جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09131024626 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام زن وشوهری مدت یک سال است از شروع زندگی مشترک انها می گذرد و در این مدت دچار اختلافات شدیدی نیز شده اند. شوهر محترم سابقه ضرب وشتم همسر خویش را نیز در سوابق خود دارد . حال زن باردار می باشد و شرایط به وجود امده زن را در عسر حرج قرار داده است و زن را در وضعیتی قرار داده است که نه تنها طفل در راه را نمی خواهد و حاضر به جدایی از مرد است که مرد نیز نمی خواهد همسر خود را طلاق دهد و حال چند سوال وجود دارد ایا زن می تواند جنین دوماهه را عمدی سقط کند و اگر سقط کند چه مجازاتی شامل حالش می شود؟و ایا پدر می تواند تقاضای قصاص نفس برای مادر را بخواهد ؟ ایا زن در زمان حاملگی می تواند تقاضای طلاق کند یا تا زمان وضع حمل چنین امکانی برایش وجود ندارد ؟ ودر اخر نیز در صورت تولد طفل ایا حضانت طفل تا هفت سالگی به اجبار با مادر می باشد حتی اگر مادر توانایی نگهداری طفل را نداشته باشد ؟ خواهشا کمک کنید متشکرم

2پاسخ

ا سلام سقط جنین توسط مادر مستوجب پرداخت دیه جنین است بسته به مرحله ای که جنین در آن قرار دارد. همواره سقط جنین در قوانین ایران امری نا پسند و خلاف اخلاق, عرف و شرع بوده و به هیچ عنوان مورد تایید قانونگذار نبوده و نیست به عپارت دیگه جز در موارد قانونی چونین حقی به افراد داده نشده است. زوجین در موارد حدوث اختلاف فی مابین . و عدم امکان سازش میتوانند با در نظر گرفتن شرایط قانونی از دادگاه صالح محل اقامت خود طی دادخواستی تقاضای صدور گداهی عدم امکان سازش نمایند و حامله بوده زن مانع طلاق او نیست. و اساسا طلاق از شمول ماده 1140 ق.م که موارد عدم صحت طلاق را بیان کرده نیست.و زوج مکلف است نفقه وهزینه فرزند خود چه در دوران قبل از تولد (حاملگی) و چه بعد از آن را تامین نماید. نگهداری بچه تا 7 سالگی برای مادر تکلیف نیست .بلکه حقیست که قانونگذار به او داده تا در صورت داشتن شرایط لازم شخصا فرزند خود را تا7 سالگی نگه دارد.ودر صودت عدم توانایی زوج (پدر) بر خلاف مادر مکلف به نگهداریست.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 5171058