جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127606810 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

باسلام احترامآ به استحضار می رساند با توجه به اینکه مقررات اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می دارد در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رأی قطعی صادر نماید. سئوال: آیا رای صادره از دادگاه انتظامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری مشمول مقررات اعمال ماده 477 ق.ا .د.کیفری سال 1392 خلاف شرع بیّن می باشد یا نه؟ لازم به ذکر است که ریاست دادگاه کانون کارشناسان رسمی دادگستری با عضو حقوقدان منتخب رئیس قوه قضائیه خواهد بود(ماده 23 قانون کارشناسان رسمی دادگستری). متشکرم

2پاسخ

باسلام همانگونه که در ماده ی 477 قانون مذکور نیز ذکر شده است در صورتیکه رئیس قوه قضائیه " رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضایی " را خلاف با بین شرع تشخیص دهد اعاده دادرسی را تجویز می نماید. این درحالی است که دادگاه انتظامی کانون کارشناسان -همانگونه که از نام آن نیز مشخص است- مرجعی انتظامی است و نه قضایی، بنابراین مشمول ماده 477 نمی گردد و این امر ارتباطی به ماده 23 قانون کارشناسان ندارد. آراء صادره از دادگاه انتظامی کانون کارشناسان رسمی ، مطابق ماده 16 لایحه قانونی مربوط به استقلال کانون کارشناسان، بجز در مورد محرومیتهای موقت و دائم از کارشناسی، قطعی است و در مورد مجازاتهای محرومیت موقت یا دائم، کارشناسی که رای بر علیه او صادر شده میتواند پس از ابلاغ، ظرف ده روز تقاضای تجدیدنظر نماید. مرجع تجدیدنظر دادگاه عالی انتظامی قضات بوده و رای دادگاه مزبور قطعی است . موفق باشید

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 78100753