جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122278137 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام خدمت شما استاد عزیز در سال 1351 پدربزرگ من فوت کردند در آن زمان ایشان 3 دختر و همسر و مادر و پدر در قید حیات داشته اند اما از آن زمان تاکنون حصر وراثت انجام نشده است یا اگر انجام شده اطلاعی از آن در دسترس نمیباشد اکنون پدر و مادر متوفی در قید حیات نیستند(حدود 30 سال پیش هر دو فوت کرده اند) و ورثه(همسر و 3 دختر) قصد انتقال اموال متوفی را دارند(که همسر متوفی به مدت 50 سال در خانه ایشان اقامت دارند) آیا امکان حصر وراثت در زمان حاضر برای همسر و دختران متوفی وجود دارد؟یا برداران و خواهران متوفی هم سهم الارث می برند ؟ همچنین یکی از برادران متوفی فوت کرده است و از مابقی خواهران و برادران ایشان اطلاعی در دست نمی باشد (احتمالا خارج کشور هستند) ؟ خواهشمندم بفرمایید روند قانونی این مسئله پس از گذشت 40 سال چگونه است؟ همچنین در صورت نیاز بر حصر وراثت مالیات بر ارث با توجه به گذشت بیش از40 سال از تاریخ فوت و صغیر بودن دختران متوفی در آن زمان چگونه محاسبه می شود ؟ اگر انحصار ورثه در آن زمان انجام شده باشد و به پدر و مادر ایشان ارث رسیده باشد آیا امکان درخواست و صدور مجدد انحصار وراثت بدون نام بردن از آنها امکان پذیر است؟(با توجه به اینکه حدود 40 سال از تاریخ فوت گذشته است و پدرومادر در قید حیات نیستند و به برادران و خواهران دسترسی وجود ندارد و یا فوت کرده اند)؟ ارزش کنونی مایملک متوفی در حدود 200 میلیون تومان می باشد. با تشکر

2پاسخ

با سلام هر ذینفع به تجویز قانون می تواند درخواست انحصار وراثت نماید. ترکه متوفی نیز به ترتیب ذیل با فرض وجود مادر وپدر متوفی میان ورثه تقسیم خواهد شد: در زمان فوت ورثه ایشان اعم از پدر،مادر، همسر و دختران ایشان بوده اند که به ترتیب: پدر 12 سهم از 72 سهم، مادر 12 سهم از 72 سهم، همسر 9 سهم از 72 سهم و هر یک از دختران 13 سهم از 72 سهم را ارث می برند. با فرض اینکه تاکنون اموال متوفی میان ورثه تقسیم نشده و مادر و پدر ، پدربزرگ شما نیز فوت کرده اند، اگر ورثه ای جز خواهران و برادران آنها وجود ندارد ایشان از اموال هردو که قسمتی از آن ارث بدربزرگ شما می باشد ارث برده و از ورثه می باشند.زیرا مادر و پدر متوفی در قید حیات نیستند نظر به ماده 245 ق.ا.ح اگر وارثی قبل از قبول ترکه فوت کند ورثۀ آن(برادران و خواهران متوفی در فرض سوال)وارث به جای او می توانند ترکه را قبول یا رد نمایند.که چون تا آن زمان اقدامی نکرده اند در فرض ما ترکه را قبول کرده اند و به نظر ما از وراث متوفی می باشند به واسطه پدر و مادر پدر بزرگ شما،راه حل قانونی در دسترس نیست اما نظر به اینکه دسترسی به خواهران و برادران ایشان طبق اظهارات شما وجود ندارد، وراث متوفی می توانند در خواست صدور حصر وراثت نمایید (.هر یک از وراث و اشخاص ذینفع در ترکه می توانند درخواست صدور گواهی انحصار وراثت کنند)، و نام وراث دیگر را با توجه به اینکه زمان زیادی گذشته است قید نکنید اما نکته ای که وجود دارد قید نکردن وراث در حکم کلاهبرداری بوده و همچنین شهادت دروغ نیز مجازات دارد.در رابطه با مالیات نیز، نظر به قانون مالیات مستقیم عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر (حداکثر 6 ماه پس از تاریخ فوت متوفی) موجب تعلق جریمه ای معادل ده درصد مالیات متعلق خواهد بود. پرداخت مالیات پس از آن موعد موجب تعلق جریمه ای معادل %2/5 مالیات به ازاء هر ماه خواهد بود. همچنین ادارات ثبت اسناد و املاک موقعی که مال غیر منقول را به اسم وراث یا موصی له ثبت می نمایند، همچنین کلیه دفاتر اسناد رسمی در موقعی که می خواهند تقسیم نامه یا هر نوع معامله وراث راجع به ماترک را ثبت کنند، باید گواهی نامه اداره امور مالیاتی صلاحیت دار را مبنی بر عدم شمول مالیات یا این که مالیات متعلق کلاً پرداخت یا ترتیب یا تضمین لازم برای پرداخت آن داده شده است مطالبه نمایند و قبل از ارایه این گواهی نامه مجاز به ثبت نیستند. درخواست انحصار وراثت مجدد منع قانونی ندارد. موفق باشید

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 80235421