×

با سلام یکی از ساکنین آپارتمان ما (که مالک هم هست) چندی پیش اعلام ک

با سلام یکی از ساکنین آپارتمان ما (که مالک هم هست) چندی پیش اعلام کرد که پیچ چرخهای ماشینش که در تعطیلات نوروز در خانه پارک بوده شل شده و با اعلام به پلیس 110 و تهیه صورتجلسه و گواهی تعمیرگاه که پیچها عمدا شل شده به ما مظنون است و چندین بار حتی در حضور مامور پلیس 110 به ما گفت شما قصد کشتن مرا دارید، البته شکایتش به جایی نرسید. در همان زمان ما از دادیار یادسرا در حضور پدر فرد یاد شده درخواست مجوز نصب دوربین کردیم که ایشان گفت نیازی به مجوز قضایی ندارد و با توافق اکثریت ساکنان می توانید دوربین نصب کنید و پدر همسایه ما هم همانجا در حضور دادیار گفت مخالفتی ندارد (ولی مدرک کتبی در این خصوص وجود ندارد و تنها چیزی که هست برگه درخواست ما برای نصب دوربین است). ما دوربین را نصب کردیم، ولی یک ماه بعد ایشان به طرق مختلف نارضایتی اش را ابراز کرد و دیروز وکیلش یک اظهارنامه علیه همه ما فرستاده که نصب دوربین در خارج از فضای اختصاصی منازل شما برخلاف قانون است و با اصول 22 و 25 قانون اساسی مغایرت دارد و مطابق موادمتعدد جرایم رایانه ای جرم محسوب می شود و تهدید کرده که اگر ظرف دو روز دوربین جمع نشود بر علیه کلیه مالکین در مراجع قضایی طرح دعوی به عمل می آید. با توجه به اینکه فضای پارکینگ حریم خصوصی کسی نیست که نصب دوربین در آن مصداق جرایم رایانه ای باشد می خواستم بدانم آیا واقعا نصب دوربین در مشاعات آپارتمان با تصویب مالکان سه واحد از مجموع 4 واحد خلاف قانون هست یا نه و اگر هست کدام ماده از کدام قانون صریحاً اعلام می کند این کار غیرقانونی است؟ با سپاس

با-سلام

یکی-از-ساکنین-آپارتمان-ما-(که-مالک-هم-هست)-چندی-پیش-اعلام-کرد-که-پیچ-چرخهای-ماشینش-که-در-تعطیلات-نوروز-در-خانه-پارک-بوده-شل-شده-و-با-اعلام-به-پلیس-110-و-تهیه-صورتجلسه-و-گواهی-تعمیرگاه-که-پیچها-عمدا-شل-شده-به-ما-مظنون-است--و-چندین-بار-حتی-در-حضور-مامور-پلیس-110-به-ما-گفت-شما-قصد-کشتن-مرا-دارید،-البته-شکایتش-به-جایی-نرسید.-در-همان-زمان-ما-از-دادیار-یادسرا-در-حضور-پدر-فرد-یاد-شده-درخواست-مجوز-نصب-دوربین-کردیم-که-ایشان-گفت-نیازی-به-مجوز-قضایی-ندارد-و-با-توافق-اکثریت-ساکنان-می-توانید-دوربین-نصب-کنید-و-پدر-همسایه-ما-هم-همانجا-در-حضور-دادیار-گفت-مخالفتی-ندارد-(ولی-مدرک-کتبی-در-این-خصوص-وجود-ندارد-و-تنها-چیزی-که-هست-برگه-درخواست-ما-برای-نصب-دوربین-است).-ما-دوربین-را-نصب-کردیم،-ولی-یک-ماه-بعد-ایشان-به-طرق-مختلف-نارضایتی-اش-را-ابراز-کرد-و-دیروز-وکیلش-یک-اظهارنامه-علیه-همه-ما-فرستاده-که-نصب-دوربین-در-خارج-از-فضای-اختصاصی-منازل-شما-برخلاف-قانون-است-و-با-اصول-22-و-25-قانون-اساسی-مغایرت-دارد-و-مطابق-موادمتعدد-جرایم-رایانه-ای-جرم-محسوب-می-شود-و-تهدید-کرده-که-اگر-ظرف-دو-روز-دوربین-جمع-نشود-بر-علیه-کلیه-مالکین-در-مراجع-قضایی-طرح-دعوی-به-عمل-می-آید.-با-توجه-به-اینکه-فضای-پارکینگ-حریم-خصوصی-کسی-نیست-که-نصب-دوربین-در-آن-مصداق-جرایم-رایانه-ای-باشد-می-خواستم-بدانم-آیا-واقعا-نصب-دوربین-در-مشاعات-آپارتمان-با-تصویب-مالکان-سه-واحد-از-مجموع-4-واحد-خلاف-قانون-هست-یا-نه-و-اگر-هست-کدام-ماده-از-کدام-قانون-صریحاً-اعلام-می-کند-این-کار-غیرقانونی-است؟

با-سپاس
وکیل  باسمه تعالی کاربر محترم- سلام علیکم- سوال مطروحه شما از موارد اختلافی فی مابین همکاران و رویه قضایی می باشد موافقین این امر معتقدند نصب دوربین در مشاعات یک مجتمع مسکونی در راستای حفظ مشاعات و استفاده بهینه از آن می باشد و از مقولات مربوط به اداره آن می باشد و با تصویب اکثریت مجمع آن مجتمع با اختیارات حاصله از قانون تملک آپارتمانها بلامانع می باشد و حداکثر وظیفه مدیر یا مدیران آن مجموعه اعلام قبلی نصب دوربین می باشد. زیرا آن موافقین معتقدند انان مجازند از تکنولوژی روز برای حفظ و نگهداری مشاعات استفاده بهینه داشته باشند .از سوی دیگر مخالفین این امر معتقدند این عمل از مصادیق تعرض به حقوق خصوصی مالکین و تجسس در احوال شخصی افراد می باشد. که به موجب برخی اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی ممنوع است. زیرا با نصب دوربین تردد مالکین و مهمانان و مراجعان به واحدها کاملاً تحت نظرهستند و این بطور مشخص مصداق تجسس است از طرفی برخی مخالفین نصب دوربین در فضاهای عمومی مجتمع های مسکونی را خلاف شرع و برخلاف موازین اخلاقی می دانند چرا که زمانیکه دوربین در مشاعات که محل تردد مالکین و مهمانان آنان می باشد نصب شود تمامی صور و چهره های انان ثبت و ضبط و قابل انتشار و استمداد بازبینی مکرر دارد در حالیکه فیلم و یا عکس گرفتن از بانوان می تواند در برخی موارد موجبات بروز مفسده احتمالی شود. به عنوان مثال آیا می شود در خیابان بدون اذن از اشخاص بویژه بانوان از آنان عکسبرداری و یا فیلم برداری نمود؟ بطور مسلم پاسخ این سوال منفی می باشد بنابراین مخالفین نصب دوربین معتقدند از طریق مجاری قانونی امکان درخواست جمع آوری آن دوربینها میسر می باشد و به نظر اینجانب نیز نظر مخالفین را با موازین حقوقی و شرعی نزدیکتر می دانم اما اینکه آیا این اقدام فی نفسه مجرمانه است یا خیر باید به عرض برسانم عنصر قانونی در این خصوص مشاهده نشده است لذا در جرم بودن آن محل تردید می باشد اما اگر این اقدام مقدمه اقدامات مجرمانه دیگر باشد انوقت موضوع دیگری خواهد بود مانند اینکه مدیر یا مدیران آن مجموعه عکسها و پرتره های تهیه شده را به نحوی منتشرنمایند و یا مرتکب اقدامات مشابه شوند آنوقت به موجب مواد مربوط به جرائم رایانه در قانون مجازات اسلامی می تواند مجرمانه محسوب شود. نتیجه اینکه بدون موافقت کلیه مالیکن نصب دوربین فاقد وجاهت قانونی بنظر می رسد. موفق باشید.

    

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.