+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09124785980 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید




  • برچسب ها:



1سوال

سلام و خسته نباشید.یکی از دوستام مدتی با یه دختر خانوم با هم رابطه داشتن ویه دفعه که واسه گذروندن یه روز تعطیل به باغ یکی از دوستاشون رفته بودن توسط پلیس دستگیر میشن.البه لباس تنشون بوده و به رابطه ی جنسی هم اعتراف نمیکنن.وقتی دستگیرشون میکنن به پلیس میگن که عقد موقت بین خودشون جاری کردن و عقدنامه موقت مکتوب هم داشتن که خودشون نوشته بودن و زمان ومهریه هم مشخص بوده و صحیح بوده.دختر خانوم مقلد یکی از مراجع تقلید هستن که فتوا داده دختر برای عقد نیازی به اجازه پدر نداره و عقد موقتشون به لحاظ شرعی صحیحه اما به لحاظ قانونی باید اجازه ی پدر دختر رو میداشتن که نداشتن.البته دوستم نمیدونه که دختر باکره بوده یا نه اما اگرنباشه هم باکره نبودنش بخاطر ازدواج نیست و بخاطر دوست پسریه که قبلا داشته.لطفا راهنمایی کنید که با هر دو فرض یعنی باکره بودن یا نبودن دختر ایا در دادگاه محکوم میشن و ایا نیاز هست وکیل بگیرن ؟؟

2پاسخ

چون صیغه نامه داشتند به لحاظ شرعی مجازات منفی است لیکن اگردختر باکره باشد,صیغه نامه ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

باسلام و احترام بنده در سال 91 یک دستگاه آپارتمان بصورت پی فروش خریداری کردم در موقع عقد قرارداد قسمت اعظم پول را پرداخت کردم و 20 میلیون زمان تحویل آپارتمان پرداخت کردم زمان تنطیم سند در محضر 30/10/91 می بایست 20 میلیون تومان می دادم . متاسفانه روز تنظیم سند فروشنده در محضر حاضر نشد با صحبت تلفنی عنوان کرد که حدود 10 الی 15 روز دیگر آماده می شود. و این موضوع ادامه داشت تا الان . در طی این مدت صحبت شد که بند دریافت خسارت به چه ترتیبی اعمال می شود ( روزی 100 هزار تومان عنوان می کردند به توافق می رسیم . در حال حاضر که سند آماده است از دادن خسارت امتناع می کنند. ضمن اینکه من آپارتمان را از نفر دوم خریداری کردم یعنی یکبار صاحب خانه با یک نفر قرارداد بسته بود و پیش فروش ،فروخته بودو من از آیشان خریداری کردم . با توجه به اینکه در زمان تنظیم سند من برگه عدم حضور برای فروشنده دریافت نکردم و لی نامه شهرداری را مبنی بر اینکه در آن زمان سند آماده نبوده و شامل ماده 100 و جریمه شده تا کنون می توانم تهیه کنم آیا می توانم در دادگاه ادعای خسارت نمایم.؟ ممنون می شوم راهنمایی بفرمائید.

2پاسخ

به طور گلی خسارات واخذ آن در رویه قضایی محدویت هایی و تغییرات و اصلاحاتی داشته است. گرچه مطابق ماده515 قانون آیین دادرسی ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

سلام و عرض ادب بنده مغازه دار هستم و به علت آنکه تا زمان اتمام کار با فروشنده قبلی جوازکسب نداشتم قادر به بیمه کردنش نبودم و خودمم بیمه نیستم و نام فروشگاه در بیمه ثبت نشده است، چون پاره وقت بود هر ماه مبلغ نصف بیمه اش را به خودش میپرداختم، حالا که حکم اولیه هیأت تشخیص من رو موظف به پرداخت حق بیمه ٤سال کرده است، اکنون ایا میتوانم با استفاده از رسید تسویه حسابی که همان روز اتمام کارش به من داده و در ان کلمه ((حق بیمه)) و ((در کل مدت فعالیت)) و ((بصورت نقدی دریافت کردم)) را ذکر کرده، دفاعی کنم یا مبلغ ان را از خودش پس بگیرم و فقط جریمه اش را من به بیمه بدهم؟ و آیا با توجه به ماده ٤٤و٤٥ قانون کار این مبلغ اضافه قابل تهاتر میباشد؟ میتوان گفت قرار بر بیمه خویش فرما توسط خودش بوده چون جواز کسب من در دست اقدام بوده است؟ در ضمن در جلسه هیات تشخیص متوجه شدم مدارک و دفاتر حساب کتاب کل مدت فعالیتش را نزد خود نگه داشته در صورتی که ادعا میکرد لابلای وسایل فروشگاه بودند و گم شدند و تازه متوجه شدم که چند فقره چک و یک مورد پول دستی از مشتری های مغازه را یکماه بعد از اتمام کارش ، بدون اطلاع بنده ، دریافت کرده و اینها همه در ادامه اقساط پیشین مشتری های بدهکار بوده اند که متاسفانه اطلاعات انها همه در دفاتر و فاکتور هایی هست که نزد خود نگه داشته،لطفا راهنمایی بفرمایید در این مورد چه اقدامی کنم؟ از لطف و محبت شما بینهایت سپاسگزارم

2پاسخ

برای داشتن رابطه کارگر و کارفرمایی لازم نیست شما پروانه کسب داشته باشید یا خیر چون ان امریست جدا و اگر تخلف باشد ارتباطی با روابط کارگر و کارفرما ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام, حدود8سال پیش املاکی را به صورت مشا از یکی از اشنایان بابت طلب خود قول نامه عادی کردم و خریدم بعد از مدتی وی متواری شد تا به امروز در طی این مدت من با اادله و چک ها و مدارکی که داشتم قول نامه خود را اتبات و جهت سند زدن املاک از طریق اجرای احکام مدنی اقدام کردم از 4 ملک مزکور 2 تا را,سند زدم ولی چون درگیر کارهای دیگر در زندگی شخصی شدم 2 ملک دیگر سند نزده ماند,, امسال که برای سند زدن و اجرای دوباره رفتم بعد ازطی دوباره مراحل اجرا متوجه شدم یکی از املاک توسط شخصی دیگر در همان سالی کع من قول نامه کردم البته به تاریخ 3 ماه جلوتر از قول نامه من از طریق تبت اسناد و املاک توقیف شده (لازم به زکر است تاریخ چک ایشان 1 ماه قبل تر از تاریخ قول نامه بنده ولی تاریخ توقیف 3,ماه بعد از قول نامه بنده میباشد) حالا این ملک مال بنده است یا مال طلب کار دیگر که ملک را توقیف کرده ,,لتزم به زکر است که قول نامه عادی بنده منجر به صدور سند بعد از حدود یک سال در ان سال ها شده و من توانستم 2 تا از اسناد را به نامم بزنم ,,,,,,,لطفا جواب بنده را به زبان عامیانه بدید چون بنده از اصطلاحات حقوقی خیلی سر در نمیارم ,,با تشکر فراوان ......ه

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل

  • برچسب ها:

1سوال

با سلام و خسته نباشید بنده چند روز پیش از طریق یک سایت دوست یابی‌ با خانومی آشنا شدم و قرار ملاقات در خانه ایشان گذاشتم. ایشان به من گفت که مطلقه هستن و نیاز به یک دوست با پشتیبانی‌ مالی دارند. بعد از سه دقیقه ورود به خانه ایشان با حمله پلیس به منزل ایشان هر دو دستگیر شدیم در صورتی‌ که هنوز هر دو لباس به تان داشتیم. البته بعد از آن متوجه شدم که ایشان در آن مکان اقدام به ایجاد خانه فساد نموده و از این طریق کسب درامد میکرده است. به هر حال بعد از یک شب بازداشت در پاسگاه وزرا فردای آن‌ روز با قید وثیقه سی‌ میلیون تومانی آزاد گردیدم (یکی‌ از همکاران با گذاشتن فیش بانکی‌ ضامن من شده است). سوال من این است که یک- چه حکمی در انتظار من است و کی‌ به من ابلاغ میگردد؟ دو- آیا گرفتن وکیل در این رابطه ضروری می‌باشد؟ اگر آری لطفا وکیلی به من معرفی‌ کنید سه‌- بنده کارمند رسمی‌ آزمایشی‌ در یک ارگان دولتی هستم و قرار است به زودی به رسمی‌ قطعی تبدیل شوم آیا این موضوع میتواند تاثیری در این زمینه داشته باشد (در این مرحله که هنوز حکمی صادر نشده است)؟ با تشکر

2پاسخ

باتوجه به سوال ونحوه فعل انجام شده ,عمل شما چنانچه مشمول عناوین دیگر نباشد ,مشمول ماده 637 قانون مجازات اسلامی وتا99ضربه شلاق است, محکومیت به مجازات جرم رابطه نامشروع موضوع ماده ...

مشاهده پاسخ کامل


  • برچسب ها:

  • برچسب ها:

1سوال

ملک

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل

  • برچسب ها:

1سوال

با عرض سلام اینجانب مالک یک واحد آپارتمان از 5 واحد هستم این ساختمان توسط مالک طبقه 5 که خانه ویلایی ایشان بوده در 5 طبقه تک واحدی بناشده است که کلیه واحدها فروخته شده است. این ساختمان دارای 2 طبقه پارکینگ می باشد که طبقه همکف دارای 3 پارکینگ سندی میباشد که این 3 پارکینیک دقیقا" روبروی ورودی رمپ قراردارند و مالکیت سندی آن متعلق به سازنده یعنی واحد طبقه 5 می باشد . طبق صورت مجلس تفکیکی 3 پارکینگ به ابعاد 11 متر در این طبقه تعبیه شده و سایر قسمت ها جزو مشاعات محسوب می شوند ولی مالک این 3 پارکینگ با این ادعا که اگر اتومبیلی در مشاعات این پارکینک پارک شود چون پشت ماشین های ما قرار می گیردو مانع ورود و خروج اتومبیل های ما می شود تحت هیچ شرایطی اجازه استفاده از این محوطه را به سایرین نمی دهند ضمن اینکه اتومبیل مهمان های خود را نیز در این پارکینگ پارک می کنند در واقع در بعضی مواقع حدود 6 یا 7 اتومبیل بصورت مورب در قسمت های مشاع پارک نموده اند. سئوال بنده این هست که آیا این عمل ایشان قانونی است؟ با فرض قبول اینکه اگر اتومبیلی در انجا پارک شود ومانع ورود و خروج ایشان شود ایا بازهم ایشان اجازه پارک اتومبیل های مهمانان خود را خارج از محل مشخص شده پارکینگ های خود دارد؟ آیا ایشان اجازه تملّک کامل بر این محل (کل پارکینگ طبقه همکف ) را دارد؟ ممنون میشم بنده را راهنمایی فرمایید و بفرمایید در صورت شکایت طبق په قانونی باید عمل نمود و از چه طریقی با تشکر شهیدی

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل

  • برچسب ها:

1سوال

با سلام، بنده مالک طبقه 3 یک ساختمان 4 طبقه هستم که الان در اختیار مستاجر است. چند مدتی است که آب توالت طبقه 3(ما) و بالایی (طبقه4) ما به مرور مسدود شده و آب پس می زند. به اضافه اینکه نم و نفوذ آب در سقف و دیوار طبقه پایین وجود دارد. طبقه بالای ما کلا تخلیه کرده و فعلا از آب استفاده نمی کند. مشکل بین طبقه 3 (ما) و پایین (طبقه(2) به شکل زیر است. دو فرضیه بود: 1- اینکه مشکل از طبقه ما باشد که طی 3 مرحله تمام آیتم های طبقه ما از صفر نوسازی شد( ایزوگام کف حمام و دستشویی و تعویض کاسه توالت، سرامیک و ... 2 بار و نهایتا در مرحله سوم با احتمال پوسیدگی لوله کشی آب دفنی و نشت آب از این محل(حدودا ساختمان 20 ساله است) حتی برای رفع این احتمال لوله کشی آب قدیمی مسدود و از صفر لوله کشی آب روکار اجرا شد. با توجه به عدم رفع مشکل در مرحله اول و اصرار طبقه پایین بر اینکه اجرا خوب انجام نشده است ایزوگام و تعویض کاسه و سرامیک و ... 2 بار توسط دو فرد فنی مختلف اجرا گردید. ولی همچنان مشکل باقیست. چندین بار فنر زنی و ... نیز انجام شده که بی حاصل بوده است. 2- اینکه مشکل از طبقات پایین و انسداد لوله فاضلاب اصلی باشد که منجر به سد مسیر آب و عدم جریان آب و بالا آمدن سطح آب و نشت آب از فاضلاب اصلی از محل طبقه پایین باشد. که پیشنهاد شد بصورت مشترک مالک طبقه پایین همکاری کرده و با مشارکت کلیه مالکین فاضلاب اصلی از محل نشت آب(طبقه پایین) بررسی و بازسازی شود که مالک طبقه پایین زیر بار نرفته و همچنان اصرار دارد که مشکل از طبقه بالاست. با توجه به تجربه بند 1 وانجام چندباره هر اقدامی که متصور بود (حدود 4 و نیم میلیون هزینه کرده ام) ، می دانم که با تکرار مورد 1 باز نتیجه ای حاصل نخواهد شد و فقط هزینه و زمان بیشتری تلف خواهد شد. مالک طبقه پایین شکایت کرده و با آوردن کارشناس دادگستری (هیات حل اختلاف و ...- البته هنوز رسما چیزی به بنده ابلاغ نشده است و فقط کارشناس یکبار حضوری بازدید کرده و شفاها مذاکره نموده ایم) ایشان نیز نظر شاکی را صحه گذاری کرده و می گویند که به عهده طبقه بالاست یعنی من باید گزینه یک را برای بار چندم با چند میلیون هزینه انجام دهم (که می دانم به نتیجه نمی رسد چون به با توجه به اقدامات فوق و نظر چندین تاسیساتی مشکل جای دیگری است) و به اضافه اینکه خسارت نم و آسیب گچ ونقاشی و ... طبقه پایین را هم پرداخت نمایم سوال: روند ابلاغ رای چگونه خواهد بود و آیا می توانم با توجه به سوابق گزینه 1 به رای و تشخیص اعتراض نمایم. یا حداقل آیا می توانم اجرا را مشروط کرده و یا به نحوی تضمین یا تاییدیه ای اخذ نمایم که اگر مجددا کار را انجام دهم و تحت نظارت و تاییدیه مرجع ذیصلاح باشد ولی مشکل حل نشود یعنی اینکه تشخیص اشتباه بوده و هزینه اشتباه را به بنده تحمیل کرده اند ادعای خسارت نمایم. مرجع ذیصلاح برای نظارت بر انجام درست کار چه کسی است؟ چون اگر نظارت نباشد بنده کار و هزینه را انجام دهم و مشکل باز رفع نشود(با توجه به تجربه بند 1) بنده همچنان در مضان اتهام عدم رفع عیب خواهم بود و شکایت ها و هزینه های مجدد آتی.... لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید. با تشکر

2پاسخ

شما باید به شورا مراجعه وبا پیگیری پرونده مشخص نمایید, آیا کارشناس نظر خودراعلام کرده یاخیر؟در صورت اعلام بایستی درفرجه مقرروقانونی با ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با عرض سلام من خانه ای در سمنان داشتم که در گرو یکی از آشنایان برای آزادی از بازداشت گذاشتم حدود چهار سال قبل.در حال حاضر قصد فروش منزل را دارم.کسی که سند را برایش گرو گذاشتم میگوید چون حکم فرد یک بار مقصر اعلام شده و مجبور به بردن پرونده به دیوان عالی شده اند,درست است که تبرئه شده اما باید سنواتی 6-7 ساله از تاریخ حکم تبرئه بگذرد تا سند من آزاد شود.میخواهم بدانم چقدر این حرف صحت دارد و اگر بخواهم بدانم سندم الان چه وضعیتی دارد باید به کجا مراجعه کنم؟البه لازم به ذکر است فرد ساکن تهران است و دادگاه فرد در تهران بود من به سبب شرایط تحصیلی و سکونتم خودم امکان مراجعه به مراکز قانونی را ندارم و ب همین علت تا الان صبر کرده بودم بلکه خانواده خود فرد پیگیر سند باشند و پس از آزادی به من اطلاع دهند.ولی الان احساس نگرانی دارم شاید مشکلی پیش بیاید و نکند خانه ام بازداشت شود

2پاسخ

شما به دادگاه یا دادسرایی که سند را بازداشت نموده مراجعه کنید و براساس نامه بازداشت که باید فتوکپی ان را ازثبت محل ملک بگیرید ...

مشاهده پاسخ کامل