جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09126113429 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام و احترام من دو سال پیش طبق دادنامه ای که قسمتی از آن را در پایان مینویسم، از همسرم جدا شدم و یک ماه پیش مجددا ازدواج کردم. همسر سابقم با استناد به این ماده حقوقی که "شوهر کردن مادر باعث سقوط حضانت از مادر می شود" دادخواست سرپرستی دختر 5 ساله ام را داده در صورتیکه ما زمان طلاق طبق دادنامه توافق کردیم که سرپرستی دایم دخترمان با من باشد. حتی در وکالتنامه ی طلاق که من داشتم، قبول یا رد سرپرستی فرزند به اختیار من گذاشته شده بود. در سایت "امور حقوقی مجلس" هم خواندم که وقتی در زمان طلاق طبق توافق و موافقت زوج، سرپرستی به مادر داده شود، با ازدواج مادر ، سرپرستی فرزند تغییر نمیکند. سوال من اینه که با تفاسیر بالا آیا همسر سابقم میتونه دخترم رو بگیره؟ و اگه با توجه به توافق انجام شده در زمان طلاق ، پدر نمیتونه فقط به دلیل شوهر کردن مادر ، بچه رو بگیره، با استناد به چه بند قانونی هستش؟ متاسفانه وکلای شهر ما برداشتشون از ماده قانونی سقوط حضانت اینه که در هر صورت با ازدواج مادر ،پدر میتونه سرپرستی رو از مادر بگیره. واسه همین به دنبال بند قانونی میگردم. قسمتی از دادنامه: راجع به مهریه مقرر گردید از تعداد 474 سکه تمام بهار آزادی، تعداد نود سکه با پیش پرداخت ده سکه سکه تمام بهار و ماهیانه نیم سکه در ابتدای هر ماه از طرف زوج به زوجه پرداخت شود. در خصوص سرپرستی دایمی فرزند دختر با توجه به وکالتنامه مزبور و موافقت زوج به زوجه داده شد. نفقه آینده فرزند به میزان 2900000 ریال به صورت ماهیانه تعیین گردید و .....

2پاسخ

با سلام ,باتوجه به سوال مطروحه ,خاطرنشان می سازد ,طبق ماده 1170قانون مدنی اگر مادر در مدتی که حضانت با اوست شوهر کند ,حق حضانت با پدر است لیکن با توجه به حکومت ماده 45قانون جدید حمایت خانواده که از مصادیق بارز مصلحت اندیشی بر مصالح مرسله است ,رعایت غبطه ومصلحت کودکان ونوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاه ها ومقامات اجرایی الزامی است وقانونگذار وجوب قانونی آنرا در صدور احکام قضایی تصریح کرده است, لذا در موضوعات مشابه طبق ماده 45قانون فوق الذکر دادرس باید از منطوق ماده 1170قانون مدنی صرف نظر کند وبا رویکردی مصلحت گرا وبا توجه به اوضاع واحوال طفل ومادرش ونیز بادرنظرگرفتن امارات قضایی وقانونی مانند گواهی پزشکی قانونی مبنی بر عدم جواز جدایی طفل از مادرش حتی در صورت شوهر کردن وی دادنامه را صادر نماید,ضمنا" حضانت از بدو تولد تا 7سالگی برای زن هم حق وهم تکلیف است وبعد از 7سالگی حسب تصمیم دادگاه که معمولا برای زوج می باشد هم حق وهم تکلیف خواهد بود لذا قواعد مربوط به حضانت در زمره قواعد آمره بوده واسقاط حق وتکلیف در هریک از بازه های زمانی چه در متن قرار داد وچه در حکم دادگاه و...باطل محسوب می گردد وفاقد وجاهت قانونی است .امیدوار باشید.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 69142146