جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09126604090 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با عرض سلام و وقت بخیر بنده فرزند بزرگ خانواده ای هستم که از اوان جوانی با وجود ثروت فراوان پدر به کارگری پرداختم تا با برادرانم به خصومت بر نخورم پدرم نیز تکه زمین های بی ارزشی را که به نسبت زمین هایی که داشت به من سپرد تا تکه نانی به خانه ببرم و زمین ها و وسایل های بسیار گران قیمت ماند نزد پدرم تا اینکه پدرم به سن پیری رسید و زمام امور به دست برادرانم افتاد و تا حدی هم پدرم را اغفال کردند و دام ها را فروختند و کامیون پدرم را که به نام پدرم بود فروختند و کامیون جدیدی به نام خودشان خریدند، با وکالت نامه ای که به آنها داده بود حساب بانکی اش را خالی کردند و..... با این اوصاف اموال بسیاری نیز مانده است که ادعا میکنند برای ماست و اموال تورا داده البته برای حرفشان تکه کاغذ دست نویسی را نیز رو میکنند که فقط دارای امضا است و نه اثر انگشت. تکه زمین هایی را هم پدرم به نامشان زده. الان هم در حال دست اندازی به تکه زمین هایی هستند که چند سالی است دست بنده است و پدر بصورت عادی گفته که زمین زمین مال توست که از آنهم ادعای مالکیت دارند. حالا که احترام بینمان از بین رفته و احترام من را نشان از بی عرضگی میدانند میخواهم تقاضای انحصار وراثت دهم آیا از کامیونی که به نامشان است یا دامی که فروخته یا پولی از حساب خارج شده ادعایی کنم یا خیر؟ زمین های من چه میشود؟ املاک بنام پدرم چطور؟ تشکر از راهنماییتون

2پاسخ

با سلام از نظر حقوقی تا زمانی که کسی فوت نکرده باشد مالی تحت عنوان ارث به کسی تعلق نمی گیرد ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

باسلام ، عرض ارادت و سپاس فراوان از راهنمایی پرقدرتان پس از کش و قوس های فراوان سرانجام در سال 1370(تقریباً 20 سال پیش)، طبق تقسیم نامۀ تنظیمی با حضور کلیه وراث ، تنی چند از معمرین و معتمدین روستا و بعلاوه اعضای محترم شورای روستا، تمامی ماترک «موصی»، وفق وصیت متوفی، به تفکیک نوع و میزان سهم هر یک از «موصی لهم»، با تراضی و تأیید کلیۀ اعضا همراه با تنفیذ یکا یک «موصی لهم» و دیگر شاهدین، به هر یک از ایشان واگذار و تسلیم شده و تماماً در صورت جلسۀ تنظیمی مستند گردیده است. بعلاوه از آن تاریخ تاکنون هر یک از ورّاث اقداماتی از جمله: فروش ، تعویض و ... را نسبت به اموال خود اعم از منقول یا غیرمنقول اعمال داشته اند. مضافاً می بایست متذکر شد که از تاریخ تنظیم سند ، به تجاهل و تسامح ، تابحال هیچ اقدامی در خصوص «حصر وراثت» از سوی هیچ کدام از ورثه بعمل نیامده است. معهذا طی این سالها، به سبب بروز اختلافاتی بین موصی لهم - لازم به اشاره است که موضوع دعوای پیشآمده میان ورّاث، مطلقاً در رابطه با اموال تقسیم شده ، میزان سهم تخصیصی به کلیۀ موصی لهم یا نحوۀ واگذاری ماترک نبوده و نیست _ و بعلاوه به دلیل وجوب اخذ سند مالکیت و یا ارائۀ گواهی «حصر وراثت» بمنظور «تغییر کاربری» املاک تحت اختیار اینجانب و متعاقباً دریافت تسهیلات بانکی؛ عملاً هر گونه اقدامی از ناحیۀ اینجانب جهت صدور گواهی «حصر وراثت» موقوف بر اخذ امضاء کلیه ورثه است - و از میان 9 نفر از کلیۀ اعضای موصی لهم، سه تن آنان به دلیل بروز اختلافات فی مابین ، بکلی از انجام این عمل سرباز زده و امتناع می ورزند- فلذا کسب گواهی حصر وراثت برای اینجانب ناممکن بنظر می رسد. در پایان خواهشمند است در مورد مسئلۀ پیش گفته، بنده را راهنمایی فرموده و راه حل مقتضی جهت اخذ گواهی «حصر وراثت» و یا هر طریقی که امکان اخذ سند تملیکی را برای اینجانب میسر می سازد ، پیش رویم بگذارید. با سپاس فراوان از زحمات بی شائبه تان

2پاسخ

بسمه تعالی با سلام البته از نوع نگارش و انشاء سوال مشخص است که از مضامین و مفاهیم حقوقی بی اطلاع نمی باشید . لاجرم در پاسخ عرض می گردد : بموجب ماده 360 قانون امور حسبی ...

مشاهده پاسخ کامل







1سوال

با سلام خدمت شما استاد عزیز در سال 1351 پدربزرگ من فوت کردند در آن زمان ایشان 3 دختر و همسر و مادر و پدر در قید حیات داشته اند اما از آن زمان تاکنون حصر وراثت انجام نشده است یا اگر انجام شده اطلاعی از آن در دسترس نمیباشد اکنون پدر و مادر متوفی در قید حیات نیستند(حدود 30 سال پیش هر دو فوت کرده اند) و ورثه(همسر و 3 دختر) قصد انتقال اموال متوفی را دارند(که همسر متوفی به مدت 50 سال در خانه ایشان اقامت دارند) آیا امکان حصر وراثت در زمان حاضر برای همسر و دختران متوفی وجود دارد؟یا برداران و خواهران متوفی هم سهم الارث می برند ؟ همچنین یکی از برادران متوفی فوت کرده است و از مابقی خواهران و برادران ایشان اطلاعی در دست نمی باشد (احتمالا خارج کشور هستند) ؟ خواهشمندم بفرمایید روند قانونی این مسئله پس از گذشت 40 سال چگونه است؟ همچنین در صورت نیاز بر حصر وراثت مالیات بر ارث با توجه به گذشت بیش از40 سال از تاریخ فوت و صغیر بودن دختران متوفی در آن زمان چگونه محاسبه می شود ؟ اگر انحصار ورثه در آن زمان انجام شده باشد و به پدر و مادر ایشان ارث رسیده باشد آیا امکان درخواست و صدور مجدد انحصار وراثت بدون نام بردن از آنها امکان پذیر است؟(با توجه به اینکه حدود 40 سال از تاریخ فوت گذشته است و پدرومادر در قید حیات نیستند و به برادران و خواهران دسترسی وجود ندارد و یا فوت کرده اند)؟ ارزش کنونی مایملک متوفی در حدود 200 میلیون تومان می باشد. با تشکر

2پاسخ

هر ذینفع به تجویز قانون می تواند درخواست انحصار وراثت نماید.ترکه متوفی نیز به ترتیب ذیل با فرض وجود ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام و خسته نباشید اینجانب سال 1383 با خانمی عقد رسمی و در سال 1386 ازدواج نمودم مهریه ایشان 1500 سکه و 1500 شاخه گل نرگس شد که در عقدنامه ثبت گردید . در سال 1377 پدر بنده فوت نموده و ماترک ایشان ملکی است که بخشی از آن در تصرف من هست و پس از این 14 سال ملک همچنان بنام متوفی پدرم بوده و ما وراث نقل و انتقال رسمی انجام ندادیم و پس از صدور حصر وراثت و فرم 19 دارایی این ملک همچنان تا به امروز بنام متوفی پدرم می باشد . همسرم سر ناسازگاری تقریبا چند سالی است که با من داشته و همیشه اخطار می کند که مهرم را اجرا می گذارم از طرفی هم مادر پیرم در این ملک ساکن بوده و من مغازه ای که در کنار این واحد هست با رضایت بقیه وراث بعد از فوت پدرم در اختیار من قرار گرفته است . سوال بنده این است در کوتاه ترین زمان راهی که بشود این ملک رو منتقل کرد چیست یا وکالتی که باید تنطیم شود به چه مظمونی باید باشد که بنده بتوانم در صورت اجرا مهریه همسرم از سهم الارث خودم را به مادرم منتقل کنم ؟ البنه بنده آپارتمانی در سال 1386 خریداری کردم که تمامی پرداخت ها با دسته چک خودم بوده و اسفندماه این آپارتمان را با توجه به تهدید همسرم به نام ایشان رسما انتقال دادم و مستندات در این زمینه هم دارم .

2پاسخ

ابتدائا باید عرض کنم که سوال از نظر نگارشی برای خواننده ای که در جریان امر نیست، مقداری گنگ است. اما اگر منظور شما را خوب متوجه شده باشم، باید خدمتتان عرض کنم که اولاً به خاطر داشته باشید که در حال حاضر، ملک صرفاً به نام پدر شما است، زیرا ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با عرض ادب وسلام وتبریک عید غدیر برای شما وکیل محترم . جناب آقای شاپور خسروی پور به دنبال دو سوال گذشته سوال دیگری برایم مطرح می باشد. همانطور که خدمتتان عرض کرده بودم برادرم دو سال گذشته فوت کرده است، ومادرم تمام آنجه متعلق به برادرم بود به عنوان مهر به او بخشید ولی همسر برادرم به قول خودش برای محکم کاری پرونده ای در دادگاه باز کرد وما با اقداماتی که شما راهنمایی کردید مسئله را حل شده دانستیم ولی پرونده مورد نظر در دادگاه هنوز باز است و وقتی به همسر برادرم می گوییم برودادگاه وپرونده را بخواه که بسته شود . می گوید چیزی نیست . جناب آقای خسروی پورسوال این است که آیا باز بودن پرونده حقی برای همسر برادرم در پی خواهد داشت ؟ آن چیست ؟ آیا عمدی در کار است که بعدها دوباره بتواند از آن علیه ما استفاده کند ؟ آیا باید پرونده طی این دو سال گذشته بسته می شده ؟ پس چرا بسته نشده است ؟ مرا راهنمایی کنید که چه اقدامی باید انجام دهیم ؟ با تشکر بی دریغ از شما 5/9/89

2پاسخ

با سلام /دوست عزیز هر کدام از ورثه مرحوم میتواند با در دست داشتن برگ حصر وراثت و تقاضای کتبی از قاضی پرونده را ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با عرض سلام و با احترام از وبلاگ شما بازدید کردم و آن را مفید دیدم. به همین دلیل فکر کردم بهتر است سوال خود را با شما مطرح کنم. سوال من در ارتباط با انحصار وراثت و تخریب و نوسازی یک واحد مسکونی است. پدربزرگ من، طی وصیت خود منزل مسکونی ما را تا زمان در قید حیات بودن مادربزرگم به او سپرده است. تا آنجا که من دیدم، سند هنوز به نام مادربزرگم نیست ولی وصیت نامه اینگونه می گوید. غیر از پدر-بعنوان پسر ارشد- دو عمو دارم که سالهاست در خارج از کشور می باشند و به نظر قصد بازگشت ندارند. حال، سوال من این است- بعنوان نوه خانواده- آیا می توانم روزی پروانه ساخت بگیرم؟ اگر بله، چه اقداماتی لازم است انجام شود؟ و اگر خیر، راهنمائی شما چیست؟ زیرا مایلم این کار را خودم به انجام برسانم. با سپاس از صرف وقت جنابعالی و پاسخ ارسالی برنده باشید

2پاسخ

با سلام ظاهرا وراث شمایید و عموهایتان اول بایستی گواهی حصر وراثت بگیرید سپس با دادخواست ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با سلام خدمت شما یک مشکل بزرگی پیدا کرده ام که نیازمند راهنمائی شما هستم من و شریکم سال 1348 شش سهم از 141 سهم مشاع زمینی به پلاک اصلی 1826 و بدون پلاک فرعی از فروشنده اولی (x) خریداری کردیم (که در حال حاضر در قید حیات هستند) که این 6 سهم 1000 متر زمین است و به صورت سند رسمی و بعدا در چند سال بعد با ارائه همین سند رسمی به اداره ثبت درخواست ماده 147 کردیم و در سال 1377 سند منگوله دار را گرفتیم که در آن سند متراژ زمین من 505 با پلاک اصلی 1826 و پلاک فرعی 416 قید شده است (ما بقی از 1000 متر برای شریکم سند شده است) که در حال حاضر آن را حصار کشی و یک مقداری هم ساخت و ساز کرده ایم. و اما 2 سال بعد از خرید زمین فوق یعنی در سال 1350 یک قطعه زمین به متراژ 1000 متر از پلاک اصلی 1826 و بدون قید پلاک فرعی از خریدار دومی (y) خریداری کردم به صورت سند عادی به قیمت 10000 تومان که 7000 تومان آن به صورت 2 فقره چک به شماره 1111 و 2222 (مربوط به بانک سپه آن زمان) و مبلغ ما بقی که 3000 تومان است طی 6 ماه پرداخت شود و فروشنده دوم هم متعهد شده بود که طی این مدت کارهای حصر وراثت را انجام دهد و قباله را به نام ما کند و در زیر این سند عادی من به عنوان خریدار امضا کردم و فروشنده هم انگشت گذاشته و معتمد شهر در آن زمان آن اثر انگشت را گواهی کرده. بعد از گذشت 3 یا 4 ماه از خرید زمین فوق(زمین دوم که از آقای y خریداری کرده بودیم) که نتوانستم موقعیت آن را پیدا کنم یکی از دوستان به من پیشنهاد کرد که من برای تو موقعیت زمین را پیدا می کنم و من هم در زیر آن سند عادی این جمله را نوشتم (این قولنامه را واگذار آقای حسین(همین دوستم) نمودم و زیر آن را امضا نمودم) و نه دوستم زیر آن را امضا کرد و نه شاهدی زیر آن را امضا کرد، بعدا فروشنده دوم آقای y نتوانست کارهای حصر وراثت را انجام دهد و یکسری مشکلات دیگر هم باعث شد که بنده چکها را پس گرفته و از بین ببرم و از معامله صرفنظر کنم ولی این سند عادی همچنین نزد دوستم ماند(با این که پیگیری کردم ولی هر دفعه بهانه آورد و تحویل نداد) تا اینکه دوستم در سال 1374 فوت نمود و چند سال پیش هم فروشنده زمین دوم (آقای y) هم فوت شد. حال مشکلی که پیش آمده این است که وراث دوستم(آقای حسین) سند عادی را پیدا کرده و با گرفتن وکیل و دادن دادخواست مدعی شده اند مه من در سال 1350 هزار متر زمین پلاک اصلی 1826 به پدر آنها فروخته ام و بعدا درخواست سند رسمی از اداره ثبت کرده و با پلاک فرعی 416 به ثبت رسانده ام و حال چون در حال حاضر مالک 505 متر از این زمین هستم خواهان ابطال سند کرده اند (در ضمن من قبل از اقامه دعوای آنها مقداری از این زمین که سند رسمی از آن را دارم به فرزندتنم واگذار کرده ام به صورت سند رسمی). بینهایت از شما عزیزان سپاسگذارم.

2پاسخ

با سلام نگران نباشید با مراجعه به ...

مشاهده پاسخ کامل