جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09133690259 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

باسلام احترامآ به استحضار می رساند با توجه به اینکه مقررات اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می دارد در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رأی قطعی صادر نماید. سئوال: آیا رای صادره از دادگاه انتظامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری مشمول مقررات اعمال ماده 477 ق.ا .د.کیفری سال 1392 خلاف شرع بیّن می باشد یا نه؟ لازم به ذکر است که ریاست دادگاه کانون کارشناسان رسمی دادگستری با عضو حقوقدان منتخب رئیس قوه قضائیه خواهد بود(ماده 23 قانون کارشناسان رسمی دادگستری). متشکرم

2پاسخ

باسلام همانگونه که در ماده ی 477 قانون مذکور نیز ذکر شده است در صورتیکه رئیس قوه قضائیه " رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضایی " را خلاف با بین شرع تشخیص دهد اعاده دادرسی را تجویز می نماید. این درحالی است که دادگاه انتظامی کانون کارشناسان -همانگونه که از نام آن نیز مشخص است ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام من یک استاد دانشگاه هستم و از زمانی که پدر و مادر همسرم فوت نموده اند بعلت دخالت های برادر های همسرم در زندگی ما با همسرم اختلاف پیدا کرده ام. اگر چه در زمان ازدواج همسرم رعایت مسایل شرعی را مینمود ولی اکنون نماز نمی خواند – تمکین نمیکند– بدون اجازه صبح از منزل خارج میشود و عصر برمیگردد و وقتی از او سوال میکنم شروع به فحاشی میکند و در تربیت فرزندان مانع میشود. او علیرغم عدم علاقه به ادامه زندگی با این خیال که نیمی از اموال من را تصاحب نماید حاضر به درخواست طلاق نیست.. دو پسر دارم که پسر دوم من 25 سال دارد و دارای اضطراب شدید است بدون نظر پزشک دارو مصرف میکند و کاملا به خود درمانی عادت کرده است و وقتی به این کارش اعتراض میکنم همسرم شروع به حمایت از او میکند. پسرم نیز به باج گیری عادت کرده است و هر وقت به درخواست باج او جواب مثبت ندهم نامه هایی مینویسد و برای همکارانم ارسال میکند و اخیرا که من در مقابلش مقاومت کردم دو نفری (همسرم و پسرم ) من را مورد ضرب و شتم قرار دادند. پسرم حاضر نیست فقط با مجوز روان پزشک دارو مصرف کند و یا بهمراه من پیش روان پزشک برود. من همه نوع نیاز های آنها را تامین میکنم ولی باز هم دونفری از من باج میگیرند بطوری که تصمیم گرفته ام جدا از آنها زندگی کنم. اکنون چند سوال از شما دارم. 1- اول این که با توجه به عدم تمکین همسرم آیا من موظف به پرداخت هزینه های او هستم یا نه؟ اگر آری ، چقدر؟ 2- پسرم اگر چه دانشجو است ولی بعلت این که رعایت دستورات پزشکان را نمیکند و بعلت دخالت های همسرم و گمراه کردنهای او ، بیماری اش ادامه دارد و پیشرفت تحصیلی نیز ندارد. آیا من موظف به تامین هزینه های او هستم؟ چقدر و تا کی؟ لطفا بفرمایید چگونه رفتار کنم که این جدا زندگی کردن عواقب سویی برای من نداشته باشد.

2پاسخ

مطابق قانون علیت عمومی این شرایط معلول حوادثی در گذشته است و ناگهانی ایجاد نشده است .تامل نمایید چه کرده اید که منتج به این رفتارها شده است .شیوه رفتاری خود را تغییر دهید و با آزمون و آزمایش سیاست های رفتاری گوناگون سررشته زندگی را بدست آورده و با پشتکار و صبر قانون خود را در خانواده تثبیت نمایید .در صورت امکان از ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام و خسته نباشید.یکی از دوستام مدتی با یه دختر خانوم با هم رابطه داشتن ویه دفعه که واسه گذروندن یه روز تعطیل به باغ یکی از دوستاشون رفته بودن توسط پلیس دستگیر میشن.البه لباس تنشون بوده و به رابطه ی جنسی هم اعتراف نمیکنن.وقتی دستگیرشون میکنن به پلیس میگن که عقد موقت بین خودشون جاری کردن و عقدنامه موقت مکتوب هم داشتن که خودشون نوشته بودن و زمان ومهریه هم مشخص بوده و صحیح بوده.دختر خانوم مقلد یکی از مراجع تقلید هستن که فتوا داده دختر برای عقد نیازی به اجازه پدر نداره و عقد موقتشون به لحاظ شرعی صحیحه اما به لحاظ قانونی باید اجازه ی پدر دختر رو میداشتن که نداشتن.البته دوستم نمیدونه که دختر باکره بوده یا نه اما اگرنباشه هم باکره نبودنش بخاطر ازدواج نیست و بخاطر دوست پسریه که قبلا داشته.لطفا راهنمایی کنید که با هر دو فرض یعنی باکره بودن یا نبودن دختر ایا در دادگاه محکوم میشن و ایا نیاز هست وکیل بگیرن ؟؟

2پاسخ

چون صیغه نامه داشتند به لحاظ شرعی مجازات منفی است لیکن اگردختر باکره باشد,صیغه نامه ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام احتراما سوالی در مورد نظریه شورای محترم نگهبان در سال 1364 درموضوع غیر شرعی اعلام نمودن تملکات وفق ماده34 سابق قانون ثبت درصورتی که قیمت ملک بیش از طلب طلبکار باشد و ملک تماما اعم ازاینکه کمتر یا بیشتراز طلب باشد به تملک طلبکار دراید غیر شرعی اعلام گردید که متعاقبا در سال 1386ماده 34 سابق قانون ثبت اصلاح و ایین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا نیز اصلاح گردید سوال حقیر این میباشد که: 1-ایا نظریه شورای محترم مطلق چنین تملکاتی را غیر شرعی اعلام نموده یا اینکه فقط تملکاتی که در انها قیمت ملک تملک شده به طلبکار, بیش از مبلغ طلب باشد؟به عبارتی چنانچه هم اکنون دعوی ابطال عملیات اجرایی که بر اساس ماده34 سابق قانون ثبت ملک کلا به تملک طلبکار درامده مطرح گردد دادگاه در مقام رسیدگی بایستی با استناد به نظریه ان شورای محترم اینگونه تملکات را غیر شرعی و عملیات اجرایی را باطل اعلام نماید یا اینکه بایستی با ارجاع امر به کارشناسی و براورد قیمت واقعی ملک و طلب طلبکار در زمان تملک،  در صورت بیشتر بودن قیمت ملک نسبت به طلب عملیات را باطل اعلام نماید؟. 2-نظریه موصوف شورای نگهبان در سال 1364 برای اولین بار اعلام گردید ولی نهایتا سال1386 ماده34 سابق قانون ثبت اصلاح و تغییر کرد حال سوال این هست که تکلیف عملیاتهای اجرایی که طبق ماده34 سابق قانون ثبت و ایین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا مصوب1355 انجام میگرفته تا قبل از اصلاح سال1386 ,چه میباشد نظر به اینکه قانون لازم الاجرای کشور که مراجع ثبتی را با تکلیف قانونی روبرو میکرده قانون قدیم بوده لذا تکلیف اینگونه عملیاتهای اجرایی چه میباشد؟ با نهایت تشکر

2پاسخ

دوست محترم به طور کلی قانون عطف به ما سبق نمی گردد مگر اینکه قانون گزار در متن قانونی صراحتا آن را عطف به ما سبق نماید که این استثنا بر اصل است در خصوص نظریات شورای محترم نگهبان در سمینارهای قوه قضاییه و نظرسنجی ها اختلاف نظرات زیادی مشاهده میشود در عمل نظر به اینکه عطف به ما سبق شدن یا نشدن صرفا ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام فراوان و عرض خسته نباشید. سوالم را به شرح ذیل مطرح می نمایم. هفته اول آذرماه 91 دامادم به من تلفن زد که با شما کاری دارم و آدرسی به من داد من به آنجا رفتم به من گفت من دخترت را طلاق داده ام . به او گفتم اگر عذر یا تقصیری داشته است چرا به من نگفته اید پاسخ داد حالا عملی انجام شده است او دیگر زن من نیست . دائی های او را خواستم همراه او به پیش یک روحانی رفتیم که مسئله از نظر شرعی چگونه است ؟ روحانی از او پرسید شما چه کلماتی را چندبار و در مقابل چه کسانی و تحت چه شرایطی گفته اید . آیا خصبانی بوده اید یا خواسته اید زنتان را بترسانید او گفت نه من هیچگونه مشکلی نداشته ام به یکی از دائی ها و مادرم و پدر زنم و چند نفر دیگر بطور مستقل از روی عقل گفته ام و احساساتی هم نبوده ام و حالا ئدر حضور شما و دو دائی ام و پدر دختر و برادرش مجددا می گویم من او را طلاق داده ام او دیگر زن من نیست . من این را جدی گفته ام و به خود زن نیز گفته ام . رو حانی گفت با این وصف تو دیگر محرم او نیستی و از هم جدا شده اید اگر اولیای زن از تد شکایتی نداشته باشند مهریه اورا بپردازی من گفتم او علاوه بر مهریه طلاهای پدری دخترم را نیز فروته و خرج خانه سازی نموده و دخترم زمینی در سطح شهر داشته او را فروخته و پولان را به شوهرش داده که زمینی مورد پسند برای او بخرد و خانه را آنجا بسازد. وضعیت اینها را نیز مشخص کنید . روحانی گفت اولیای پسر را بخواه و این مسئله را عنوان کن و بصورت ریش سفیدی مسئله را حل کنید. وقتی آنها آمدند این مسئله را به آنها گفتم اعلام کردند ما چیزی نداریم به شما بدهیم و برای خانه ای که ساخته است ما نیز مبلغی قرض به او داده ایم . از آنجایی که رسیدی برای زمین جدید از او نگرفته بودم بر حسب اعتماد آنها گفتند شما فقط به من نه میلیون و پاصد هزار تومان داده اید زمین را من بادستان خود نفروخته ام و طلا ها نیز من نفروخته ام فقط پول آنها به من رسیده است . بیشتر مردم اینجا از زمین سابق دخترم خبر دارند و این را هم می دانند زمین جدید با پولان زمین قبلی خریداری شده است و همینطور در مورد طلاجات شخصی دخترم علاوه بر مهریه مقرر شده . حال سوال این است چگونه دخترم می تواند به حقوق خود برسد. در پایان اعلام می کنم آنها دختری سه سال و نیمه هم دارند که الان با دخترم در خانه خودم زندگی می کنند. راهکار قانونی و شرعی چیست که نه اموال دخترم دست آنها باشد وئ نه اموال آنها پیش دخترم بماند به وکیل هم مراجه مرده ایم استفتاء هم گرفته ام همه را به دادگاه داده ایم هنوز خبری نشده است تمام اموال خانه متعلق به دخترم نیز در همان خانه هستند حتی باقیمانده جواهر آلات او.

2پاسخ

با سلام اگر دحترتان مهریه خود را دریافت ننموده است باید از دادگاه ذی صلاح مطالبه مهریه نماید و دامادتان از نظر قانونی و شرعی محکوم به ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

عقد دایم اینجانب با صداق 610 سکه به صورت عندالمطالبه بهمن 88 انجام شد و من و همسرم کلیه شرایط ضمن عقد(بدون خط خوردگی عقد نکاح/خارج لازم را که نمی دانم چیست؟) امضا کردیم.(یعنی الف و ب و شماره های 1 تا12 و سایر شرایط هم ندارد).آبان 91 با مراجعه به دفتر اسناد رسمی 3 سند تنظیم شد:1.رضایت نامه جهت خروج از کشور به کرات و دفعات به هرکشوری برای من و فرزند(دختر) صغیرم 2.وکالت نامه برای سرپرستی،ولایت و قیومیت فرزند صغیر تا سن بلوغ و رشد قانونی شرعی و حق امضا کلیه مراجع قانونی ذیصلاح و با حق توکیل به غیر ولو کرارا و معالواسطه جزی و کلی به دفعات و کرات 3.وکالت نامه برای مراجعه به دادگاه و دادسرا و شعب بازرسی و ... برای مطلقه نمودن زوجه موکل و حق دادن گواهی امضا و نهعد رسمی جهت اخذ مجوز خروج از کشور برای زوجه و فرزند صغیر سوال: به زبان فارسی ساده 1.آیا در صورت لزوم می توانم بدون صرف زمان یا هزینه زیاد طلاق بگیرم و این سند کفایت لازم را دارد؟ 2.آیا حضانت فزندم در صورت طلاق بدون قید و شرط به من می رسد و پدر وی و پدربزرگ پدری وی یا هر فرد دیگر نمی توانند ادعا کنند؟ 3.می خواهم برای جبران و به منظور راحتی ذهن همسرم از گرفتن مهریه صرف نطر کنم.چه چیزهایی را باید در نظر بگیرم؟اقرار به دریافت بهتر است یا بخشش؟ آیا در صورت بخشش مهریه از او ارث می برم؟اگر بعدا فرزندان بیشتری داشته باشم آیا به صورت ابزاری برای گرفتن حضانت آنها مفید نیست؟ آیا تناقضی با ماده تقسیم دارایی ندارد؟(دارایی من قبل از ازدواج از همسرم بیشتر بوده است) آیا نیازی به ارسال اسکن مدارک یا پرداحت هزینه برای مشاوره کامل هست؟

2پاسخ

با سلام در خصوص اخذ وکالت نامه برای مطلقه نمودن زوجه چنانچه وکالت مطلق باشد و مشروط به تحقق شرطی نباشد زوجه می تواند با ارائه دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه خانواده ...

مشاهده پاسخ کامل