جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09124785980 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام، شخصی بصورت بورسیه دکتری و به دلیل پرداخت شهریه دانشگاه ازاد در مقطع دکتری عضو هیات علمی رسمی ازمایشی دانشگاه ازاد اسلامی شهرستان میباشد.یعنی تعهد دارد تا 2 برابر مدت تحصیل در این دانشگاه خدمت نماید.این شخص بدلیل حقوق اندک دانشجویان بورسیه در حین تحصیل در یکی از نهاد های دولتی نیز استخدام رسمی و عضو هیات علمی در تهران میشود. دانشگاه ازاد اسلامی طی نامه ای از این نهاد دولتی درخواست کرده تا به دلیل استخدام در ان واحد دانشگاهی با نامبرده شاغل در نهاد دولتی تسویه حساب نماید. سوال بنده اینست که با توجه به اینکه بر اساس اصل 141 قانون اساسی دو شغله بودن مخصوص اشتغال در نهادهای دولتی است و نیز سمتهای اموزشی در دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی از این حکم مستثنی هستند و نیز اینکه دانشگاه آزاد اسلامی اساسا دولتی نیست تا موضوع اصل 141 قانون اساسی قرار گیرد ایا این درخواست دانشگاه از نهاد دولتی جنبه قانونی دارد و نهاد دولتی ملزم به تسویه حساب با فرد مذکور است؟خواهشمندم بفرمایید از نظر حقوقی چه تحلیلی بر این موضوع وجود دارد و این استاد دانشگاه چه عملی باید انجام دهد.با احترام ،دکتر نوریان

2پاسخ

سلام بر شما استدلالتان در جایی کاربرد دارد که اصل آزادی و حاکمیت اراده ها نباشد . حسب ماده 10 قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقدنموده‌اند، در صورتی که خلاف صریح قانون نباشد، نافذ است و اراده ی اشخاص حاکم بر قراردادی است که منعقد می گردد. در اینخصوص می بایست به طور دقیق قرارداد و به اصطلاح تعهدی که از شما توسط دانشگاه آزاد اخذ شده، بررسی گردیده و مشخص شود شما با چه شرایطی آن قرارداد را پذیرفته اید و در صورتی که حقی را به مدت محدود ( 2 برابر مدت تحصیل ) از خود سلب نموده اید ، با عنایت به مطالب مذکور علی الخصوص اصل آزادی اراده ها نمی توان به اصل 141 قانون اساسی و یا موارد مشابه استناد و قرارداد منعقده را نقض کرد. با دقت در متن قرارداد به این نکته توجه نمایید که آیا شما تنها تعهد به خدمت برای مدت مشخصی در آن دانشگاه نموده اید و یا حق اشتغال در ارگان های دیگر را برای مدتی از خود سلب نموده اید . اگر شما تنها تعهد به خدمت نموده اید ادعای دانشگاه دارای پشتوانه ی حقوقی نیست. موفق باشید.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 41150309