+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 18 سال سابقه وکالت و ده سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09128272705 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


1سوال

با سلام و احترام خدمت شما بنده مدت 14 سال سابقه بیمه داشته و مدت 5 سال در آخرین شرکتی که حضور داشتم به صورت قرارداد یکساله و سپس ششماه و در نهایت به صورت یکماه قرارداد با بنده بستند و متاسفانه ده روز مانده به اتمام قرارداد خرداد93 بنده را بدون عذر موجه رسما از شرکت اخراج نمودند.بنده چون به شرکت بابت وام بدهکار بودم و نزد آنها چک و سفته و سند ماشین رهن بود نتوانستم شکایت بازگشت به کار را در مهلت سی روزه ارائه نمایم ولی پس از فراهم نمودم مبلغ بدهی و پرداخت آن به حساب شرکت توانستم اسناد تضمینی خود را پس بگیرم و پس از آن در اولین فرصت به اداره کار ذیربط مراجعه و دادخواست بازگشت به کار دادم . متاسفاه پس از صدور رای ناعادلانه هئیت تشخیص که در آن قید شده بود خواهان با شرکت تسویه حساب نموده و امضاء و اثر انگشت نیز در اسناد ارائه شده توسط خوانده روئیت شده رای به رد درخواست صادر نمود.در صورتیکه بنده فقط رسید تحویل چک ضمانتم را دادم و در آن قید کردم اصل چک تحویل اینجانب شد و امضائ و اثر انگشت زدم. سپس به رای صادره اعتراض نمودم و با درخواستی که ارائه دادم از تمام محتویات پرونده ام یک نسخه کامل رونوشت تهیه کردم تا متوجه شوم آیا در پرونده رسیدی مبنی بر تسویه حساب وجود دارد یا خیر؟ که البته سندی موجود نبود!!! حال سئوال بنده از جنابعالی این است که آیا راه کاری هست که بتوان نسبت به این کار ظالمانه و ناعادلانه آنها و اداره کار اقامه دعوی نمود؟ باتشکر - محمد پاشاه

2پاسخ

مطابق قانون شما می توانید به رای هیات تشخیص اعتراض کنید و تبعا پرونده به هیات حل اختلاف ارجاع خواهد شد که این کار را انجام داده اید لذا باید دفاعیات خود را به هیات حل اختلاف ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام و تبریک عید قربان اینجانب مادر فرزند 4 ساله پوریا هستم که حضانت فرزندم را از دادگاه گرفتم و برای نفقه نیز اقدام نمودم ولی تاکنون اجرایی نشده و طی ملاقات با پدرش که به شیشه و قرض اعتیاد دارد بچه از من گرفته شده و بارها وقتی با مامور 110 بدرب منزل مادر زوج میروم زوج از دادن فرزندم امتناع میکند و می گوید بچه پیش من نیست پیش خودته. من نیز بناچار از طریق فامیل ها خواستم که وساطت شده و بچه را بمن نشان دهند با توجه به اینکه فرزندم زمان رفتن به پیش دبستانی اوست ولی آنها این مساله را از او منع کرده اند و در خانه نگهداری می کنند لذا بناچار به دادسرا رفتم تا شکایت منع ملاقات بگیرم و فرزندم را به اینوسیله بگیرم از آن طرف دیگر در دادگاه حقوقی نیز اجراییه درخواست نمودم تا 40 روز بایستی معطل شد تا اقدامی انجام دهند از شما میخام بمن کمک کنید چه کارهایی برای گرفتن فرزندم و سلب حضانت زوج می توان انجام داد که دیکر این اتفاقات برای اهداف مالی شوهرم و گروکشی از من به قربانی فرزندم منجر نگردد... با تشکر از شما

2پاسخ

مطابق ماده 40 قانون حمایت خانواده هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

سلام و خداقوت بنده سال 89 در آموزش و پرورش استخدام شدم. طبق متن مندرج در آگهی استخدام، در بدو استخدام از بنده تعهد 5 ساله مبنی بر عدم درخواست انتقال و جابجایی تحت هر شرایطی از منطقه خدمتی که آموزش و پرورش برایم تعیین می نماید اخذ شد(تعهد محضری می باشد). پس از سپردن تعهد 5 ساله در اوایل مهرماه سال 89 در بهمن ماه سال 89 بخشنامه ای از طرف وزارت آموزش و پرورش صادر شد که باستناد نامه شماره 200/1709 مورخ 89/01/25 معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور (که بیان نموده است از مستخدمین فلان استانها در صورت تمایل به استفاده از امتیاز بومی بودن، تعهد 10 ساله خدمت در محل جغرافیایی خدمت مورد تقاضا اخذ شود) بنده را ملزم به سپردن تعهد 10 ساله محضری نمودند. اینجانب با توجه به اینکه در متن آگهی استخدام، اخذ تعهد، 5 ساله عنوان شده است و همچنین بخشنامه وزارتخانه مبنی بر اخذ تعهد 10 ساله پس از گذشت حدود 4 ماه از اخذ تعهد 5 ساله صادر شده است و نه قبل یا همزمان با اخذ تعهد 5 ساله شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارسال نمودم. کاملا مشخص است که آموزش و پرورش می بایستی از همان ابتدای استخدام در آگهی استخدام اخذ تعهد را 10 ساله اعلام می نمود زیرا بنده همزمان فرصت استخدام در اداره دیگری نیز داشتم و می توانستم از استخدام در آوپ انصراف دهم. ولی پس از سپردن تعهد 5 ساله و اجبار و الزام به سپردن تعهد 10 ساله حدود 4 ماه بعد، فرصت استخدام بنده در اداره دیگر از بین رفته و همچنین در صورت عدم سپردن تعهد 10 ساله بنده اخراج و طبق تعهد 5 ساله ای که سپرده بودم ملزم به پرداخت 5 میلیون تومان در سال 89 می شدم. حالا جواب نامه بنده به دیوان عدالت اداری پس از یک سال آمده است(که جای تشکر دارد!!!) و شکایت بنده را رد نموده و وارد ندانسته است. در صورتی که هر آدمی که از حقوق و دعاوی چیزی هم بلد نباشد باز هم این کار وزارت آوپ را صحیح نمی داند و آنرا اعمال زور و قدرت می داند!!! درضمن هنوز رای دیوان به دست بنده نرسیده است و فکر کنم هر شکایت به دیوان دوسال برای صدور رای طول بکشد و بعدش هم شکایت را رد می کنند. ذکر این مورد را لازم میدانم که بنده هیچ فرمی را مبنی بر درخواست استفاده از امتیاز بومی بودن تکمیل ننموده ام و هرچند در متن تعهد نوشته شده بنده با میل و اختیار تعهد میدهم ولی میل و اختیاری درکار نبوده است و بنده مدت یکسال الی دو سال اقدام به سپردن تعهد 10 ساله ننمودم ولی اداره کل نامه ای مبنی بر تسویه حساب با بنده به اداره محل خدمت ارسال نمود و اداره نیز بنده را به امور حقوقی معرفی نمود. البته نامه اداره دلیل اخراج بنده و تسویه حساب را شرط رضایت دستگاه از مستخدمین پیمانی اعلام نموده است و گفته شده چنانچه از نامبرده ناراضی هستید با ایشان تسویه نمائید. البته بنده به وکیلی مراجعه نمودم و ایشان گفتند نباید تعهد میدادی چون یا تسویه نمیکردند و یا اگر تسویه و اخراج میشدی و آنوقت به دیوان شکایت میکردی به نفع تو رای صادر میشد. ولی خود شما نیز میدانید که ریسک این کار برای بنده با این وضعیت بیکاری و پارتی بازی و تبعیض و ... بسیار زیاد بود و ناچار بودم. لطفا بفرمائید آیا درخواست تجدیدنظر به رای صادره شعبه 27 دیوان که بازهم توسط دیوان عدالت اداری بررسی خواهد شد برای بنده نتیجه ای خواهد داشت یا جز وقت و هزینه تلف کردن سودی نخواهد داشت؟

2پاسخ

در خصوص نوع استخدام معمولا در استخدام پیمانی تعهد خدمتی پنج ساله وجود دارد. شما باید ببینید این بخشنامه جدید در مورد چه کسانی قابل اعمال است آیا ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با سلام من کارمند اداره کل بنادر ودریانوردی ستان سیستان وبلوچستان که ازاواردیبهشت سال 84بصورت خرید خدمت دو ماه بعد بصورت شرکتی و از سال 85 قراردادی می باشم. پیگیر تبدیل وضعیت به پیمانی با توجه به بخشنامه 84515 مورخ15/12/84 بودیم که تعدادی از همکاران با ایجاد رابطه با نمایندگان مجلس لیستی بدون در نظرگرفتن رعایت عدالت تهیه نمودند و از طریق مجاری معاونت نیروی ریس جمهوری مجوز خاص با استفاده از ماده 19 و مجوز های وزارت راه جهت تبدیل وضعیت خود گرفتند وتبدیل وضعیت به پیمانی شدند. . من با مدرک کارشناسی ارشد و سابقه خدمتی بالاتراز ازافراد لیست مذکور هنوز قراردادی هستم.میخواستم بدونم 1-ایا با شکایت به دیوان عدالت اداری و ورویه تبدیل وضعیت افراد مذکور من به حقم می رسم2 2- از کدوم ارگان باید شکاکی باشم معاونت نیروی انسانی ریس جمهور که مجوز بدون در نظر گرفتن عدالت داده یا سازمان بنادر یا اداره کل بنادر ودریانوردی استان سیستان وبلوچستان؟ 3- 3هزینه وکالت جنابعالی برای پرونده مذکور چقدر است 4-هزینه تنظیم دادخواست بدوی توسط جنابعالی چقدر است 5-شماره تلفن جهت تماس لطف کنید در ضمن کپی کلیه مکاتبات همکاران که به چه نحوی مجوز گرفتند ویا شکایتهای خودم کردم وجواب نگرفتم را دارم لطفا اگر امکانش هست بند به بند جواب بدهدید

2پاسخ

شما می توانید جهت احقاق حق خود از طریق دیوان عدالت اداری اقدام نمایید و می بایست ...

مشاهده پاسخ کامل










1سوال

با سلام پیرو شکایت اینجانب به خیانت در امانت بک دستگاه خودرو پراید که مالک آن میباشم و حدود 7 ماه است که در پارکینک توقیف نمودم همزمان با دادگاه کیفری دادخواست حقوقی آنرا دادم و 20 روز آینده رسیدکی است و در آن دادخواست درخواست رفع توقیف ماشین و استرداد مدارک اصل خودرو ام و ضرر و زیان نمودم بمن گفتن ممکن است چون قاضی دادگاه رای خیانت را رد نموده ماشینم را به متصرف برگردانند آیا درست است؟!!!! من مالک ماشینم و تنها راهی که میتوانستم از متصرف ماشین را پس بگیرم شکایت خیانت در امانت بود و ایشان علاوه بر اینکه ماشین مرا خسارت زده باعث گردیده تا 7 ماه در پارکینگ توقیف و متحمل ضرر مالی گردم من میخواهم بمحض ابلاغ حکم مجددا به دادگاه تجدید نظر اعتراض دهم نظر شما چیست؟ تا اینگونه به زمان دادگاه حقوقی برسم تا بتوانم ماشین را آزاد نمایم آیا ممکن است باز ماشین را بجای اینکه به من مالک پس دهد قاضی به متصرف پس دهد آنوقت من چگونه به حق خود برسم این راه را نرفته ام تا ماشین را به آو واگذار کنم که ...ممنون از راهنمایی شما

2پاسخ

نانچه قبلا هم توضیح دادم شما باید علاوه بر دادخواستی که دادید دادخواستی تحت عنوان ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام و عرض خسته نباشید ، بنده در شرکتی با زمینه فعالیت تخصصی مشغول به کار هستم ، متاسفانه یکی از همکاران ما در سال گذشته از شرکت ما جدا شد و در زمینه فعالیت مشابه با شرکت شروع به فعالیت کرد(کاملا با ایشون تصفیه حساب شد و دیگر کارمند این شرکت محسوب نمیشدند).این اتفاق خشم مسئولین شکرت را به همراه داشت و کارایشون رو غیر قانونی و غیر انسانی قلمداد میکنند در پی این اتفاق مسئولین تصمیم گرفتند که تعهدی از باقی کارکنان شرکت بگیرند ؛ این قرار داد بندهای خاص خودش رو داشت که مهمترین بخشی که مورد سوال من هستش این بخش از تعهدنامه بود که در اون ذکر شده است: هریک از کارکنان شرکت میبایستی متعهد شوند که در صورت خروج از شرکت تحت هر شرایطی در هیچ یک از زمینه های کاری این شرکت تا ظرف مدت 5 سال فعالیتی نداشته باشند و در غیر این صورت مبلغی به ازای 20 میلیون تومان از ایشان بابت ضررو زیان دریافت خواهد شد که این عدد هم به صورت سفته از ما دریافت گردیده است حالا با این شرایط سوالی بنده این سات که آیا مسئولین شرکت ما از لحاظ قانونی حق گرفتن همچین تعهد نامه ای را از افردا شرکت دارند یا نه، ممنون

2پاسخ

قانون در این زمینه صراحتی ندارد و عموما طرفین با توافق یکدیگر می توانند نسبت به یکدیگر ایجاد تعهد نمایند ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام من حدود یکسال است که مهریه خود را که 110 عدد از 514 تاست حکم گرفتم ولی قاضی شعبه باهنر بطور شخصی با توجه به اینکه همسر من به دادگاه مراجعه نمی کنه و حتی برای اعسار هم حضور پیدانمی کند حکم جلب صادر نمی کند از آنجا که وی تمام داراییش را بعد از دادخواست من بنام اقوام و خانواده اش کرده من دستم به جایی بند نیست چکار کنم تا به حقم برسم ظاهرا در دادگاه هم به حق رسیدگی نمی شود و حق بایستی پایمال شود . من تنها چاره ای که دادشتم این بود که 404 عدد سکه بشرط گرفتن طلاق ببخشم و رها شوم البته در مرحله داوری است خوانده حاضر به حضور در دادگاه نیست آخه این عدالت است که یک زن که ادامه زندگی مشترک برایش مقدور نیست بایستی حق دست مرد باشد تا از تمام حق و حقوقش بگذرد تا رها شود؟ این وضع دادگاههای ما دیگه باید شخصا مشکلات اینقبیلی را حل کرد و به دادگاه نرساند چون قانون که وجود ندارد.. لطفا مرا رهنمود فرمائید ...ممنون

2پاسخ

در صورتیکه حکم مهریه به صورت غیابی صادر شده باشد و حکم قطعی شده باشد شما می توانید با ارائه ضامن ...

مشاهده پاسخ کامل