جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09132662657 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون بنده در سال 91 در آزمون استخدامی وزارت نیرو شرکت کردم و برای شغل نگهبانی برق منطقه ای ک جزو مشاغل کارگری بود پذیرفته شدم. وزارت نیرو با کلیه قبول شدگان قرارداد پیمانی 5ساله بست جز نگهبان ها ک قرارداد کارگری ماده 124 بستند ک ماهیت نامشخصی داشت ( میتوانست قرارداد دائم کارگری باشد ) این رو هم بگم در بدو استخدام تعهد محضری 10 ساله و مدارک گرفتند همچنین فرآیند گزینش هم انجام شد مثل بقیه مشاغلی ک پیمانی شدند و ظلمی آشکار در حق ما ها بود.در طی این 4 سال فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان رو هم رسمی کردن. و فقط ما ک با آزمون وارد شده بودیم قراردادن کارگری موقت ماده 124 باقی موندیم . ک هیچ راهی برای پیگیری نداشت شرکت هم زیر بار قرارداد دائم نمی رفت. امسال یه بخشنامه جدید اومده در قالب اجرای بند (ذ) ماده 87 برنامه ششم توسعه ک متنش در سایت ایثارگران صنعت آب و برق موجود هست. و این بند (ذ) ماده88 در واقع دستگاه های اجرایی رو مکلف میکنه ک با مشمولین ماده 21 قانون خدمات رسانی به ایثارگران قرارداد دائم و یا رسمی ببنده پس از گذشت سه ماه از استخدام. بنده هم به عنوان فرزند رزمنده داری سابقه حداقل 6ماه در جبهه مشمول این بخشنامه جدید میشوم. حال سوال و مشکل من این هست ک با وجود اینکه به صراحت در ماده 21 قانون خدمات رسانی به ایثارگران نوشته شامل رزمندگان و فرزندان آن ها میشود. در تماسی ک با دفتر ایثارگران وزارت نیرو داشتم گفتن ک شامل فرزند رزمنده نمیشود. حال بر اساس بخشنامه ها و مستندات اگر از طریق دیوان عدالت اداری پیگیر این موضوع شوم نتیجه میگیرم یا خیر ؟؟؟

2پاسخ

خیر،استخدامی ماده۲1ـ کلیه دستگاههای موضوع ماده (۸) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد (۲۸۴) از نیازهای استخدامی ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام .برادرم در شهر دیگری سکونت داشته و برای من یک زمین در آنشهر خریداری نمود که پ پولهای زمین را بمرور زمان و با توجه به اعتمادی که باو داشتم به وی ارسال میکردم و ایشان در قبال خرید زمینتفویض اختیار از طریق دفتر خانه بمن دادندکه کلیه امور مربوط به خرید و فروش زمین در ان قید شده و قرار شد وقتی دور هم بودیم قولنامه ای هم تنظیم شود ولی ایشان به خارج از کشور مهاجرت نموده و با توجه باینکه وکالت فروش و خرید به همسرش داده بود قرار شد یک قولنامه دستی نوشته و با حضور شاهدها که برادر و خواهرهای ما هم هستند امضا شود و قراردادی تنظیم و همسر ایشان بعنوان وکیل تام امضا و انگشت زدند وذکر شد ثمن معامله بطور کامل پرداخت شده است...و 3 نفر هم برادر و برادر زاده ما و برادر خانم من هم بعنوان شاهد امضا .کردند. و شماره وکالت نامه ایشان نیز در قرارداد ثبت شد که ثابت شود اختیار کامل داشته اند ...آیا برادر من می توانند ادعایی داشته باشند و در خصوص دریافت پول، قرار داد را زیر سوال ببرند؟ چون پرداخت پول در حدود 5 سال و بمرور صورت گرفته ولی در قرار داد ذکر شده کلیه ثمن معامله پرداخت شده است...با تشکر فراوان

2پاسخ

با سلام همین که برادر شمادر رابطه با آن زمین به شما وکالت داده کفایت می کرد به شرطی که ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سللام . در مورد برقراری حقوق وظیفه فرزند دختر سوالاتی دارم که به ترتیب خدمت شما عرض می کنم . الف ) فرزند دختری که از حقوق وظیفه مادر خود بهره مند است ایا امکان دریافت حقوق وظیفه پدر خود را نیز دارد ؟ ( فرزند دختر دارای شرایط دریافت حقوق وظیفه می باشد ) ب ) اگر پدر ازدواج مجدد کرده یاشد و دارای همسر دوم باشد ایا این حقوق به همسر دوم هم تعلق می گیرد ؟ ( به طور پیش فرض همسر دوم شرایط دریافت حقوق وظیفه را دارد ) در صورت مثبت بودن نسبت تقسیم حقوق وظیفه بین دختر و همسر پدر چگونه است ؟ (با توجه به این که همسر دوم پدر "نامادری"محسوب می شود ) ج ) ایا همسر دوم در صورت بهره مندی از حقوق وظیفه می تواند بدون حضور فرزند دختر به تنهایی درخواست برقراری حقوق وظیفه را ارائه دهد ؟ د ) فرایند دریافت حقوق وظیفه پدر برای دختر شامل چه مراحلی است و به چه مدارکی نیاز دارد و همچنین اگر دختر به دلیل بیماری یا سایر دلایل قادر پیگیری شخصی نباشد انجام این امور از سوی وکیل حقوقی میسر است ؟ توضیحات تکمیلی : فرزند دختر 55 ساله و مطلقه می باشد و دارای یک برادر می باشد ( برادر 50 ساله کارمند دولت می باشد ) حقوق وظیفه مادر در سال 1391 برای دختر برقرار گردیده است . مادر کارمند اداره اموزش پرورش ناحیه 2 اصفهان بوده است . پدر کارمند شرکت نفت ملی ایران بوده است و خدمات بیمه تامین اجتماعی خود را اداره تامین اجتماعی دریافت می کرده است . دختر مدت کوتاهی قبل از فوت مادر تحت پوشش بیمه درمانی پدر بوده است و پدر حق اولاد دریافت می کرده است که پس از برقراری حقوق وظیفه مادر از پوشش بیمه پدر خارج شده و تحت پوشش بیمه اداره اموزش و پرورش مربوط به مادر قرار گرفته است .

2پاسخ

با سلام کاربر محترم در خصوص قسمت الف سوال پاسخ بلی است در قسمت ب سوال به دلالت ماده 48 قانون حمایت خانواده همسران متوفی از حقوق وظیفه به تساوی می برند. در بخش نحوه تقسیم سوال به دلالت تبصره یکم ماده 48 قانون حمایت خانواده به تساوی می برند ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام برادر بنده در خیابان به صورت کاملا سهوی با یک عابر که از داخل پیاده رو وارد خیابان شده بوده تصادف کرده و تصادف ان به این شکل بوده که اینه ماشینش با این فرد برخورد میکنه و ترقوه سمت راستش شکسته شده و الان چون خودش از پرسنل بیمارستان هستن به بهترین دکتر داده عمل کرده و یک روزه مرخص شده و الان خودش میتونه کارهاش انجام بده نزدیک2 ماه هم میشه از این تصادف .... ماشین برادرم همون روز به پارکینگ برده شده و برادر من هیچ گونه بدهی یا جریمه ای ندارن و همه تسویه شده هستن ... و بیمه بدنه و ماشین هم دارن ..... زمان تصادف به علت شلوغی و داد و بیداد راننده های دیگه چون تا حالا تصادف نکرده بوده ماشین به صورت سهوی میزنه کنار ... زنگ میزنه افسر راهنمایی رانندگی میاد کروکی براش نمی کشه میگن صحنه به هم زدی و بنده خدا کروکی براش کشده نشده .. الان تمام کارهای پزشکی قانونی و کلانتری و غیره انجام دادن معرفی شدن دادسرا ... الان برادرم میترسه الان ماشینش نزدیک 2 ماه هست در پارکینگ هست میگه دادسرا چیکار باید بکنیم چرا دادسرا ؟؟؟ حالا دو سوال داریم اول کارهای دادسرا و یا دادگاه چقدر طول می کشه و کی اقای قاضی اجازه کشیدن کروکی میده 2- برادر من چطور و چه زمانی میتونه ماشینش از پارکینگ خارج کنه ؟؟ الان نزدیک 2ماه میشه بدون ماشین و ماشینش نو هست و وسیله دیگه ای نداره چطور میتونه ماشین از پارکینگ خارج کنه ......... ممنون میشم راهنمایی کامل و مبسوطی بفرمایید مرحله به مرحله چیکار کنه با تشکر

2پاسخ

با سلام در تصادف باید صبر کرد تا پلیس کروکی بکشد در صورت ضرورت به جابجایی ماشین باید درخواست کارشناس کرد و با توجه به عکس یا فیلم و اظهارات طرفین کروکی تهیه می شود . و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

باسلام.یه ماه قبل برادر همسرم (شغلش کارمند بانکه )تماس گرفت گریه کنان بهم گفت منو میخواد به زندان ببرن کمکم کن . بعد از اون مادر وپدر خانومم بهم زنگ زدن گفتن همچین مشکلاتی پیش اومده و پسرم تو فشاره وضمانتش بکن. منم رفتم شهرستان و دو فقره چک به مبلغ70+10میلیون ریال دادم + بدون اینکه بپرسم بابت چی هست مبلغ هفتصد میلیون تومان سفته امضا کردم. باتوجه به اینکه مهریه ناچیزی در ازدواج با همسرم بسته بودیم و به دلیل دخالت مادر خانومم به زندگی مشترکمون + مشاجره لفظی بوجود آمده بین من و همسرم. احتمالا فکرمیکنم با یه حربه ای به من دروغ گفتن و تضمین گرفتن. از عواقب کاری که کردم خیلی نگرانم بزرگوار اگه میشه منو راهنماییی بفرمایید: آیا فردا روزی هر اتفاقی بیفته من میتونم با توجه به نبود هیچگونه عقد قرارداد + بدهی و... میتونم بعنوان خیانت در امانت از خانواده همسرم شکایت کنم و مدارکم رابگیرم. بدون هیچگونه داشتن بدهی یا تعهد به خانواده همسرم نوشته ای رو تقدیم کردم +میتونم مدعی بشم بصورت امانت نزدتان گذاشته بودم ؟؟؟ با سپاس

2پاسخ

با سلام اینکه شما بدون تحقیق و بررسی اقدام به صدور چک و دادن سفته نمودید کاملا اشتباه کرده اید و بایستی مبلغ بدهی و فرد طلبکار را روئیت می کردید و صورتجلسه می کردید . اما حالا فقط باید ببینید چک و سفته را به چه کسی داده اید ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام مادر بنده در قید حیات می باشد و دچار بیماری آلزایمر است. برادر من با داشتن همسر و یک پسر فوت نمودند. خواهران و برادران من دست نوشته ای تهیه و امضا با اثر انگشت کردند که نسبت به حق ارثی که در آینده بعد از فوت مادرمان به برادر مرحوممان قرار بود برسد ادعایی نخواهند داشت. همچنین نسبت به یک ششم ارثی که از برادر مرحوممان به مادرمان می رسد نیز ادعایی نخواهند داشت. آیا با توجه به اینکه مادر ما در قید حیات است و قانونا ما هیچ اختیاری نسبت به ارثی که در آینده قرار است به ما برسد نداریم این نوشته ارزش قانونی دارد. در ضمن این نوشته دارای تاریخ امروز است. پیشاپیش از راهنمایی جنابعالی کمال تشکر را دارد.

2پاسخ

با سلام دوست عزیز ضمن عرض تسلیت .سوال کمی مبهم است .برای مثال اکنون مادر شما از فرزندش ارث می برد نه بالعکس با فرض اینکه شما قصدتان این است که بگویید مبنا را بر فوت مادر قبل از فرزند نمایند و به همان میزان را صلح مشروط نمایند موضوع بحث عقد منجز و معلق و مشروط را مطرح می نماید ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

باسلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای خورشیدی چندروز اخیر برادر من درحین رانندگی با کامیونت شرکت باربری دچار خواب آلودگی میشه و با یک دستگاه تریلی که حاوی بار آهن بوده حدود ساعت 4صبح تصادف میکنه و با عقب تریلی برخورد میکنه.داخل ماشین برادرم شخص دیگه ای هم حضور داشته که برادرم بعد از تصادف به سرعت به هوش میاد و باتوجه به اینکه شغل اصلیش آتش نشانه خودش با استفاده از وسایل ماشین اتش نشانی حاضردر محل دوستش رو ازماشین خارج میکنه و دراون حالت فقط اون شخص خراش های سطحی داشته ولی برای احتیاط به بیمارستان منتقل میشه و دربیمارستان تشخیص خونریزی کبد داده میشه و بر اثرخونریزی فوت میکنه.الان سوال من اینه باتوجه به مقصربودن برادرم واینکه ماشین تمامی بیمه هارو داشته تکلیف برادر من چی میشه و آیا بیمه ها دیه را قبول میکنن یا قتل عمد حساب میشه؟؟؟ممنون میشم اگه جوابمو زود بدید. با تشکر

2پاسخ

موضوع قتل عمد نیست. وقتل غیر عمد ناشی از بی احتیاطی ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام دختری 24 ساله هستم در منطقه کرد نشین ساکن هستم برادری بشدت متعصب دارم که ادامه زندگی را برایم سخت کرده همیشه محدود بودم پدرو مادرم پیر و کهولت سن باعث میشود نتوانند از من به خوبی دفاع کنند موقعیتها خوبی از لحاظ شغلی و ازدواج به من پیشنهاد شده اما هر بار بعلت تعصب شدید برادرم نتوانسته ام جواب دلخواهم را بدهم هر وقت نسبت به نظر برادرم نظر مخالفی داده ام از جانب ایشان مورد کتک قرار گرفته ام همچنین بعلت حفظ آبروی خانواده ام برای جلوگیری از هر گونه برخورد فیزیکی و لفظی سکوت کرده ام متاسفانه تمام موقعیتهایم را از دست داده ام هم از نظر شغلی و هم ازدواج چون برادرم شغل مناسبی ندارد ونصاب ماهواره است. از لحاظ شخصیتی بسیار انزوا دوست و اجتماع گریز با اعتماد بنفس پایین می باشم با آقایان اصلا نمی توانم بخوبی ارتباط بگیرم که همه ی این اختلالات ناشی از تعصب کورکورانه و نابجای برادرم در من ایجاد شده واقعا خسته شده ام بطوری که حتی به خودکشی فکر کرده ام اما اعتقاداتم مرا پایبند این دنیا نموده اند ازشما خواهشمندم از لحاظ قانونی ، راه هایی که به آن محق هستم را نشان دهید.

2پاسخ

با توجه به اینکه شما به سن قانونی رسیده اید می توانید در شغل مناسبی مشغول به کار شوید همچنین اگر فرد مناسبی برای ازدواج یافتید با گرفتن اجازه ی پدر ( و نه اجازه برادر ) می توانید ازدواج کنید و در صورتی که ...

مشاهده پاسخ کامل