+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید


حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 18 سال سابقه وکالت و ده سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122171024 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید





1سوال

با سلام و خسته نباشید من 21 سال دارم و در سن 19 سالگی 1 میلیون تومان به یکی از دوستانم بدهی داشتم . دوستم از من 3 ورقه کاغذ آ چهار گرفت که هم اثر انگشت من و هم امضای من در آن ورقه ها موجود بود و ورقه ها کاملا سفید و بدون هیچ نوشتگی بودند. بعد اینکه طلب دوستم رو دادم گفت که اون ورقه ها رو پاره کردم و انداختم رفت ولی میدونیم که دروغ میگه و پیش خودش هستش . الان به این فکر افتادیم که باید پکار کنیم . آیا میتونه با اون ورقه ها کاری بکنه؟آیا من باید قبل از اینکه ایشون یه چیزی در اون ورقه ها بنویسند و برن شکایت کنند که مثلا اینقدر من به ایشون بدهکارم برم باید شکایت کنم . اگه باید شکایت کنم چه درخاستی باید بدم ؟ و اینکه من تو این سن کمم دارم از استرس میمیرم لطفا کمکم کنید

2پاسخ

با سلام،باید به جهت آگاهی طرف و نیز به پاسخگویی بعدی احتمالی به دادسرا در صورت استفاده از برگه های سفید امضای داده شده اظهارنامه ایی به وفق ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی به ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با سلام و تشکر از پاسخ قبلی خواهشمند است به موارد ذیل پاسخ دهید 1- اینجانب با تعدادی از مالکین مجتمع در ارتباط می باشم و موارد اعلام شده را به آنها منتقل می نمایم چنانچه این مسئله خلاف مقررات وکالت آنلاین می باشد اعلام فرمایید 2- نظر به اینکه آدرس محل سکونت سازنده مشخص نمی باشد در دادخواست آدرس محل مجتمع را بعنوان آدرس سازنده اعلام نموده ام نگرانم که این مسئله باعث بروز اشکال در پیگیری عملیات حقوقی اینجانب گردد لطفا راهنمایی فرمایید آیا برای موارد مشابه نظیر ارسال اظهار نامه نیز می توان از آدرس فوق الذکر استفاده نمود 3- با توجه به پاسخ قبلی شما لطفا توضیح دهید نقش زمان ذکر شده در قرارداد های معاملات رهنی ( معاملات با حق استرداد) چه می باشد آیا در معاملات رهنی که دین راهن موجل باشد وضعیت در حالتی که اجل دین فرا رسیده باشد یا نرسیده باشد کاملا یکسان است 4- در حال حاضر بانک پرونده مجموعه را به اجرا گذاشته است آیا از نظر حقوقی وضعیت جدید متفاوت می باشد یعنی از نظر عقد می توان انتظار فرجی داشت به این صورت که بانک از مال عینی چشم پوشی و به دین حال شده اکتفاء نماید با تشکر

2پاسخ

سلام 1- انتقال مطالب مشاوره های انجام شده بلامانع است. 2- آدرس: شما هر آدرسی که ارائه کنید چنانچه به شخص خوانده (ابلاغ واقعی) نشود ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با سلام و تشکر بابت سوال 16005414 - هم با ما قرارداد دارد هم با صاحب زمین که برایش بسازد، صاحب زمین که بعلت خلف وعده سازنده زمین خودش را برداشت و رفت و خودش ساختو قرارداش فسخ شد. با ما هم قرار دادش ساده است یک صفحه و دستی - 45 میلیون پول گرفته کامل و آپارتمان 45 متری باید تحویل دهد همین. ماده و تبصره ندارد حالا نمی تواند بدهد. سوال من اینست که می دانم هر زمان می شود حقوقی پیگیری کرد اما اول می خواستم بدانم ایا راهی هست که اول کیفری پی گیری کنم؟ حالا هر عنوانی کلاهبرداری ، خیانت در امانت یا هر عنوانی که شما پیشنهاد کنید و فکر می کنید می شود یا راه کیفری کلا بسته است برای این موضوع و وقتم را برای کیفزی هدر ندهم. در سوال قبلی هم این موضوع را می خواستم بدانم. در ضمن در مورد آدرس یک آدرسی در قرارداد ما برای ایشان نوشته شده که می دانم الان از انجا نقل مکان کرده. آیا می توان این آدرس را بدهم و با وجودی که نیست ابلاغها تحویل شده تلقی گردد؟

2پاسخ

با سلام با توجه به وجود قرارداد بین سازنده و مالک زمین و اینکه سازنده مالک قلمداد میشده و معامله فسخ گردیده است به نظر بنده طرح دعوی ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

دارای شرکت خصوصی تولید نرم افزارتاسیس سال 1379 در شهرستان هستم طی دو سه سال گذشته به دلیل رکود فعالیتهای شرکت قادر به پرداخت هزینه لیست ماهیانه بیمه نبوده ام و طبق محاسبات تامین اجتماعی مبلغ 13 میلیون تومان به بیمه بدهکار هستم. که این مبلغ شامل جریمه بدهی ها هم میباشد. توضیح اینکه لیست بیمه شرکت تا تاریخ ماه 2 سال 90 ارائه شده است و پس از آن لیستی ارائه نشده است و طبعا خدماتی هم از بیمه دریافت نشده است. میخواستم بدانم آیا قانونی جهتی کاهش بدهی بیمه به دلیل رکود فعالیت وجود دارد. چرا که منطقا شرکتی که در حال ضرردهی بوده و لیستی هم بابت بیمه ارائه نکرده قادر به تادیه این مبلغ بدهی آنهم با جریمه ( در حالیکه در رکود بوده )نخواهد بود. با تشکر 23/1/91

2پاسخ

با سلام دوست عزیز با استناد به مواد 28الی 50 قانون تامین اجتماعی و مقررات الحاقی و اصلاحی و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص کارفرمایان بدهکار با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

با سلام سال 1387 مبلغ 45 میلیون از فردی طلب کار بودم . او هم آپارتمانی 45 متری را به اینجانب پیش فروش کرد و قرار بود سال 1389 به اینجانب تحویل بدهد. این آپارتمان در زمین فرد دیگری بود که بدهکار من برای آن فرد مشارکتی داشت ساختمان را می ساخت. الان که سال 91 است آپارتمان را نساخته و صاحب زمین خودش ساختمان را تمام کرد و به دلیل خلف وعده هیچ آپارتمانی هم به سازنده که بدهکار من بود نداد و در نتیجه به من هم چیزی نرسید. حال من می خواهم شکایت کنم و عنوان شکایت چه می باشد؟ کیفری یا حقوقی؟ به عنوان خیانت در امانت یا فروش مال غیر و یا چه عنوانی باید شکایت کنم؟ در ضمن این فرد تا چند روز قبل زندان بوده و الان با قید وثیقه آزاد است. من آدرسی از ایشان ندارم. چگونه می توانم آدرسی درج کنم که به ایشان ابلاغ شود؟ آیا آدرس زندان بدهم یا آگهی یا راه دیگری پیشنهاد می کنید؟

2پاسخ

با سلام 1- برای طرخ دعوی کیفری فروش مال غیر اولا باید قرداد شما و شخص بدهکارتان بررسی شود دوما باید دید آیا شخص بدهکار ...

مشاهده پاسخ کامل



1سوال

باسلام، من ش. گ هستم و از کشور سوئد مزاحم شما میشوم. من و دوست دخترم سوالاتی داریم که امیدواریم شما بتونید به آنها پاسخ دهید و ما را از شکیات دراورید و ما را با قانونی‌ که درین مورد صدق می‌کند آشنا کنید. ما سعی‌ می‌کنیم که بصورت شمارشی سؤالات را بنویسیم که موردی پیش نیاید. ۱- در ایران ارتباط دوستی‌ داشتیم و به هم علاقه پیدا کردیم ( دوست دختر من از طرف پدر از سادت و از طرف مادر از موسویها می‌باشد) ۲- پدر و مادر ایشان رضایت به ازدواج ما نداده‌اند و راضی‌ نیستند ۳- از ایران خارج شدیم بدون اطلاع خانواده‌ها ۴- ۲سال هست که با هم در سوئد زندگی‌ می‌کنیم بدون اینکه عقد و ازدواج کنیم و دوست دختر من ۲ ماه هست که باردار شده ۴- بدون ثبت عقد گرفتن شناسنامه برای فرزند امکان پذیر نیست اگر ما با همین شرایط که خدمت شما عرض کردم به ایران برگردیم به دلیل اینکه پدر و مادر ایشان رضایت به ازدواج نمیدهند و فرزند را قبول نمیکنند بخاطر مسائل دینی و مذهبی‌ ( به دلیل سید بودن و فرزند ما را حلال نمی‌دانند) ۱- تکلیف عقد بدون اذن پدر ایشان چیست؟ ۲- تکلیف بچه از نظر قانونی‌ چیست؟ ۳- آیا ما شامل حکم قضایی و قانونی‌ خواهیم شد؟ و حکم ما چیست اگر نتوانیم با هم عقد کنیم؟ لطف بفرمایید با دانستن شرایط ما قوانین اسلامی و قضایی را برای ما توضیح دهید. کمال تشکر را از شما داریم.

2پاسخ

با درود از نظر قوانین مدنی و جزایی ایران، اولا به جهت ثیبه بودن همسرتان (عدم بکارت) ...

مشاهده پاسخ کامل


1سوال

با سلام احتراما جهت خانه ای که در یک مجتمع 144 واحدی در سال 86 خریداری شده درخواست الزام به فک رهن و تنظیم سند داده شده است ملک مزبور توسط سازنده در سال 76 طی قرارداد مشارکت مدنی با بانک مسکن در رهن قرار گرفته و در حال حاضر فاقد سند بوده و تفکیک شده نیز نمی باشد ضمنا اینجانب هیچ بدهی به بانک و یا سازنده ندارم سررسید وام سال 81 بوده است در حال حاضر کل بدهی به بانک 240 میلیون تومان می باشد آیا می توان در لایحه به دادخواست اضافه نمود که با توجه به اینکه سررسید وام به سر آمده و بانک طبق متن ذیل (ضوابط بانک) جریمه را نیز به بدهی های سازنده اضافه نموده است چنانچه تسهیلات‌گیرنده در سررسید قرارداد مشارکت نسبت به خرید سهم بانک اقدام ننماید، مبلغ جریمه دیرکرد ناشی از تاخیر از تاریخ سررسید قرارداد تا تسویه سهم بانک از شراکت محاسبه شده و به همراه ارزش سهم‌الشرکه بانک در سررسید از شریک دریافت می‌شود. مبلغ جریمه دیرکرد ناشی از تاخیر با نرخ حداقل نرخ سود مورد انتظار + 6 درصد محاسبه می شود. بنابراین دین عینی تبدیل به دین حال شده و عقد رهن در حال حاضر باطل بوده و صرفا جنبه تشریفاتی دارد لذا درخواست می شود نسبت به تعیین سهم واحد مربوطه (از بدهی سازنده) اقدام و پس از واریز مبلغ به بانک واحد مربوطه با حکم دادگاه منفک از رهن (که فی الواقع جنبه تشریفاتی دارد) گردد لازم است که سازنده طی نامه ای به بانک لیست بدهکاران بابت واحدهای مجتمع را اعلام نموده است بعبارت دیگر سازنده میزان مطالبات بابت مجتمع (از تعدادی از واحدها ) را به بانک اعلام نموده است

2پاسخ

با سلام یک) طبق ماده 873 قانون مدنی بانک را که مرتهن نامیده می شود نمی توان ملزم به قبول بخشی از طلب خود نمود دو) عقد رهنی که صحیحاً ...

مشاهده پاسخ کامل




1سوال

با سلام . یکی از بانکها ملکی را از شخصی اجاره کرده است. در این قرارداد بنا بر این شد که مالک تغییراتی در دکوراسیون داخلی انجام دهد و تحویل بانک نماید. از آنجا که هر دو طرف این قرارداد اینجانب را به عنوان پیمانکار امین قبول داشتند کار را به بنده سپردند اما با بنده هیچگونه قراردادی منعقد نکردند و در قرارداد این دو طرف نیز نامی از بنده نیست. بنده نیز کار را به چند پیمانکار سپردم و البته با هیچکدام قراردادی نبستم اما ابزار و مصالح با خود این پیمانکاران بود. حال یکی از این پیمانکاران که در حال تغییرات در سقف بود با برخورد به سیم برق دچار برق گرفتگی شد و به زمین افتاد. دو نکته قابل ذکر است.1- ایشان هیچگونه لباس و کلاه و دستکش کاری نداشتند و 2- تنها پیمانکاری که در آن زمان مشغول کار بوده است ایشان بوده اند. پس از این حادثه ما ایشان را به بیمارستان بردیم و چند روز بستری بود. حالا که مرخص شده ادعای هزینه درمان و غرامت دارد. با توجه به ماهیت پیمانکاری کار ایشان آیا این ادعا درست است؟ اگر درست است چه کسی مقصر محسوب می شود؟ لطفا پاسخ سوالات را با مواد قانونی ارائه نمائید. با تشکر

2پاسخ

با سلام به موجب مقررات ایین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی به ویژه بند دال فصل اول و ماده ۳ قانون کارو با توضیحاتی که داده اید شما کار فرمای شخص یاد شده محسوب می شوید و او پیمانکار جز محسوب است بنابراین ...

مشاهده پاسخ کامل