+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121979750 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

ملک

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل

  • برچسب ها:

1سوال

تجارت

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل

  • برچسب ها:

1سوال

باسلام احترامآ به استحضار می رساند با توجه به اینکه مقررات اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می دارد در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رأی قطعی صادر نماید. سئوال: آیا رای صادره از دادگاه انتظامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری مشمول مقررات اعمال ماده 477 ق.ا .د.کیفری سال 1392 خلاف شرع بیّن می باشد یا نه؟ لازم به ذکر است که ریاست دادگاه کانون کارشناسان رسمی دادگستری با عضو حقوقدان منتخب رئیس قوه قضائیه خواهد بود(ماده 23 قانون کارشناسان رسمی دادگستری). متشکرم

2پاسخ

باسلام همانگونه که در ماده ی 477 قانون مذکور نیز ذکر شده است در صورتیکه رئیس قوه قضائیه " رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضایی " را خلاف با بین شرع تشخیص دهد اعاده دادرسی را تجویز می نماید. این درحالی است که دادگاه انتظامی کانون کارشناسان -همانگونه که از نام آن نیز مشخص است ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام ا سلام من و همسرم با سهم مساوی در سال 93 یک واحد آپارتمان پیش خرید کردیم و قرارداد را هم در محضر ثبت کردیم. بر اساس قرار داد مقرر شد که فروشنده در تاریخ مشخصی ملک را تحویل و 8 ماه بعد هم آنرا سند کند. برای تاخیر در تحویل و سند هم جریمه تعیین و در قرارداد ذکر کردیم حال بعد از گذشت 2 سال هنوز ملک تحویل نشده و کار به کندی پیش میرود . در تاریخی که برای سند مشخص شده بود به محضر مراجعه کردم و گواهی عدم حضور فروشنده گرفتم. از طریق دادگاه هم تا کنون دوبار اظهار نامه برای ایشان فرستادم. از شورای حل اختلاف هم درخواست کارشناسی ملک را کردم که کارشناس هم حضور پیدا کرد و از وضع موجود گزارش تهیه کرد اکنون فروشنده قصد دریافت وام دارد و چون بانک از محضر استعلام گرفته ، من هم باید به بانک رضایت دهم تا فروشنده بتواند وام خود را بگیرد. از آنجائیکه من قصد استفاده از وام را ندارم چون تاکنون 90 درصد قیمت ملک را پرداخته ام و فقط ثمن مربوط به تحویل و سند مانده است. مانده ام که چکار کنم میترسم با امضاء رضایت از دریافت وام توسط شریک( فروشنده ملک) در واقع به حقوق قانونی خود در دریافت جریمه دیر کرد تحویل ملک از فروشنده نرسم و یا اینکه عواقب بدتری بدنبال داشته باشد لطفا راهنمائی بفرمائید ضمنا در قرار داد پیش فروش بین من و فروشنده ذکر شده است :در صورتیکه شرایط اخذ تسهیلات بانکی فراهم گردد و در صورت تمایل خریداران به استفاده از تسهیلات ، مخارج مربوط به خرید اوراق حق تقدم یا سایر موارد مشابه بر حسب مورد و هزینه های تنظیم سند رهنی بانک وام دهنده بعهده خریداران است و پرداخت این مخارج حسب مورد به فاصله یکهفته پس از اعلام فروشنده از طرف خریداران تعهد میگردد آیا این بند دردسر ساز نخواهد شد؟ البته ذکر شده در صورت تمایل خریداران و من الان تمایلی ندارم که از وام استفاده کنم

2پاسخ

با سلام و پوزش از تاخیر در پاسخ به استناد قرارداد فی مابین شما مجبور به پذیرش تسهیلات نیستید و نیاز به اجازه شما می باشد جهت حل مشکل و گریز از گرفتاری بعدی بهتر است با هماهنگی بانک واحد شما از در یافت تسهیلات معاف باشد و در رهن قرار نگیرد به این نحو که در سند رهنی واحد شما مستثنا باشد ...

مشاهده پاسخ کامل



  • برچسب ها:

1سوال

با عرض سلام و ادب این شرکت در تاریخ 13/10/95 در مناقصه ای در شرکت آب و فاضلاب تهران برنده مناقصه شده و پس از ابلاغ برنده توسط کمیسیون مناقصات کارفرما نسبت به ارائه ضمانتنامه طی 7 روز اقدام شدو هزینه آگهی روزنامه هم پرداخت شد و کلیه نسخ قرارداد توسط اعضای کمیسیون مناقصات و این شرکت امضا گردید و جهت امضا نهایی به هیئت مدیره کارفرما ارجاع گردید که متاسفانه بدون هیچ گونه دلیل قانونی دستور به ابطال مناقصه انجام شده دادند.لذا با عنایت به تعیین اعضای کمیسیون مناقصات توسط همان هیئت مدیره و تایید کلیه مراحل مناقصه توسط همان کمیسیون،دو سوال برای این شرکت به وجود می آید.1-آیا هیئت مدیره از لحاظ قانونی پس از ابلاغ برنده مناقصه توسط کمیسیون و اخذ ضمانتنامه حسن انجام تعهدات می تواند مناقصه را لغو نماید؟؟ 2-از لحاظ حقوقی آیا این شرکت می تواند طلب خسارت نماید با توجه به اخذ دو ضمانتنامه و از دست دادن موقعیت کاری مناسب در همان برحه زمانی به دلیل برنده شدن این مناقصه و برنامه ریزی جهت شروع کار؟؟؟ با سپاس فراوان از وکلای گرانقدر

2پاسخ

با سلام و تبریک سال نو به استحضار شرکت محترم می رساند.قانونی تحت عنوان برگزاری مناقصات مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحات مجمع تشخیص مصلحت نظام کلیات و قواعد برگزاری مناقصات را تدوین نموده است و در این قانون که کلیات است جزییات برخی مواد به آیین نامه ها موکول شده است . ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

احتراما جناب اقای دکتر به استحضار می رساند که اینجانب مدیر یک شرکت می باشم که درسال ١٣٧٧ به ثبت رسیده است و یک سال بعد یعنی در سال ١٣٧٨ یک شرکت هم نام شرکت من به ثبت رسیده است دقیقا هم نام که مشکلات عدیده ای برای اینجانب با توجه به بدهی داشتن شرکت فوق به اداره دارایی و بیمه تامین اجتماعی مرتب با مشکل مواجه میشویم به اداره ثبت شرکتها که مراجعه کردم میگویند راهکار تغییر نام شرکت شما یا شرکتی که بعد از شما به ثبت رسیده است میباشد اما با توجه به برند شرکت من تغییر نام برای اینجانب امکان پذیر نمی باشد و ادرس ثبت شده ان شرکت وجود خارجی ندارد و حتی کد پستی ان و مراجعه ما به ادرس شرکت نتیجه بخش نبوده است ومجددا که به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کردم کارشناسان اذعان میکنند که مشکل شما اولین موردی هست که ما به ان برخورد کرده ایم و راهکاری برای ان نداریم لذا خواهشمند ام راهنمایی بفرمایید برای طرح دعوی دیوان عدالت اداری علیه اداره ثبت شرکتها چه دادخواستی میبایستی تنظیم کنیم که مثمر ثمرواقع گردد ممنون از راهنمایی شما

2پاسخ

با سلام در گذشته چون ادارات ثبت شرکتها مکانیزه نبود امکان ثبت شرکت با نام مشابه وجود داشته ولی معمولا در یک شهر یک استان چنین عملی امکان روی دادن نداشته زیرا ثبت شرکتها باید دفاتر خود را چک می کرده و اگر انجام نداده تخلف کرده است . ...

مشاهده پاسخ کامل


  • برچسب ها:

  • برچسب ها:

  • برچسب ها:

1سوال

سند

2پاسخ

...

مشاهده پاسخ کامل

  • برچسب ها:

1سوال

با سلام من و همسرم با سهم مساوی در سال 93 یک واحد آپارتمان پیش خرید کردیم و قرارداد را هم در محضر ثبت کردیم. بر اساس قرار داد مقرر شد که فروشنده در تاریخ مشخصی ملک را تحویل و 8 ماه بعد هم آنرا سند کند. برای تاخیر در تحویل و سند هم جریمه تعیین و در قرارداد ذکر کردیم حال بعد از گذشت 2 سال هنوز ملک تحویل نشده و کار به کندی پیش میرود . در تاریخی که برای سند مشخص شده بود به محضر مراجعه کردم و گواهی عدم حضور فروشنده گرفتم. از طریق دادگاه هم تا کنون دوبار اظهار نامه برای ایشان فرستادم. اکنون که موقع تحویل ملک نزدیک است من از شورای حل اختلاف درخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس کردم و کارشناس هم در محل حاضر شد و تخمین زده که ملک 4 ماه دیگر آماده تحویل است فروشنده در نظر دارد تا دو هفته دیگر فقط واحد ما را آماده کرده و سریعتر تحویل دهد( بدون آنکه کل آپارتمان قابل تحویل و سکونت باشد چون من با این وضعیت آپارتمان را تحویل نمیگیرم آیا فروشنده میتواند چک تحویل مرا به اجرا بگذارد یا نه؟ پیشنهاد شما برای ادامه چیست و من باید چه کارهای دیگری بکنم؟

2پاسخ

با سلام تحویل و تسلیم مورد معامله باید به نحوی باشد که خریدار انتفاع مورد نظرش را تمام و کمال داشته باشد و معمولا در هر مجتمع هم قسمتهای اختصاصی هست و هم مشا و به فرض که قسمت اختصاصی اماده باشد باید با توجه به دیگر قسمتها هم قابلیت استفاده و بهره برداری را داشته باشد ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

باعرض سلام و خسته نباشید. چندباری درهنگام دعوا با همسرم دچار زد و خورد شده اییم درحدی دست و بازویش کمی دچار کبودی شد .از کسی شنیده ام باید دیه پرداخت کنم . برای پرداخت دیه باید چه کنم؟چگونه تقریبی محاسبه کنم ؟

2پاسخ

با سلام پرداخت دیه منوط به درخواست مضروب می باشد اگر از شما طلب دیه کرده اند باید پرداخت نمایید . اگر مطالبه دیه از طریق مراجعه به پزشکی قانونی و دادسرا و دادگاه باشد که مبلغ آن توسط مراجع ذی صلاح تعیین می گردد . اما اگر خودتان بدون مراجعه به دادگستری قصد پرداخت دیه ی کبودی را دارید می توانید برای دو کبودی به طور حدودی از ٥٠٠هزارتومان تا ٧٠٠ بپردازید . موفق باشید . ...

مشاهده پاسخ کامل


  • برچسب ها:


1سوال

با سلام خدمت استاد ارجمندم جناب اقای دکتر جاوید با سلام وقت بخیر در مهر ۹۵ ملکی را بصورت قولنامه ای (فاقد پلاک ثبتی )خریداری نمودم از قرار معلوم فروشنده ملک هم فردی بزه کار و هم بدهکار است در حالت کلی ۴ سال داشتم ۱-چک فروشنده در بهمن ماه برگشت خورده یعنی دقیقا ۴ ماه بعد از معامله ما با ایشان و برگشت زننده چک از ثبت و اسناد اقدام کرده و ابلاغ به آدرس قبلی ایشان و آدرس جدید من ارسال شده در حالت کلی ایا خطری از جهت توقیف ملک من را تهدید می کند . ۲-اگر برگشت چک قبل از تاریخ معامله بود باز می توان ملک قولنامه ای را توقیف کرد ۳-مگر منزل مسکونی از مستثنیات دین نیست پس چرا باید توقیف شود ۴- چه کار کنم ابلاغ و اخطارهای ایشان به آدرس قبلی وی و آدرس فعلی من ارسال نشود چون واقعا معذب می شویم باتشکر

2پاسخ

با سلام اگر قبل از معامله، ملک مذکور توسظ طلبکاران ایشان توقیف نشده باشد جای نگرانی برای شما وجود ندارد اما اگر فروشنده اقدام به فروش ملک توقیفی به شما نموده باشد معامله باطل خواهد بود ضمنا قرارداد تنظیمی بین فروشنده و شما باید صورت عرفی و قانونی لازم از جمله وجود شاهد و... را داشته باشد ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام سوالی از خدمتتون داشتم بنده با شخصی در مورد شروع یک کار جدید صحبت کردم ایشون سرمایه گذاری خواهند کرد و بنده مدیریت اون کار رو به عهده خواهم گرفت از اونجایی که در حال حاضر خودم مشغول به کار هستم، به ایشون اطلاع دادم که در صورتی که بخواهیم کار جدید رو شروع کنیم، باید کار قبلی خودم رو به صورت کامل کنار بگذارم و دیگه امکان برگشتن به کار قبلیم وجود نخواهد داشت ایشون هم برای اینکه نگرانی بنده رو رفع کنند، به صورت کلامی به من ضمانت دادند که به مدت حداقل ۲ سال، حقوق و سمت من در اون کار تضمین شده خواهد بود یعنی حتی در صورتی که بعد از مثلا دو ماه، اون کار به هر دلیلی منحل شد، ایشون حقوق من رو تا پایان دو سال پرداخت خواهند کرد حالا سوالهای من اینجاست من چطور میتونم قراردادی با ایشون ببندم که همین حرف ها در قالب قرارداد گنجونده بشه؟ اصلا این صحبت ایشون که میگن حتی اگه کار به سرانجام نرسید، حقوق من رو تا پایان ۲ سال پرداخت میکنند، قابلیت اجرایی برای من داره؟ میتونم داخل قرارداد کار، به این موضوع اشاره کنم؟ از نظر قانونی مشکلی نداره؟ و اگه خدایی نکرده کار منحل شد و ایشون ضمانت کلامیشون رو قبول نکردند، من به وسیله اون قرارداد میتونم حقوق خودم رو تا پایان ۲ سال از ایشون بگیرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید تا دغدغه ام برطرف بشه همچنین بنده نمیدونستم که گیرنده سوال رو کدوم یک از عزیزان قرار بدم. در صورتی که موسسه اشتباهی رو انتخاب کردم، لطفا سوالم رو به بخش مربوطه ارجاع دهید با تشکر

2پاسخ

سلام، در رابطه با حقوق می توانید مبلغ حقوق و دستمزد را طی یک فقره چک تضمین بگیرید. البته اگر ایشان دارایی داشته باشند که در صورت عدم ایفا تعهد بر روی چک یا سفته اقدام قانونی نمایید اما بهتر است چک در قراردادی نیاید تا جنبه کیفری ان حفظ شود. ...

مشاهده پاسخ کامل