جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121979750 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید



1سوال

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون بنده در سال 91 در آزمون استخدامی وزارت نیرو شرکت کردم و برای شغل نگهبانی برق منطقه ای ک جزو مشاغل کارگری بود پذیرفته شدم. وزارت نیرو با کلیه قبول شدگان قرارداد پیمانی 5ساله بست جز نگهبان ها ک قرارداد کارگری ماده 124 بستند ک ماهیت نامشخصی داشت ( میتوانست قرارداد دائم کارگری باشد ) این رو هم بگم در بدو استخدام تعهد محضری 10 ساله و مدارک گرفتند همچنین فرآیند گزینش هم انجام شد مثل بقیه مشاغلی ک پیمانی شدند و ظلمی آشکار در حق ما ها بود.در طی این 4 سال فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان رو هم رسمی کردن. و فقط ما ک با آزمون وارد شده بودیم قراردادن کارگری موقت ماده 124 باقی موندیم . ک هیچ راهی برای پیگیری نداشت شرکت هم زیر بار قرارداد دائم نمی رفت. امسال یه بخشنامه جدید اومده در قالب اجرای بند (ذ) ماده 87 برنامه ششم توسعه ک متنش در سایت ایثارگران صنعت آب و برق موجود هست. و این بند (ذ) ماده88 در واقع دستگاه های اجرایی رو مکلف میکنه ک با مشمولین ماده 21 قانون خدمات رسانی به ایثارگران قرارداد دائم و یا رسمی ببنده پس از گذشت سه ماه از استخدام. بنده هم به عنوان فرزند رزمنده داری سابقه حداقل 6ماه در جبهه مشمول این بخشنامه جدید میشوم. حال سوال و مشکل من این هست ک با وجود اینکه به صراحت در ماده 21 قانون خدمات رسانی به ایثارگران نوشته شامل رزمندگان و فرزندان آن ها میشود. در تماسی ک با دفتر ایثارگران وزارت نیرو داشتم گفتن ک شامل فرزند رزمنده نمیشود. حال بر اساس بخشنامه ها و مستندات اگر از طریق دیوان عدالت اداری پیگیر این موضوع شوم نتیجه میگیرم یا خیر ؟؟؟

2پاسخ

خیر،استخدامی ماده۲1ـ کلیه دستگاههای موضوع ماده (۸) این قانون مکلفند حداقل بیست و پنج درصد (۲۸۴) از نیازهای استخدامی ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با عرض سلام. خواهرم موسس و صاحب امتیاز مهد کودکی هست که دارای مجوز از بهزیستی برای نگهداری از نوباوگان و کودکان 2 تا 6 سال را دارد ولی متاسفانه از سر نیاز و به اصرار خانواده ای که پدر و مادر شاغل بوده اند و فرزند اول آنها که پیش دبستانی بوده و در این مهد ثبتنام شده بود فرزند دوم آنها که کمتر از دو سال داشت را نیز در مهد نگهداری میکرد لازم به ذکر است که مجوز نگهداری کودک زیر دو سال را از مراجع ذیصلاح نداشت و بدون داشتن مجوز آنرا نگهداری میکرد و هنگام بیمه کردن کودکان مهد فقط کودکان بالای 2 سال را بیمه مسئولیت نمود چون پذیرفتن این کودک پس از اقدامات بیمه بوده .تا اینکه مهد تصمیم گرفت که کودکان را در یکی از پارکهای شهر به اردوی تفریحی ببرد که در این اردو تفریحی متاسفانه همان کودک زیر دو سال و فاقد مجوز و بیمه درون حوض پارک افتاده و در کما بسر میبرد که احتمال فوت ان بالا میباشد..ناگفته نماند که از والدین تمامی کودکان رضایت نامه کتبی گرفته. خواستم بدانم درصورت فوت این کودک حکم چه میشود آیا شهرداری نیز به علت ایمن نبودن پارک محکوم میشود چون شهرداری از مهد تعهد گرفته که با مسیولیت شخص ورود نمایند چون این حادثه در این پارک پیشینه داشته. و آیا مسئول مهدمحکوم به پرداخت دیه میشود آیا زندانی ممکنه داشته باشد. متشکرم

2پاسخ

با سلام جای تاسف دارد که مدیر مهد با علم به عدم مجوز قانونی و صرفا برای دریافت مبلغی جزیی جان انسانی را به خطر انداخته است. به هرحال همانطوریکه خود شما هم بیان کردید هم نگهداری بدون مجوز بوده و هم بدون بیمه بوده و هم بردن این طفل به داخل پارک بدون مجوز بوده چون اصولا حق نگهداری نداشته اید ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام، احتراماً اینجانب در فروردین ماه سال 95 قراردادی را با یک شرکت، جهت انجام یک پروژه پژوهشی منعقد کردم و قرار شد در قبال اخذ تصویب از سازمان مورد نظر آن شرکت مبلغ 10 میلیون تومان دریافت کنم. (البته طبق روال این شرکت ابتدا قرارداد کتبی نوشته نمی شود و فقط به صورت شفاهی توافق شد و قرارداد کتبی پس از پایان کار نوشته می شود که تاکنون نوشته نشده است) پروژه مذکور در اسفند 95 به تصویب رسید و اکنون که برای دریافت مبلغ توافقی به این شرکت رفتم. با توجه با اینکه مدیر دفتری که قبلا من با ایشان شفاهاً توافق نموده ام دیگر در این شرکت کار نمی کنند، مدیر دفتر جدید اظهار بی اطلاعی کردند و من را پیش رییس شرکت فرستادند. رییس شرکت می گویند توافق به این گونه بوده که اگر شما پروژه مذکور را به تصویب رساندید و سازمان کل پول را به شرکت ما پرداخت کند، آنوقت من باید 10 میلیون به شما بدهم.(در حالی که توافق اینگونه نبوده و شرط پروژه صرفا تصویب سازمان بوده و پرداخت و عدم پرداخت پول سازمان به شرکت نه به من توضیح داده شد و نه به توافق ارتباطی داشته است) و می گوید پولی که سازمان قرار بوده به من در قبال این پروژه بدهد، فقط 30 درصد آن پرداخت شده است و بقیه را پرداخت نمی کند، به همین خاطر من نیز فقط 30 درصد مبلغ توافقی را به تو پرداخت می کنم و مابقی را پرداخت نخواهم کرد. همچنین طی تماسی که با مدیر قبلی دفتر داشتم کامل و تمام حق را به من دادند و حرف های رییس شرکت را مبنی بر نحوه توافق کاملا رد کردند. علاوه بر مدیر دفتر قبلی یک نفر دیگر از کارمندان شرکت نیز در جریان توافق ما می باشد و او نیز حق را به من می دهد. به نظر شما بنده می توانم از طریق قانونی و شکایت حق خود را شرکت بگیرم یا نه؟ چگونه؟ و در غیر اینصورت پیشنهاد شما چیست؟ با سپاس فراوان از جنابعالی

2پاسخ

با سلام باید اختیارات مدیر قبلی شرکت بررسی شود اگر مدیر وقت ، بدون اذن و روال شرکت اقدام به توافق با شما نموده ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

به نام خدا شرح مختصر پرونده: 1. اینجانب یکدستگاه آپارتمان مورخ 10/11/13911 به یک خانمی فروخته ام و مقرر گردید در تاریخ 17/12/1391 مورد معامله در قبال پرداخت ثمن معامله تحویل خریدار گردد و تاریخ دفترخانه برای انتقال سند مورخ 20/3/1392 تعیین شد0 2. در مورخ 17/12/1391 خریدار پرداخت وجه چک زمان تحویل را نداشته و نهایتا با هفت روز تاخیر مورد معامله تحویل مستاجر خریدار ایشان شد و همچنین صورتجلسه ای به شرح زیر تنظیم شد "در تاریخ 24/12/1391 طرفین معامله حضور بهم رساندند و مورد معامله با 7 روز تاخیر از طرف خریدار، آپارتمان از طرف فروشنده به خریدار تحویل کامل شد و رضایت در تحویل ملک از طرف خریدار انجام پذیرفت. خریدار به فروشنده تعهد داد چنانچه در زمان تنظیم سند روز 20/3/1392 از طرف فروشنده تا 15 روز تاخیر نسبت به موضوع با هماهنگی و مکتوب نمودن آن تاخیر انجام پذیرد" 3. در تاریخ 20/3/1392طرفین در دفترخانه حاضر نشدند. خریدار در تاریخ 4/4/1392 بدون هماهنگی با اینجانب ومکتوب نمودن تاریخ جدید محضر، به دفتر خانه مراجعه و با تماس تلفنی سردفتر، همکار اینجانب که وکالت کاری رسمی از طرف بنده دارد جهت پیگیری به دفترخانه مراجعه و اعلام می داردحضور خریدار در این تاریخ (4/4/1392 ) بدون هماهنگی با فروشنده بوده و مراتب پیگیری جدی و مستمر اینجانب ، جهت آماده سازی مدارک برای انتقال سند، که تا آن تاریخ منجر به صدور پایان کار و صورتمجلس تفکیکی شده است و تحویل مورد معامله گوشزد می نماید. وسردفتر ، اعلام می دارد فقط پاسخ استعلام از ثبت هنوز نرسیده است که البته به دلیل همزمانی تغییرات ساختاری در ثبت و ارسال اینترنتی استعلام ها تاخیری در آن ایجاد شده بود که طبیعتا خارج از اراده و حیطه کاری اینجانب بوده است. نهایتا سردفتر محترم با درخواست و اصرار خانم شاه کرمی مراتب حضور طرفین را گواهی می نماید. 4. در تاریخ 14/6/92 طرفین در دفترخانه حضور و پس از اعلام سردفتر مبنی بر کامل بودن مدارک خریدار بجای پرداخت الباقی ثمن معامله یعنی هفتادونه میلیون تومان ، متاسفانه فقط قطعه چکی به مبلغ چهل و سه میلیون تومان جهت تسویه حساب تحویل دفترخانه دادند (خریدار گفته خودم جریمه را اعمال کردم ) که انتقال سند صورت نگرفت 5. در مورخ 23/6/1392 اینجانب با ارسال اظهارنامه به خریدار، برای انتقال سند ارسال کردم که خریدار حاضر نشد 6. خریدار متاسفانه از آنجا که ظاهرا منفعت مادی خود را در به تاخیر انداختن هرچه بیشتر تسویه حساب و منتفع شدن از بهره مادی "الباقی ثمن معامله" می دانست. اقدام به تقدیم دادخواست به محکومیت بنده به پرداخت خسارت تاخیر در انتقال سند ملک از 4/4/1392 از قرار روزانه پنج میلیون ریال نموده است و اینجانب نیز از سر ناچاری و متقابلا دادخواست تقابل مبنی بر محکومیت خریدار به پرداخت مابقی ثمن و پرداخت خسارت تاخیر مشابه از مورخ 14/6/1392(حضور طرفین در دفتر اسناد) را بابت قصور خریدار درتسویه حساب الباقی ثمن و مانع شدن برای انتقال سند داده ام. 7. دادگاه بدوی در تاریخ 29/2/1394 ، با صدور دادنامه اینجانب را علاوه بر محکومیت به تنظیم سند رسمی انتقال، متاسفانه محکوم به پرداخت مبلغ نجومی 3،375،000،000 ریال (سه میلیاردوسیصدو هفتادوپنج میلیون ریال) بابت خسارت تاخیر در انجام تعهد از "4/4/92 لغایت زمان صدور حکم 23/4/92"!! نموده(و با ذکر اینکه الباقی ثمن قراردادهفتادونه میلیون تومان بوده خریدار را محکوم به پرداخت 100،000،000 ریال (مانده ثمن؟!)درحق اینجانب نموده است. لطفا راهنمایی بفرمائید

2پاسخ

باسلام شما میبایست نسبت به بررسی قرارداد اولیه و توافقنامه های آتی اقدام نمایید. در صورتیکه در آنها مواردی در زمینه خسارت عدم انتقال پیش بینی شده است ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام ا سلام من و همسرم با سهم مساوی در سال 93 یک واحد آپارتمان پیش خرید کردیم و قرارداد را هم در محضر ثبت کردیم. بر اساس قرار داد مقرر شد که فروشنده در تاریخ مشخصی ملک را تحویل و 8 ماه بعد هم آنرا سند کند. برای تاخیر در تحویل و سند هم جریمه تعیین و در قرارداد ذکر کردیم حال بعد از گذشت 2 سال هنوز ملک تحویل نشده و کار به کندی پیش میرود . در تاریخی که برای سند مشخص شده بود به محضر مراجعه کردم و گواهی عدم حضور فروشنده گرفتم. از طریق دادگاه هم تا کنون دوبار اظهار نامه برای ایشان فرستادم. از شورای حل اختلاف هم درخواست کارشناسی ملک را کردم که کارشناس هم حضور پیدا کرد و از وضع موجود گزارش تهیه کرد اکنون فروشنده قصد دریافت وام دارد و چون بانک از محضر استعلام گرفته ، من هم باید به بانک رضایت دهم تا فروشنده بتواند وام خود را بگیرد. از آنجائیکه من قصد استفاده از وام را ندارم چون تاکنون 90 درصد قیمت ملک را پرداخته ام و فقط ثمن مربوط به تحویل و سند مانده است. مانده ام که چکار کنم میترسم با امضاء رضایت از دریافت وام توسط شریک( فروشنده ملک) در واقع به حقوق قانونی خود در دریافت جریمه دیر کرد تحویل ملک از فروشنده نرسم و یا اینکه عواقب بدتری بدنبال داشته باشد لطفا راهنمائی بفرمائید ضمنا در قرار داد پیش فروش بین من و فروشنده ذکر شده است :در صورتیکه شرایط اخذ تسهیلات بانکی فراهم گردد و در صورت تمایل خریداران به استفاده از تسهیلات ، مخارج مربوط به خرید اوراق حق تقدم یا سایر موارد مشابه بر حسب مورد و هزینه های تنظیم سند رهنی بانک وام دهنده بعهده خریداران است و پرداخت این مخارج حسب مورد به فاصله یکهفته پس از اعلام فروشنده از طرف خریداران تعهد میگردد آیا این بند دردسر ساز نخواهد شد؟ البته ذکر شده در صورت تمایل خریداران و من الان تمایلی ندارم که از وام استفاده کنم

2پاسخ

با سلام و پوزش از تاخیر در پاسخ به استناد قرارداد فی مابین شما مجبور به پذیرش تسهیلات نیستید و نیاز به اجازه شما می باشد جهت حل مشکل و گریز از گرفتاری بعدی بهتر است با هماهنگی بانک واحد شما از در یافت تسهیلات معاف باشد و در رهن قرار نگیرد به این نحو که در سند رهنی واحد شما مستثنا باشد ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام سوالی از خدمتتون داشتم بنده با شخصی در مورد شروع یک کار جدید صحبت کردم ایشون سرمایه گذاری خواهند کرد و بنده مدیریت اون کار رو به عهده خواهم گرفت از اونجایی که در حال حاضر خودم مشغول به کار هستم، به ایشون اطلاع دادم که در صورتی که بخواهیم کار جدید رو شروع کنیم، باید کار قبلی خودم رو به صورت کامل کنار بگذارم و دیگه امکان برگشتن به کار قبلیم وجود نخواهد داشت ایشون هم برای اینکه نگرانی بنده رو رفع کنند، به صورت کلامی به من ضمانت دادند که به مدت حداقل ۲ سال، حقوق و سمت من در اون کار تضمین شده خواهد بود یعنی حتی در صورتی که بعد از مثلا دو ماه، اون کار به هر دلیلی منحل شد، ایشون حقوق من رو تا پایان دو سال پرداخت خواهند کرد حالا سوالهای من اینجاست من چطور میتونم قراردادی با ایشون ببندم که همین حرف ها در قالب قرارداد گنجونده بشه؟ اصلا این صحبت ایشون که میگن حتی اگه کار به سرانجام نرسید، حقوق من رو تا پایان ۲ سال پرداخت میکنند، قابلیت اجرایی برای من داره؟ میتونم داخل قرارداد کار، به این موضوع اشاره کنم؟ از نظر قانونی مشکلی نداره؟ و اگه خدایی نکرده کار منحل شد و ایشون ضمانت کلامیشون رو قبول نکردند، من به وسیله اون قرارداد میتونم حقوق خودم رو تا پایان ۲ سال از ایشون بگیرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید تا دغدغه ام برطرف بشه همچنین بنده نمیدونستم که گیرنده سوال رو کدوم یک از عزیزان قرار بدم. در صورتی که موسسه اشتباهی رو انتخاب کردم، لطفا سوالم رو به بخش مربوطه ارجاع دهید با تشکر

2پاسخ

سلام، در رابطه با حقوق می توانید مبلغ حقوق و دستمزد را طی یک فقره چک تضمین بگیرید. البته اگر ایشان دارایی داشته باشند که در صورت عدم ایفا تعهد بر روی چک یا سفته اقدام قانونی نمایید اما بهتر است چک در قراردادی نیاید تا جنبه کیفری ان حفظ شود. ...

مشاهده پاسخ کامل