جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121327108 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

سلام و ممنون از امکانی که فراهم نمودید..اینجانب در یک مجموعه آپارتمانی 10واحدی زندگی میکنم که با توجه به اینکه دارای دو خودرو هستم ، یکی از خودرو ها رو دریک قسمت پارکینگ که یک فضای آزاد بدون مزاحمت است و مالکیت مشاعی دارد پارک میکنم ، که برای اینکار طبق جلسه مجمع عمومی ، با تشکیل و رسمیت این جلسه در قبال پرداخت 50 درصد از شارژ ،مجوز استفاده گرفته ام .ولی چون در جلسه مجمع یکی از مالکین علی رغم دعوت حاضر نشده و البته این مالک ،فعلا دارای 4 واحد خالی از سکنه است تا کنون چندین بار از طریق کیفری تحت عناوین مزاحمت ملکی، ممانعت از حق، و تصرف شکایت نموده که خوشبختانه با رائه مستدات و انجام تحقیقات محلی منتهی به قرار منع تعقیب شده ، حال جدیدا مجددا از طریق محاکم حقوقی تحت عنوان خلع ید مشاعی ،شکایت نموده ، میخواستم راهنمائی بفرمائید با توجه به وجود مجوز قانونی مجمع بر اساس قانون تملک آپارتمانها که مجمع مجاز به اداره امور ساختمان و تنظیم قرار دادهاست ، و با توجه به مدارک موجود و منع تعقیب های کیفری،سرانجام این شکایت اخیر چه خواهد شد؟! ممنونم از راهنمائی شما

2پاسخ

ضمن عرض سلام مستفاد از قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی و اصلاحات بعدی ساختمان های تفکیک شده مشمول قانون هستند .مجمع عمومی نخستین ویا عادی که تشکیل میگردد ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

بدینوسیله سوالات مورد نظر به تفصیل زیر به حضور ایفاد میگردد. 1- در یک مجتمع مسکونی که تعداد محدودی پارکینگ جهت بعضی از واحدها تامین شده است وطبقه منفی یک به عنوان فضای پارکینگ بوده و سا کنین مجتمع حتی جهت ورود و خروج از طبقه همکف استفاده مینمایند و هیچگونه ارتباطی با فضای پارکینگ ندارند آیا قسمت مشاء فضای پارکینگ مر بوط به تمام ساکنین میباشد یا تنها (به عنوان فضای مشاء خاص) مربوط به مالکین پارکینگ قلمداد میگردد؟ 2- آیا مالکین پارکینگ طبق تصمیمات اکثریت (مالکین پارکینگ)حق دخل و تصرف در آنقسمت از مشاءفضای پارکینگ را به صورت اجاره (موقعیت پارک خودرو به اشخاص دیگر) به منظور درآمد زایی جهت هزینه های پارکینگ را دارند یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ آیا هیات مدیره ساختمان حق دخالت در این تصمیمات را دارد و یا خیر 3- آیا هیات مدیره ساختمان بدونه اجازه نامه کتبی از سایر ساکنین (اعم از مالکین و مستاجرین) میتوانند اقدام به اجاره فضای مشاء محوطه (حیاط)مجتمع جهت پارک خودرو نمایند یا خیر و در صورتیکه حق اینکار را نداشته باشند هر نحوه طرح شکوائیه در کدام محاکم (حل اختلاف یا دادسرا )و به چه صورتی (انفرادی با تهیه استشهادیه یا به صورت گروهی)میباشد؟ لازم به ذکر است تحت تاثیر این تصمیم نادرست آسیب هایی به کف محوطه که بام پارکینگ محسوب میشود وارد شده که در فصول بارندگی موجب نشت آب در شکستگیهای سقف پارکینگ شده است. 4- در صورتیکه مدیر ساختمان با سوء استفاده از موقعیت خود و با تهیه اظهار نامه غیر قانونی (تهیه شده در سربرگ اظهار نامه بدون مهر و تایید دادسرای منطقه و ارسال به صورت دستی) و تهیه صورتجلسات سوری با سایر ساکنین سعی بر ارعاب مدیر پارکینگ داشته و با اظهارات کذب در اظهارنامه فوق با اشاره به اتهاماتی که مجازاتهای حبس و جریمه دارد سعی در اخذ مدارک و صورتجلسات و درآمدهای پارکینگ را داشته باشد حکمش چیست و طرح شکواییه در کدام محاکم و به چه صورت میباشد . (لطفا جهت پاسخ به موارد فوق با ذکر ماده واحد قانون یا تبصره های موجود اظهار نظر فرمایید متشکرم)

2پاسخ

با توجه به اینکه پارکینگها محدود بوده و فقط به برخی تعلق داشته لذا این فضای اشتراکی صرفا مشا بین همان تعداد می باشد ماده 2 و 4 قانون تملک اپارتمانها و تبصرههای ماده 4. لذا دیگر مالکین ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

سلام مالک آپارتمانی 22 واحدی در تهران هستم مشکل در مدیریت جدید ساختمان میباشد باین ساختمان دارای دو طبقه پارکینگ است که واحد بنده فاقد پارکینگ میباشد . چند سالی است که جهت کمک به مخارج ساختمان طبقه اوا پارکینگ را نرده کشی کرده اند و انباری بزرگی را احداث کردهاند و اجاره داده البته با رای اکثریت . حالا اعلام کرده اند که طبقه دوم را هم برای همین منظور میخواهیم اقدام کنیم .وقتی اعتراض کردم گفتند شما چون پارکینگ ندارید حق اعتراض ندارید . در صورت مجلس تفکیکی ساختمان تمامی قسمت های مشایی ساختمان را مشخص کردهاند و هر طبقه پارکینگ حدود 200 متر محوطه مشاع دارند و در سند مالکیت هم نوشته شده حق استفاده از مشاعات.در ضمن موقع رای گیری آزمایشگاهی که در این ساختمان است 6 واحد دارد و از بستگان مدیر میباشد و در موقع رای گیری اکثریت با آنهاست . آیا این کار نیاز به رای گیری دارد و بنده حق هیچگونه اعتراضی را ندارم . در ضمن 7 باب مغازه در زیر ساختمان است که همه آنها کلید پارکینگ را دارند و از سرویس بهداشتی داخل پارکینگ استفاده میکنند در صورتی که از داخل مغازه ها دربی داخل ساختمان ندارند آیا حق ورود به ساختمان را دارند .آیا در اسناد مالکیت آنها مثل آپارتمانها کلمه حق استفاده از مشاعات باید باشد یا خیر

2پاسخ

با سلام کاربر محترم تصمیم گیری های مهم برای اداره آپارتمان در صلاحییت مجمع عمومی ساختمان است که قاعدتا این مجمع اساسنامه ای نیز خواهد داشت علیرغم اختیارات مجمع عمومی که وفق قانون و با رعایت جمیع شرایط تشکیل شده است این مجمع نمی تواند ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با عرض سلام ، در طبقه همکف ساختمان ما تعداد 2 باب مغازه دارای اسناد 6 دانگ میباشند . مالکین یکی از این مغازه ها سازنده های ساختمان (2 نفر بصورت 3 دانگ 3دانگ) می باشند در صورتمجلس تفکیکی بین این مغازه و راه پله ساختمان دیوار بوده ضمنا در زیر زمین ساختمان سرویس بهداشتی مشاع وجود دارد که در صورتمجلس تفکیکی قید نشده ، ملک یاد شده با 10 واحد آپارتمان ساختمان فقط در انشعاب آب اشتراک دارد. و در داخل ساختمان فاقد پارکینگ و انباری و کنتور گاز و برق و ... می باشد. اما ایشان پس از پایان کار و صورتمجلس تفکیکی و قبل از فروش واحد ها اقدام به تخریب قسمتی از دیوار بین مغازه و راه پله نموده اند و برای استفاده از سرویس بهداشتی از این درب تردد می کردند . حدود یکسال قبل ایشان مغازه را اجاره داده و کلید درب فوق الذکر را به مستاجرین مغازه دادند تا از سرویس بهداشتی مشاع استفاده نمایند . همسایه ها چند روز قبل اقدام به احداث دیوار طبق صورتمجلس تفکیکی نمودند ایشان درگیر شدند کار به کلانتری کشید ، کلانتری بادیدن صورتمجلس تفکیکی اجازه داد ، دیوار احداث شد ولی ایشان سند مغازه را نشان دادند که در آن پس از مشخص کردن حدود جغرافیایی قید شده بود " با قدرالسهم از عرصه و سایرمشاعات و مشترکات طبق قانون تملک آپارتمانهاوآیین نامه اجرایی آن " . ایشان در کلانتری به استناد همین جمله در سند گفتند من طبق این سند حق استفاده از مشاعات را دارم وباید به من کلید درب اصلی ساختمان را بدهید و کلانتری قبول کرد و دستور داد ما هم کلید مربوطه را دادیم . اولا آیا ایشان حق استفاده از مشاعات و سرویس بهداشتی مشاع را دارند ؟ ثانیا با توجه به اینکه ایشان در داخل ساختمان فاقد آپارتمان وپارکینگ وانباری می باشند ( البته یک انباری بمساحت 10 متری مشاع در ساختمان وجود دارد که در صورتمجلس تفکیکی مختص تاسیسات قید شده ولی وسایل مشترک ساختمان داخل آن است ) ، آیا ایشان حق داشتن کلید ساختمان را دارند یا خیر ؟ ثالثا آیا طبق مواد 581(تصرفات هریک از شرکا در صورتی که بدون اذن یا خارج از حدود اذن باشد، فضولی بوده و تابع مقررات معاملات فضولی خواهد بود) و576 و 582(شریکی که بدون اذن یا خارج از حدود اذن، تصرف در اموال شرکت کند، ضامن است) و475 (اجاره مال مشاع جایز است اما تسلیم عین مستاجره موقوف است به اذن شریک) ، ایشان خلاف کرده یا خیر؟ رابعا آیا می توان طبق ماده 43 قانون اجرای احکام مدنی (در مواردی که حکم خلع ید علیه متصرف ملک مشاع به نفع مالک قسمتی از ملک مشاع صادر شده باشد، از تمام ملک خلع ید می شود) ایشان را خلع ید کرد وکلید را از ایشان گرفت

2پاسخ

با سلام خدمت حضرتعالی و با تشکر از اینکه سوالات بصورت شفاف و حقوقی مطرح گردیده جواب سوال اول : بلی ایشان نیز حق استفاده از مشاعات ساختمان را دارند زیرا صورتمجلس تفکیکی به معنی خروج سهم احدی از مالکین ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

12اسفند86به اتهام جعل اسنادواخذرشوه ازطرف دادگاه محکوم به پنج سال حبس وسه میلیون وچهارصدهزارتومان جزای نقدی وشش ماه انفصال ازخدمات دولتی محکوم شدم .آن زمان مدرکی که ثابت کننده بیگناهی ام بورانتوانستم پیداکنم بخاطریکه ممنوع الملاقات بودم بعدازقطعی شدن حکمم توانستم به مدرک ذست پیداکنم.که بعدازاون هم نتوانستم کاری بکنم.اماپرونده تخلفات اداری سازمان ثبت احوال باعنایت به اتهاماتی که ازطرف دادگاه به من واردنمودند(جعل اسنادواخذرشوه)واینکه بدون عذرموجه سرکارحاضرنشده ای.فقط به قسمت اخیرغیبت غیرموجه رسیدگی وحکم به اخراج ازثبت احوال راداده قابل یادآوری است این حکم رسیدگی بدوی تخلفات اداری است وقابل تجدیدنظرطرف مهلت یکماه است که تقریباپانزده روزسپری شده است.اکنون ازشماعزیزان میخوام درقسمت حکم اداری اش من راراهنمایی کنید---مدارک حواله بانکی که خودم مبلغ ششصدتومان رابه حساب صندوق تعاون مسکن مهرکارکنان ثبت احوال استان واریزنموده ام ازطرف شخصی که این جعل و...راانجام داده واستشهادیه محل وبخش وشهری که درانجامشغول کاربوده ام واستشهادیه ازهمکاران واستشهادیه ازمحل تولدم همه اینامبنی براینست که بنده فردی متدین وتاکنون ازهیچ کس طلب مال نامشروغ درقبال وظایف کاراداری ام ننموده ام(باغ برچهل شوراومعتمدوشورای حل اختلاف وامام جمعه تاییدنموده اند.امیدوارم باعنایت به گفته هایم ومدارکی که عنوان نمودم یک راهنمایی موثربنمایید.باتشکرامان اله نورزایی تلفن تماس09359309117درصورت لزوم به دفترجهت دادن وکالت مراجعه می نمایم.

2پاسخ

مشاوره تلفنی انجام شد ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با عرض سلام مجدد خدمت آقای نیک بین عزیز و تشکر از جواب های شما . جواب سوالم را به طور کامل متوجه شدم و از طریق وکیل پیگیری خواهم نمود اما هم اکنون که قسمت سوالات حقوقی این سایت را مطالعه میکنم موردی را مشاهده نمودم که دچار شک شدم . در سوالی یکی از دوستان اینگونه مطرح کرده بودند که آیا راننده مسبب حادثه حق دریافت دیه از شرکت بیمه به عنوان یکی از اولیا دم متوفی دارد یا خیر و همکار محترم شما آقای شاپور محمد حسینی اینگونه پاسخ داده بودند : راننده مسبب حادثه به عنوان اولیای دم متوفا حق دریافت دیه دارد ولی بطور مستقیم و بر اساس تبصره 6 ماده 1 قانونی اصلاح بیمه اجباری راننده مسبب حادثه شخص ثالث محسوب نمی شود تا سبب حادثه، دیه دریافت نماید . از آنجا که این مورد شبیه مورد بنده می باشد خواهشمندم در این مورد توضیح دهید. با تشکر فراوان از شما.

2پاسخ

با سلام خدمت دوست عزیز متن تبصره مذکور بدین نحو است تبصره6 ـ منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موضوع این قانون دچار زیانهای بدنی و یا مالی شود به استثناء راننده مسبب حادثه. دوست عزیز برداشتی که شما ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با سلام باتشکر از شما که در سوال قبلی من را راهنمایی کردید مشکلی دیگر دارم که نمی دانم راه حل قانونی دارد یا نه پدر ومادر من 30 سال پیش در نتیجه اشتباهات وندانم کاری بزرگترهایشان بعداز1سال زندگی مشترک از هم جدا شدند وبه خاطر لج بازی مادرم مرا که در ان زمان 1ماهه بودم پیش پدرم گذاشت ورفت چند ماه بعد پدرم که نمی توانست از من مراقبت کند ازدواج دیگری کردودر شناسنامه من به جای اسم مادرم نام نامادریم است به خاطر نفرتی که از نامادریم دارم بعداز ازدواج همسرم خیلی سعی کرد که این اشتباه را درست کند ثبت احوال وحتی دادگاه هم رفتیم ولی چون مدرکی نداشتیم نشد قسمت دردناک زندگی من که خیلی ازارم میدهد این است که مادرم را با این که از بستگان شوهرم است و دریک شهر زندگی میکنیم واز محل اقامت همدیگر هم اطلاع داریم تا به حال ندیده ام واگر از کنار همدیگر هم رد شویم او را نمی شناسم افراد زیادی تا به حال پا درمیانی کرده اند که همدیگر را ببینیم ولی مادرم هنوز کینه گذشته را به دل دارد ونمی خواهد مرا ببیند من چه گناهی دارم که باید به اتش ان ها بسوزم وبعد از 30 سال هنوز تشنه دیدار مادرم بمانم من درارزوی دیدار مادرم ودر حسرت یک نگاهش به هر دری زدم ولی انگار دستهایی نمی خواهند که ما به هم برسیم مادرم 5سال پیش ازدواج دوباره کردواین کار مرا سخت تر کرد همسرم حتی با شوهر مادرم هم صحبت کرد ولی او هم نتوانست مادرم را قانع کند که به دیدنش بروم سوال من این است ایا در این دنیا کسی یا قانونی نیست که بتواند دختری را که 30 سال با رنج بی مادری بزرگ شد در حالی که مادرش چند متر ان طرف تر روی خود را از او می پوشاند به مادرش برساند من مادرم رابا اینکه مهر مادری از او ندیدم میستایم واورا دوست دارم ور ارزوی یک لحظه دیدارش میسوزم مادرم انسان مومن وبا شخصیتی است و تا حدودی حق گذشته ها را به او میدهم ولی دربرخورد با قضیه من اشتباه میکند من در ان زمان طفلی 1ماهه بودم و گناهی ندارم که حالا بخواهم تاوان ان را این طور بپردازم من الان خودم مادر هستم ویک فرزند 12 ساله دارم امیدوارم که در این ماه رمضان خدا نظری به من بکند وراهی پیدا شود که من بتوانم چهره مادرم را ببوسم انسان های زیادی هستند که به دنبال کار خیرهستنند به خدا اگر کسی بتواند این گره را باز کند ثواب بارها سفر حج وزیارت را برده است با تشکر

2پاسخ

همانگونه که خود شما حدس زدید مشکل شما راه حل قانونی ندارد- پیشنهاد من به شما ...

مشاهده پاسخ کامل