جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09177612207 در تماس باشید.

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام. در صورتی که تقاضای طلاق از طرف مرد باشد و با توجه به صورت مهریه ارسالی .آیا هدیه کلا...وبهاخانه م.....و بها طاقه شال.....و بها آینه...و بها یک سفرحج....مشمول موضوع تبصره ماده 1082 قانون مدنی میباشد؟ باتشکر محسن غفارزاده هدیه کلاماله سیصد هزار ریال مهراسنه حضرت زهرا 5/262ریال سکه طلای تمام بهار آزادی یکصد و ده عدد بقیمت روز . طلای ساخته هیجده عیار یکصد و ده مثقال بقیمت روز . بها خانه مسکونی یکصد و پنجاه میلیون ریال . بها طاقه شال ترمه دو میلیون ریال . بها اینه و شمعدان نقره سه میلیون ریال بها یکسفر حج تمتع بیت اله الحرام پانزده میلیون ریال که کلأ بر ذمه زوج مرقوم دین ثابت است تا عندالمطالبه تسلیم زوجه خود نماید.

2پاسخ

با سلام خدمت شما دوست عزیز آنچه که به عنوان مهریه در سند نکاحیه از هر نوع که باشد اعم از طلا و مسکوکات و سایر تعهدات مالی در سند نکاحیه به عنوان مهریه با تعیین نوع و میزان آن قید میگردد داخل در مصادیق ماده 1082 قانون مدنی بوده و طبق نص صریح ماده یاد شده بر ذمه زوج بوده و وی در صورت مطالبه از طرف زوجه بایستی پرداخت گردد و موکول به هیچ امر دیگری نیست حتی طلاق .فلذا به مجرد عقد زوجه مالک مهریه میشود و بایستی به وی پرداخت گردد ووفق تبصره ذیل ماده مذکور محاسبه و در حق زوجه باید پرداخت گردد. واما اگر منظور شما از قیمت اقلام یاد شده که به زوجه به عنوان هدایای از دواج خارج از بحث مهریه به وی پرداخت یا وعده پرداخت شده باشد.تاکید میکنم به عنوان هدیه نه مهریه .بایستی به عرض برسانم که خیر مشمول ماده مورد نظر نمیشود.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 8085432