سوال بردم و میدانید واقع امر هم این است کار کردن با یک فرد سابقه داردر جای حساسی چقدر خطرناک و هرگونه سوئ استفاده ایشان از مهر دفتر خانه یا اوراق دزدیده شده از دفتر خانه قبلی چه عواقبی برای من داردحالا تجدید نظر دیوان در حال رسیدگی است و هنوز نظری نداده و پرونده را از اجرای احکام خواسته حالابنظر شما چه کار دیگری برای اقناع دادگاه نسبت به عدم امانتداری ایشان میتوانم انجام دهم ضمنا ایشان2 بار توسط بازرسان جهت تست اعتیاد برده شدند که در جلوی ازمایشگاه پزشگ قانونی از دست بازرسان فرار کردندو فعلا معلق از کارندطبق دستور مقامات ضمنا قاضی تجدید نظربا اطلاع ازسابقه کیفری و با استناد به ماده 62 قانون مجازات در خصوص عدم سقوط حقوق اجتماعی رای داده که بنظرم این استنادبه معنای عام درست و به معنای خاص غلط است وقابل استناد نیست حال فکر میکنید نتیجه چیست

2پاسخ

با سلام به هر حال قانون در خصوص مرور زمان اعمال مجرمانه و محرومیت از حقوق اجتماعی احکام خاصی دارد و چون نمی توان تا ابد کسی را از حقوق اجتماعی بخاطر آثار اعمال مجرمانه محروم نمود لذا پس از طی زمان مقرر حقوق اجتماعی اعاده می شود ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام ، اینجانب 2 سال پیش تصادفی کردم که پس از حکم دادگاه شخص مقصر میبایست در حدود 13 میلیون تومان به بنده خسارت پرداخت نماید. ایشان تقاضای اعسار کردند و دادگاه هم پذیرفت و طبق رای دادگاه مقرر شد که ایشان یک چهارم کل وجه را پرداخت و ماهیانه هم مبلغ یک میلیون تومان پرداخت نماید تا کل مبلغ مستهلک شود. حال ایشان مجدداً به رای اعتراض کرده و میگوید که چون من ماهیانه مبلغ 800 هزار تومان درآمد دارم ، میتوانم یک میلیون تومان نقد و ماهی 300 هزار تومان پرداخت نمایم و دادگاه هم طی ابلاغیه ای از بنده کسب تکلیف کرده که چنانچه این موضوع را قبول دارم که هیچ در غیر اینصورت پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شود. خواهشمند است نظر خود را در این خصوص اعلام نمایید. بنده مطمئن هستم که ایشان توانایی پرداخت مبلغ را دارد و طبیعتاً میخواهد کمتر پرداخت کند. با این حساب پرداخت بدهی ایشان در حدود 3 سال بطول می انجامد. اگر من درخواست ایشان را قبول نکنم چه اتفاقی می افتد ؟ آیا میتوانم تقاضای حبس ایشان را به دادگاه بدهم ؟ خواهشمند است بنده را راهنمایی فرمایید.

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با سلام-بنده درتاریخ 2/12/1391 با انعقاد قراردادی باسازنده زمینم را برای ساخت در اختیار ایشان قرار دادم وقرارشد در تاریخ 20/12/1392 ساختمان را تحویل دهد امامتاسفانه با گذشت 6-7ماه ایشان از انجام تعهد خود سرباز زد وگفت ضرر میکنم و ادامه کار را تعطیل کرد.ازآنجایی که در قرارداد مشارکت املاکی را به عنوان داور انتخاب کرده بودیم به ایشان مراجعه کردم و ایشان حکم صادر کرد واز طریق اظهار نامه به وی ابلاغ کرد بعدا"متوجه شدیم که باید از طریق دادگاه به ایشان ابلاغ شود و انجام شد.پیمانکار براساس اظهارنامه درخواست ابطال راءی داور را از دادگاه خواستار شد با توجه به اینکه در شعبه دیگر همان دادگاه رای به مرحله اجری حکم هم رسیده .شعبه آنها راءی به ابطال حکم داور دادوایشان از من که بعد از دریافت اظهارنامه کار ساختمان را شروع کرده بودم به عنوان تصرف عدوانی شکایت کرد و دادگاه نیز بنده را محکوم به ... ورفع تصرف محکومم کرد عاجزانه تقاضای راهنمایی دارم و آیا حکم محکومیتم صحیح است با توجه به اینکه سندی به نام ایشان نمیباشد تنها قرارداد مشارکت فیمابین است و نیز ایشان از سهم مشارکت خود 2 واحد رانیز فروخته که در در قبل نیز 1 واحد هم از بنده پیش خرید کرده بود والان 2 واحد از ایشان باقیمانده وحدود 50 تا 60 در صد باقیمانده مخرج را نیز من متحمل شده ام راهنماییم کنید با کمال تشکر وسپاس.

2پاسخ

هرچند از کم وکیف قرارداد مشارکت و رای دادگاه در خصوص رای داور و استنادات دادگاه در خصوص تصرف عدوانی و حکم رفع تصرف بیخبر هستم. ولی همانطوریکه گفته اید شما قراردادمشارکت دارید و ...

مشاهده پاسخ کامل