جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09128484237 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


1سوال

سلام وخسته نباشید کارگاهی با 30 نفر کارگر دارم هر ماه برگه تایپ شده که شامل حقوق ومزایای طبق تعریف قانون اداره کار میباشد شامل عیدی و بن کارگری و حق مرخصی و سنوات و... را از کارگران امضا و اثر انگشت میگیرم سوال اول-اگر کارگران این حق و حقوق را دریافت نکرده باشند و طبق توافق با کارفرما حقوق دریافت کردهاند و در حال حاضر هم راضی هستند که این برگه ها را امضا میکنند ،ایا در اینده میتوانند از من شکایت کنند .مثلا سه نفر شاهد بیاورند سوال دوم-من پارسال با انها قرارداد نوشتم ولی در جای مدت قرارداد تاریخی ننوشتم ایا میتوانم همان قرارداد را از 1/1/92 تا 29/12/93 تاریخ بزنم سوال سوم-تعدادی از کارگران به تقاضای شخصی خودشان خواستند بجای بیمه شدن حق بیمه را نقدا دریافت کنند و من هم پرداخت نموده ام باید چکاری انجام بدهم که مشکلی برایم در اینده درست نشود.این کارگران یا از جایی دیگری بیمه هستند یا در حال دریافت بیمه بیکاری بابت اخراج از محل کار قبلی خود هستند.قرارداد ساعتی یا برگه ای که معتبر باشد میشه ازشون گرفت؟؟

2پاسخ

طبق قانون کار و ماده 10 قانون مدنی توافقات خلاف قانون معتبر نمی باشد . لذا شما بایستی براساس قانون کار حقوق و مزایا را پرداخت نمایید . ودر صورتی که ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام در پایان همکاری با شرکت خصوصی که با آن کرده ام به مسائلی برخورد کردم و خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.در 16 بهمن ماه سال جاری پس از تعویق 3 ماهه پرداخت حقوق از شرکت و عدم پاسخگویی شرکت در این زمینه نامه عدم نیاز گرفتم و برای بیمه تکمیلی اقدام کردم.در ادامه نظر شما رو به سوالاتی که دارم جلب میکنم: از سال 79 تا 83 با این شرکت همکاری داشتم.در آن مقطع هم بدلیل مشابه عدم پرداخت به موقع حقوقها همکاری ما قطع شد.اما تسویه حسابی انجام نشد. مدتها بعد متوجه شدم که در این مقطع همکاری ، حدود یکسال بیمه برای من و سایر همکاران از سوی شرکت رد نشده است و سابقه بیمه من ناقص گردیده است.از همکاری من با این شرکت در این مقطع زمانی یک قرارداد مربوط به سال آخر (و نه سالی که بیمه رد نشده است) یک نامه گواهی کار در شرکت به زبان انگلیسی با ذکر میزان تاریخ شروع و پایان همکاری (79 تا 83 )، حقوق ، مهر و امضاء شرکت ذکر شروع همکاری با این شرکت در سال 79 در فیشهای حقوقی بعنوان مدرک در اختیار من است و شاید شهادت دوستانی که با هم همکار بودیم نیز امکان پذیر باشد. سوال من در این مقطع زمانی اینست که با توجه به مدارکی که ذکر شد و در اختیار من است: آیا امکان ادعا برای تعدیه بیمه ای که برای من رد نشده وجود دارد؟ آیا امکان تسویه و گرفتن سنوات خدمتی اینجانب در مقطع سالهای 79تا 83 وجود دارد؟ از سال 88 تا 16 بهمن 92 با توجه به تغییر مدیریت و دعوت آنها برای ادامه همکاری دوباره در این شرکت مشغول به کار شدم.داستان این مقطع را برای شما با همین نام نوشته ام و شما هم زحمت کشیدید و پاسخ دادید.در این مورد و سوال قبلی که مطرح کردم باید اضافه کنم که یک نامه گواهی کار در شرکت به زبان انگلیسی با ذکر میزان تاریخ شروع و پایان همکاری (88 تا 92)، حقوق ، مهر و امضاء شرکت نیز در اختیار من هست ؟ ایا وجود نامه گواهی کار تغییری در وضعیت میدهد و بعنوان مدرک امکان پذیرش دارد؟ با توجه به اتمام همکاری در بهمن ماه 92 آیا سنوات این سال به هیچ صورت به من تعلق نمیگیرد؟ با سپاس از توجه شما

2پاسخ

بایستی به استحضار برسانم از نظر قانونی شروع به کار در شرکتها بستگی به قرارداد کار با چه عنوانی هست اگر قراردادی در بین باشد که بر خلاف قوانین تکمیلی نسبت بدان وفق ماده ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

باسلام بنده ازیکم اردیبهشت سال88دریک شرکت بازرگانی که نمایندگی بیمه نیربودشروع بکارشدم دراموردفتری واداری وثبت سندهاو... بدون قرارداد-ازپانزدهم خرداد88شرکت مذکوربعنوان حسابدارازطرف کارگاه تحت عنوان نمایندگی بیمه برایم لیست تامین اجتماعی ارسال میکرد-حقوق پرداختی درسال88ماهیانه مبلغ1200000ریال وساعت کاری ازهشت وسی صبح الی18عصربودبصورت یکسره-درسال89نیزباساعت کاری مشابه سال88حقوق دریافتی ماهیانه2400000ریال بود-درسال88و89ارمرخصی وبن نقدی وعیدی وپاداش وسایرمزایای شغلی بی بهره بودم. درسال90 بابنده قراردادی بسته شدتحت عنوان کارمندبازرگانی بمنظورانجام امورگمرکی همان شرکت ازیکم فروردین90الی28اسفند90 باحقوقی که درقراردادمبلغ4000000ریال قیدشده بود که مبلغ 1030000زیال بعناون حق بیمه ازحقوقم کسرمیشدومبلغ حدود2970000ریال بحسابم واریزمیشذو باساعت کاری مشابه سالهیا قبل وکارفرماوکالت محضری تام الاختیاری به بنده دادازمورخه25مرداد90 لغایت 25مزداد91 ولیست بیمه تامین اجتماعی همچنان ازبخش نمایندگی بیمه وتحت عنوان کارگاه بیمه به تامین اجتماعی ارسال میشد- درمورخه9اسفند90ازکافرمادرخواست مرخصی کردم جهت برگزاری مراسم ازدواج ولی موافقت نکرد!متعاقبابه کارفرمااعلام کردم طبق مفادقراردادکه متن قرارداداداره کاربود میخواهم ازحقم استفاده کنم وکارگرسالی یکماه میتواندازمرخصی استفاده کند؛که کارفرمابه اجبارقبول کردواز20اسفند90 به مرخصی رفتم. درمورخه6فروردین91به شرکت مذکورمراجعه کردم بابت ادامه فعالیت ولی کارفرما بدلیل خاطره گرفتن مرخصی وخواستن حقم وبه قول خودش ربان درآوردنم عذرمراخواست وگفت بروبعداخبرت میکنم.-سابقه بنده طبق لیست بیمه 34ماه میباشدکه 12ماه آن راقراردادداشتم وقبل آن که 22ماه میشودقراردادنداشتم وحقوق این مدت نیز ماهیانه ازطرف کارفرمابشرح مبالغ بالا بحسابم واریز میشده. درتاریخ یکم اردیبهشت ماه91 به اداره کارمراجعه نمودم وازکارفرماشکایت کردم ودیگرقصدبرگشت به آن شرکت راندارم. درسال90 نیزازکلیه مزایای شغلی بی بهره بودم. *چه حق وحقوقی به بنده تعلق میگیرد؟ *آیامابه التفاوت حقوق 88و89و90 باحداقل حقوق قانون کاربه بنده تعلق میگیرد؟ *کارفرماموظف به پرداخت چه مبلغی وتحت چه عناوینی (باجزئیات)به اینجانب میباشد؟ *دردادخواستی که علیه کارفرمادراداره کارتنظیم خواهم کردچه درخواستی ارائه کنم وطلب چه حقوقی رابنمایم(باجزئیات)؟ *حق سنوات من چقدرمیشود؟بن نقدی؟مابه التفاوت حقوق؟وکلیه مبالغی که کارفرماموظف به پرداخت ان است رالطفااعلام بفرمایید. *اگرکارفرماحاضربه پرداخت حقم نشدچه راهکاری دارم؟ باسپاس

2پاسخ

با سلام هاماتگونه که تلفنی پاسخ دادم به موجب ماده ۷ قانون کار قرارداد کار می تواند شفاهی هم باشد و نداشتن قرارداد کتبی مانع احقاق حق شما نیست کما اینکه بیمه برای شما رد شده است از طرفی به موجب ماده ۲۴ همان قانون در صورت ...

مشاهده پاسخ کامل