حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 18 سال سابقه وکالت و ده سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09123956043 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


1سوال

با سلام، مبایعه نامه عادی در اواخر93 برای مغازه تجاری تنظیم شدو موعد سند 6 ماه بعد گذاشته شد و مبلغی نیزبه عنوان خسارت جهت انتقال سند درج گردید و ملاک متراژ بر سند نهایی اخذ شده از ثبت گذاشته شد ولی خریدار زودتراز اخذ سند اقدام به کسب پروانه نمود و ساخت جدید بنا نمود و باعث اختلاف برسر دیوار اشتراکی با همسایه شد و این امر باعث تاخیر در کسب اقرارنامه از همسایه شد و یک شیار بین این ملک تجاری باهمسایه ایجاد شد و سند اولیه جمع مغازه تازه تاسیس با شیار بود که خریدار از قبول شیار استنکاف نمود در صورتی که شفاها گفته بود که شیار را می خواهد ،صورتجلسه ای تنظیم شد و شیار مربوط به خودمان شده و ضمنی ذکر شد که "طرفین اقرار می نمایند که در خصوص معامله مذکور هیچ ادعای دیگری نسبت به هم ندارند "و سپس سند جدید اخذ شد و حالا خریدار از پرداخت ما بقی ثمن معامله خوداری نموده و خواستار در یافت خسارت می باشد . اظهارنامه نیز صادر شد و در دفترخانه حاضر نشد ، الان باید چکار کنم ؟ دادخواست الزام سند کفایت می کند ؟ آیامی توانم ادعای خسارت کنم؟ این امر چقدر طول می کشد؟

2پاسخ

سلام چرا دعوی الزام سند ؟ مگر شما فروشنده نیستید؟ الزام به تنظیم باید از طرف خریدار مطرح شود فرمودید خریدار از پرداخت ثمن خوداری میکند ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام برای بنده یک مشکلی پیش آمده . من سال 92 یک خانه رهن کردم و قولنامه یک ساله بستم . خانه در رهن بانک بوده و مالک اصلی آن را با وکالت به خریدار دوم فروخته بوده و خریدار دوم هم با وکالت خانه را به خریدار سوم واگذار کرده است . بنده خانه را در زمان انتقال از خریدار دوم به خریدار سوم رهن کردم و قولنامه بنده نیز با خریدار دوم امضا شده و از سال 93 به بعد هم بنا به دلایل مختلف و سرباززدن خریدار سوم از امضای قولنامه جدید ، قولنامه جدیدی امضا نشده است و همچنان همان قولنامه یک ساله مربوط به سال 92 و با خریدار دوم رو در اختیار دارم . حال به بنده خبر رسیده که بانک در حال مصادره خانه به دلیل عدم پرداخت اقساط وام است و اخطاریه های بانک هم به اسم شخصی است که مالک اول خانه بوده است . در این شرایط صاحبخانه فعلی بنده هم زیر بار پس دادن مبلغ رهن نمی رود و می گوید که شما قولنامه ای با بنده امضا نکرده اید . به نظر شما چه راه حلی دارم تا به پول خودم برسم ؟ با تشکر

2پاسخ

دوست گرامی موجر شما مسئولیت مدنی در بازپرداخت ودیعه دارد ومگر اینکه شرط شده باشد که فرد اول یا سوم در این خصوص مسئولیت دارند که به دلیل شرط ضمن عقد مسئولیت پیدا می کنند و ظاهرا آنها چنین شرطی ننموده اند .اکنون در راستای ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی فورا اظهارنامه رسمی برای موجر خود با موضوع اجاره و پرداخت ودیعه ظرف یک هفته بفرستید ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .میخواستم سوالی بپرسم که برای خیلی از ما دانشجویان حقوق شک بر انگیز شده: دوست بنده برای کار در یک فست فود یک قرار داد 6 ماهه بسته و کار فرمای ایشون ازش سفته گرفته :دوستم قرار داد خودشو 6 ماهه امضا میکنه حالا بعد گذشت 1 سال از قرار دادش به طرف گفته میخواهم بروم .و حالا کار فرمای ایشون اجازه نمیده که دوستم بره و الان رفتار خیلی بد و زننده ای باهاش میکنه حتی تو گوش دوستمم زده و گفته باید صبر کنی دوستم استعفا نوشته و ایشون استعفاش رو پاره کرده و گفته اگر بری سفتتو میذارم اجرا و باید طبق قانون کار 40 روز صبر کنی و بعد بری ولی از قرار داد فی ما بینشون 6 ماه گذشته دوستم باید چیکار کنه ؟ لطفا کمکمون کنین ممنون میشم خواهشا کمک کنین تا بدونیم این چنین افرادی چطور باید خودشونو از دست چنین کار فرمایانی آزاد کنن . ممنون از لطفتون

2پاسخ

با سلام دوست شما می تواند مراتب استعفا را به اداره کار اعلام کند و کار را ترک کند و می تواند بابت کتک هم با شهادت شهود در دادسرا علیه کارفرما شکایت کند و در مورد سفته هم کسی که مطالبه می کند باید ثابت کند بابت چه چیزی طلب دارد خصوصا اگر کارفرما با کارگر باشد . در ضمن دوست شما می تواند با اظهارنامه از کارفرما استرداد سفته را مطالبه کند . ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با سلام و خسته نباشید بنده 27 دی ماه 90 خانه ای نوساز خریدم که تاریخ تنظیم سند 30 اردیبهشت 91 بود و به ازای هر روز تاخیر مبلغ 30 هزار تومان خسارت در نظر گرفته شده است از آنجایی که برای دریافت وام باید سند ملک جهت تشکیل پروند باشد و با توجه به آماده نبودن سند توسط فروشنده این امر میسر نبود به ناچار در تاریخ مقرر به دفترخانه مراجعه کردم ولی دفتر دار از دادن گواهی عدم حضور خودداری کرد با این استدلال که توی قولنامه قید شده "دفترخانه 110 یا دفترخانه ای که از طرف بانک معرفی شود" فروشنده هم تا 1 ماه بعد از تاریخ تنظیم سند میگفت کارای اداریش هنوز تموم نشده بعد از اون هم به من گفتن تصادف کردن و قادر نیستن دنبال کارای سند برن تا امروز که این متن رو براتون مینویسم هنوز سند آماده نشده حال سوال من اینه که آیا راهی هست که وقتی سند آماده شد بنده خسارت دیرکرد رو بگیرم؟ آیا کار دفترخانه در مورد ندادن گواهی عدم حضور درست بوده؟ این نکته هم اضافه کنم که قولنامه به نام 2 دختر فروشنده هست وایشون از طرف اونا وکیل بوده!

2پاسخ

اولاْ ؛ از تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۱ تا تاریخ تنظیم سند شما استحقاق دریافت خسارت تاخیر به ازای هر روز ...

مشاهده پاسخ کامل






1سوال

سلام و خسته نباشید خدمت شما بند صاحب یک ویدپوکلوپ هستم که اماکن در یک تفتیش که خودم حضور نداشتم و برادرم مغازه بود 41سی دی رایتی که بیشتر از اطلاعات کامپیوتر و 10عدد فیلم رایتی موسسه ای با مجوز فرهنگ ارشاد برای استفاده شخصی خوم بود در ویدئو کلوپ کپی گرفته بودم ودر یک گوشه ازویترین مغازه در یک پلاستیک نگه داشته بود و در صورتی که من اگر می خواستم سی دی رایتی بفروشم در ماه حداقل خرید من 50تا60 فیلم که برای فروش واجاره در اختیار دارم در ماه هم بیشتر از10 فیلم جدید وارد بازار نمی شود اگر می خواستم رات بزنم 10فیلم کافی بود پس چرا50 تا خریداری کنم هیچ فیلم مبتذلی و اهنگ غیر مجاز در کامپیوتر نبود فقط اهنگ پاپ داخل کشور بود بعد از مراجع به اماکن مامور اماکن گفت سی دی رایتی از هرچیزی باشه غیر مجازه ایامن فایلهای شخصی خودم رو رایت کنم و در مغازه نگهداری کنم غیره مجازه در صورتی که در نرخنامه صنفی امده که رایت سی دی mp3 مجاز است 10 تا15 از سی دی ها هم اهنگ mp3بودند با تشکر

2پاسخ

مشاوره در ساعت 8 صبح انجام شد ...

مشاهده پاسخ کامل






1سوال

بانکی

2پاسخ

مشاوره تلفنی انجام شد ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

باسلام وخسته نباشید . من در سال 86 وام مسکنی رابه مبلغ16میلون تومان ازبانک تجارت دریافت کردم ولی چون ملکی برای وثیقه نداشتم به شخصی واگذار کردم درقبال دریافت مبلغ 4میلیون وپانصد هزار تومان وملک اشان بعداز به نام من شدن در رهن بانک قرار گرفت ومن هم بعدازاین کار یک وکالت فروش به صاحب ملک دادم ولی چون اون شخص اشنا بود هیچ قراردای باهم نبستیم بعدازگذشت یک سال اون شخص از پرداخت اقساط خوداری نموده وبانک وام را مطالبه میکند ومن هم هرچی به او میگویم اعنتا نمی کند حال من چند سوال دارم 1 -ایا باتوجه به نداشتن قراردادبا اون شخص و برداشتن ملک توسط بانک فرد مذکور میتواند علیه من ادعای بکند.2-شخص باداشتن وکالت بلاعضل اگر ملک را وکالتی بفروشدو بانک ملک مذکور را تصرف کندایا اشخاص ثالث می توانند ادعایی در مورد ملک علیه من داشته باشند.باتشکر از راهنمایی شما لطفا بهترین راه برای حل این بحران رابرام بنویسد

2پاسخ

اگر برای فروش وام قرارداد داشته اید پاسخ هر دو سوال شما در نهایت نسبت به شما و نه شخص ثالث می تواند منفی باشد اما اگر برای فروش وام هم قراردادی در میان نبوده است در مورد سوال اول شما باید گفت : ...

مشاهده پاسخ کامل