جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09120884754 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سللام . در مورد برقراری حقوق وظیفه فرزند دختر سوالاتی دارم که به ترتیب خدمت شما عرض می کنم . الف ) فرزند دختری که از حقوق وظیفه مادر خود بهره مند است ایا امکان دریافت حقوق وظیفه پدر خود را نیز دارد ؟ ( فرزند دختر دارای شرایط دریافت حقوق وظیفه می باشد ) ب ) اگر پدر ازدواج مجدد کرده یاشد و دارای همسر دوم باشد ایا این حقوق به همسر دوم هم تعلق می گیرد ؟ ( به طور پیش فرض همسر دوم شرایط دریافت حقوق وظیفه را دارد ) در صورت مثبت بودن نسبت تقسیم حقوق وظیفه بین دختر و همسر پدر چگونه است ؟ (با توجه به این که همسر دوم پدر "نامادری"محسوب می شود ) ج ) ایا همسر دوم در صورت بهره مندی از حقوق وظیفه می تواند بدون حضور فرزند دختر به تنهایی درخواست برقراری حقوق وظیفه را ارائه دهد ؟ د ) فرایند دریافت حقوق وظیفه پدر برای دختر شامل چه مراحلی است و به چه مدارکی نیاز دارد و همچنین اگر دختر به دلیل بیماری یا سایر دلایل قادر پیگیری شخصی نباشد انجام این امور از سوی وکیل حقوقی میسر است ؟ توضیحات تکمیلی : فرزند دختر 55 ساله و مطلقه می باشد و دارای یک برادر می باشد ( برادر 50 ساله کارمند دولت می باشد ) حقوق وظیفه مادر در سال 1391 برای دختر برقرار گردیده است . مادر کارمند اداره اموزش پرورش ناحیه 2 اصفهان بوده است . پدر کارمند شرکت نفت ملی ایران بوده است و خدمات بیمه تامین اجتماعی خود را اداره تامین اجتماعی دریافت می کرده است . دختر مدت کوتاهی قبل از فوت مادر تحت پوشش بیمه درمانی پدر بوده است و پدر حق اولاد دریافت می کرده است که پس از برقراری حقوق وظیفه مادر از پوشش بیمه پدر خارج شده و تحت پوشش بیمه اداره اموزش و پرورش مربوط به مادر قرار گرفته است .

2پاسخ

با سلام کاربر محترم در خصوص قسمت الف سوال پاسخ بلی است در قسمت ب سوال به دلالت ماده 48 قانون حمایت خانواده همسران متوفی از حقوق وظیفه به تساوی می برند. در بخش نحوه تقسیم سوال به دلالت تبصره یکم ماده 48 قانون حمایت خانواده به تساوی می برند ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام بنده در سال 1370 دارای زمین زراعی بودم که اداره برق اقدام به تیرگذاری بصورت رایگان نموده است و بنده نیز در سال 1385 با توجه گسترش شهر اقدام به تفکیک زمین نمودم و چون تعداد 4 تیر برق داخل قطعات تفکیکی افتاده جهت جابجایی تیرهای برق به اداره برق مراجعه نمودم که ایشان نیز اعلام داشتن هزینه جابجایی بر عهده شهرداری می باشد که پس از مراجعه به شهرداری ایشان نیز اعلام داشتن طبق بند ماده 18مصوب 19/4/1346 سازمان برق د ر صورتی مالک بخواهد تغییری در ملک ایجاد نماید بطوریکه تیر برق مانع باشد بایستی اداره برق مجانی اقدام به تغییر نماید حال اینجانب در تفسیر این ماده از شما سوال دارم که هرکدام از ادارات فوق به نفع خود تعبیر می نمایند و اقدام به پرداخت هزینه نمی کنند و اگر ماده یا تبصره ای دارد که بنده بتوانم هزینه جابجایی را بگیرم لطفا مرا راهنمایی بفرمائید.

2پاسخ

شما میتوانید با مراجعه به دادگاه عمومی (حقوقی) الزام شرکت برق منطقه ای مربوطه به برداشتن تیر برق و جابجایی آن به محل دیگر را با تقدیم دادخواست تقاضا نمایید و اگر نسبت به جا به جایی اقدامی صورت گرفته نظر به اینکه سوال ابهام دارد، باید نسبت به دریافت هزینه از شرکت برق از طریق دادگاه اقدام نمایی ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

یک قرارداد رهن کامل برق 25 آمپر مستقل با همسایه بستیم. در قرارداد ذکر شده رهن دهنده تا 88/8/29 از اداره برق تحویل بگیرد و به مبلغ یک میلیون تومان در اختیار ما قراردهد. تا زمان تحویل قرار شد یک رشته برق 220 ولت از گلخانه خودش در اختیار ما قرار دهد و در قرارداد ذکر شده اگر به هر دلیلی نتوانست برق 25 امپر مستقل را به ما تحویل بدهد مبلغ ششصد هزار تومان از مبلغ یک میلیون تومانی که به عنوان ودیعه و به امانت نزد ایشان است عودت دهد. پس از گذشت زمانی برق 25 امپر را گرفت و به کس دیگر فروخت که این عمل غیر قانونی بوده و اداره برق نسبت به جمع اوری برق 25 امپر فروخته شده اقدام نمود. حالا پس از گذشت چندین سال هنوز نه مبلغ ششصد هزارتومان را پرداخت نموده و حالا ما خودمان برق مستقل از اداره برق گرفته ایم و درخواست مبلغ یک میلیون تومان را کرده ایم که نمیدهد و میگوید پول برق مصرفی را بدهید و در قرارداد ذکر شده است که هزینه مصرف برق 25 امپر مستقل را بپردازیم در حالیکه برق مستقل تحویل داده نشده است و در خصوص هزینه مصرفی دو رشته برق 220 ولت ذکر نشده است لازم به ذکر است درقرارداد ذکر شده و رهن دهنده تعهد کرده هر کدام از تعهدات خودش را انجام ندهد روزانه بیست هزار تومان خسارت بدهد خصوصا تعهد مبلغ ششصد هزار تاکید شده است : 1-نحوه دریافت یک میلیون تومان (ودیعه و به امانت) چگونه می باشد؟ 2-از تاریخ عدم تحویل ششصد هزار تومان تاکنون خسارت قابل دادخواست میباشد یا خیر؟ 3-ایا میتوانیم دادخواست کیفری مبنی بر خیانت در امانت ارایه بدهیم؟ 4-با توجه به اینکه برق 25 امپر مستقل را با ما قرار داد داشته و به کس دیگری داده به عنوان کلاه برداری میتوان دادخواست داد؟ 5-در قرارداد یکی از بندهای تعهدات رهن دهنده این بوده است که تا مبلغ یک میلیون تومان را پرداخت نکرده و قرارداد فسخ نشده حق قطع کردن برق را نداشته در حالیکه 2 ماه است برق را قطع کرده است ایا میتوان در این مورد اعلام دادخواست خسارت کرد؟

2پاسخ

قرادادی که شما با همسایتون منعقد کردید قرارداد رهن نمیباشد در هر حال برای پاسخ دادن به این سوالات چند نکته اساسی وجود داره ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام من عضو هئیت مدیره یک مجتمع مسکونی ساحلی باحدود 400واحد با اساسنامه ثبت شده با عنوان مجتمع مسکونی هستم ولازم به ذکراست مجتمع مذکور درمحدوده قانونی شهرمی باشدوبا توجه به اینکه این مجتمع یک شهرک مصوب نیست وتنها یک مجتمع مسکونی ثبت شده می باشد 1 ـ لطفا راهکارهای قاونی وصول مطالبات مجتمع شارژهای معوقه مالکین را اعلام فرمائید. 2 ــ آیا با توجه به قرارگرفتن این مجتمع در محدوده قانونی شهر ،وصول شارژ وتصویب قوانین داخلی مجتمع در مجامع عمومی با قوانین کشوری مغایرت دارد؟ ضمنا جهت اطلاع معروض میدارد در اساسنامه ثبت شده متمع وصول شارژ وهزینه های عمومی را با استناد به قانون تملک آپارتمانها دانسته آیا استناد به این قانون در یک مجتمع که آب وبرق واحدهای مسکونی بصورت جدا وانفرادی می باشد هت وصول مطالبات معوقه امکان پذیر می باشد. 3 ــ زطآیا اسـت این مجتمعئآ

2پاسخ

باسلام 1-در قانون تملک آپارتمانها و آیین نامه اجرایى آن، همه این موارد پیش بینى شده است. به موجب ماده ۱۰ مکرر این قانون (اصلاحى سال ۱۳۵۹) در صورت امتناع مالک ...

مشاهده پاسخ کامل