جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121121944 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


1سوال

سلام من طراح سایت هستم و برای یکی از مشتریان سایت DIGIkalashop.com را چند ماه پیش خریداری و طراحی و تحویل داده ام امروز از شرکت دیجی کالا تماس و اعلام کردند با توجه به شباهت اسمی شما باید سایت را ببندید من عرض کردم من این سایت را با توجه به نام ان که فروشگاه کلای دیجیتال است انتخاب و هیچ استفاده از از لوگو یا علائم تجاری شما و هر شرکت دیگیری در سایت نکرده ام . ایشان گفتند من از دفتر حقوقی تماس گرفته و با توجه به شباهت نام سایت اگر شما اقدام به توقف فعالیت نکنید از طریق مراجع قضایی اقدام میکنیم .با توجه به اینکه مشتری که من سایت را برایش طراحی کرده ام مسئول اتحادیه و دارای مجوز فعالیت در این عرصه است آیا دی جی کالا میتواند سایت که دامنه دات کام دارد را بندد؟ راهنمایی فرمایید که چه کاری میتواند بکند و من چه کاری میتوانم از نظر قانونی انجام دهم .ممنونم

2پاسخ

باید عرض کنم به جهت تازگی موضوع و نبود وحدت رویه در محاکم قضایی بیشتر به صورت تئوری و قانون حاکم پاسخ سوال را خواهم داد. 1. سایبر اسکاتینگ (cybersqutting) عبارت است از اینکه شخصی با استفاده از نام ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

باسلام.اینجانب احمدخالقی یک قطعه زمین کشاورزی راسال81 ازمرحوم فاطمه خالقی بایک سندعادی که اثرانگشت وی وامضای شهودزیرش میباشد خریده ام.اماپس ازفوتش درسال89خواهرش وتنهاوارثش بااین ادعاکه مالک زمین مذکوراست ازمن شکایت کرده وخوهان خلع ید من اززمین شد.امادادگاه بامشاهده سندوارجاع امر به کارشناس خطی وتاییراثرانگشت مرحوم مالکیت من راتاییدکرد.دادگاه تجدیدنظراستان هم رای راتاییدکرداماخواهرمرحوم پس ازمحکوم شدن دردادگاه دراقدامی غیرقانونی وبااگاهی از رای دادگاه زمین من را باوکالتنامه ای به اداره اوقاف ماهان واگذارو ان راوقف نمود.اینجانب هم باارائه سندوارائ دادگاه به اداره اوقاف خواستار ابطال وقفنامه شدم.امااداره اوقاف طفره میرودومیگوید باید ببینیم طرف چه میکند.حال من بایدچکار کنم.بایدازاوقاف شکایت کنم یااز خانم خالقی.ایاقانون مجازات انتقال مال غیر اینجاکاربرددارد یانه..ازطرفی چون وی تنها وارث مرحوم است حاضربه انتقال پلاک زمین بنام من نیست.باتشکر

2پاسخ

به نام خدا - با توجه به ماده 57 قانون مدنی واقف باید مالک مالی باشد که وقف می کند لذا نظر به رای قطعی صادره بر احراز مالکیت شما و استحضار خواهر متوفی ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام و خسته نباشید اینجانب مرداد ماه 91 یک آپارتمان پیش خرید کردم که مبلغ کل 200 میلیون تومان بوده 90 میلیون تومان آن موقع عقد قرارداد توسط پیش فروشنده دریافت شد و مابقی و متناسب با پیشرفت کار ساختمان که تاکنون 130 میلیون تومان پرداخت شده است و ساختمان در وضعیت سفت کاری می باشد موعد تحویل آپارتمان بهمن ماه 92 بوده ولی مالک ساختمان می گوید به دلیل مشکلات مالی توانایی تکمیل ساختمان را ندارد و چند ماهی است که کار را متوقف کرده است در قرارداد موارد ذیل توافق شده است در صورتیکه معلوم گردد مورد معامله به هر علتی غیر از عامل قوه قاهره مانند رهن ، مصادره ، عملیات اجرائی دادگستری و یا اجرای اسناد رسمی ، مستحق للغیر و غصبـی بودن قانونـاً قابل انتقــال به خریـدار نبوده فروشنـده موظف است علاوه بر استرداد ثمن معامله معادل .200000000. ریال بعنوان خسارت به خریدار بپردازد . این قرارداد فروشنده را از هرگونه انتقال مورد معامله به هر عنوان و دلیل به غیر از خریدار منع می کند . در صورت تخلف و انتقال به غیر ، خریدار حق خواهد داشت درخواست فسخ قرارداد را نموده و یا با اقامه دعوی ابطال به طرفیت فروشنده و منتقل الیه ، الزام فروشنده را به انتقال مورد معامله بخواهد . در صورتیکه الزام ممکن نباشد خریدار حق فسخ معامله را دارد و فروشنده موظف است کلیه هزینه هایی که خریدار متقبل شده بپردازد و معادل 200000000ریال بعنوان خسارت تخلف از عدم انجام تعهد به وی پرداخت نماید . قیمت توافق شده برای معامله در بند 1 ماده 3 به هیچ عنوان و به جهت نوسان قیمت مورد معامله قابل تغییر نیست و از این حیث حق و ادعایی برای فروشنده یا خریدار متصور نیست لطفا مرا راهنمایی نمائید آیا ایشان می تواند مبلغ بیشتری از قیمت توافقی در قراداد دریافت کند؟ خسارتهایی که در قرارداد آمده است آیا شامل شرایط فعلی نیز می شود؟ آیا می تواند به بهانه مشکلات مالی اقدام به فسخ قرارداد نماید؟ با توجه به گرانی شدید مسکن در یک سال گذشته و در صورت امکان فسخ قرارداد آیا پرداخت پول اینجانب منجر به ضرر شدید بنده نخواهد؟

2پاسخ

در خصوص سوال اول پاسخ خیر است زیرا در قرارداد شرط شده نوسانات قیمت موجب تغییر ان نخواهد شد و فروشنده نمی تواند مبلغ بیشتری را بخواهد . در خصوص سوال دوم ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با عرض سلام و ارادت و بی نهایت سپاسگزار از سایت بسیار خوب و مفیدی که فراهم نموده اید. یک سوال از محضر حضرتعالی دارم و اگر منت گذاشته و پاسخ آن را فوراً ارسال بفرمایید، بسیار ممنون و سپاسگزار خواهم شد: بنده در تاریخ 9/11/86 یک قطعه زمین اوقافی را طی مبایعه نامه ای نزد مشاور املاک خریداری نمودم که در آن هیچ تاریخی برای تنظیم اجاره نامه اوقاف قید نشده بود ولی خسارت تاخیر به ازای هر روز به صورت مبلغ نقدی مشخص شده بود. اکنون که در تاریخ 1/10/88 هستیم متاسفانه به دلیل مشکلاتی که فروشنده با اداره اوقاف جهت تفکیک زمین بدون کسب اجازه از اوقاف و متولی و تنظیم اجاره نامه برای خریداران قطعات برخورد نموده هنوز هیچگونه اجاره نامه ای را تنظیم ننموده است و پیگیر کارهای اداری خویش جهت جلب رضایت اداره اوقاف است. هرچند که بنده شکایتی را علیه فروشنده تنظیم نموده و طی آن خواستار فسخ قرارداد به دلیل وجود معارض قانونی گشته ام ولی موفق نشده ام، چرا که دادگاه فضولی بودن معامله و بالطبع استناد بنده به ماده 253 قانون مدنی را رد کرده و ابطال معامله را نمی پذیرد. سوال بنده اینست که در این شرایط ،طبق کدام ماده قانونی حق با فروشنده یا خریدار است و این زمان برای تنظیم اجاره نامه تا کی می تواند ادامه یابد؟ و در صورت حل مشکل و جلب موافقت اداره اوقاف برای تنظیم سند، میزان خسارت تاخیر، بر اساس مبایعه نامه موجود، از چه زمانی محاسبه می گردد؟ در ادامه سؤال، آیا بیع مال وقف که در بین مردم رایج است و منوط به نظارت استصوابی اداره اوقا است جزء معاملات فضولی است یا خیر؟ چون استدلالی وجود دارد که می گوید دراین خرید و فروش منافع ملک فروخته می شود نه مالکیت آن و این منافع در اختیار و مالکیت شخص بوده و طبق ماده 960 قانون مدنی نمی تواند از کسی سلب شود. با سپاس فراوان

2پاسخ

با عرض سلام:سوال کاملا مجمل نارسا و نامفهوم است.پاسخ به سوال مستلزم روشن بودن آن میباشد.به هرحال آنچه از سوال مطرح شده فهمیده میشود آنست که تعهد به اجاره منافع ملک موقوفه صورت گرفته. اگر این تعهد ازناحیه متولی وذیسمت قانونی باشد چون ...

مشاهده پاسخ کامل