جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127614300 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

بنده سابقا برای 2 کارفرما کار میکردم : ایران ایر و بعد از آن یک کلینیک خصوصی از زمانی که مشغول به کار برای این کلینیک شدم . هنوز به شکل پاره وقت برای ایران ایر مشغول به کار بودم . بیمه تامین اجتماعی من از طرف ایران ایر بود که زمانی که مشغول به کار در کلینیک شدم هنوز آن را داشتم . به همین دلیل از کارفرمای دوم یعنی کلینیک بیمه تامین اجتماعی نگرفتم . و بیمه ایران ایر ادامه دارد. در حال حاضر قصد به مهاجرت دارم که این مهاجرت بر اساس ساقه ماری بنده از کلینیک است. متاسفانه اداره مهاجرت کشور مقصد به 2 ماده قانونی تامین اجتماعی ذیل اشاره کرده و نتیجه گرفتند که به دلیل اینکه کارفرمای دوم من (کلینک)پیرو ماده 34 ذیل حق بیمه تامین اجتماعی پرداخت نکرده است. ددر نتیجه بنده در کلینیک کار نکردم و ساقه کاریم ساختگی است . سوال بنده این است: نظر به اینکه این قانون تامین اجتماعی مصوبه سال 1354 است آیا تغییرات بعدی قانون و همچنان ماده خاص قانون کار ایرات به کارفرمای دوم بنده که یک کلینیک کوچک خصوصی بوده است این اجازه را میدادند که در شرایطی که بنده از طرف کارفرمای دیگری بیمه تامین اجتماعی دارم،کلینیک حق بیمه تامین را پرداخت نکند؟آیا این در ایران رایج است ککه در شرایط مثل شرایط من کارفرما ی دوم بیمه تامین اجتماعی نپردازد؟

2پاسخ

در قانون کار و مقررات مرتبط به آن برای اشتغال به کار افراد در بیش از یک واحد کارگاهی ممنوعیتی پیش بینی نشده است و به این لحاظ این قبیل کارگران در هر واحد به اعتبار کار انجام شده تحت پوشش قانون مرقوم و مقررات تبعی قرار می گیرند و در هر کارگاه به نسبت ایام کارکرد و ساعات کار انجام شده از امتیازات متعلقه برخوردار می شوند و از لحاظ سازمان تأمین اجتماعی نیز بیمه شدن کارگران در دو یا چند واحد کارگاهی مشمول قانون کار بلا اشکال می باشد وبه صراحت ماده148 قانون کار کار فرمایان مکلفند کارگران واحد خود را بیمه نمایند در صورت تخلف از آن مطابق قانون و ماده 183 قانون یادشده علاوه بر تادیه حقوق کارگر خود طبق همان ماده مجازات خواهند شد و شما می توانید از طریق مرجع مربوطه اقدام قانونی خود را به عمل آورید.اما همانگونه که قبلا به عرض رسید چنانچه کاشف به عمل آید که شما در آن واحد از مزایای بیمه وسایر مزایای قانونی استفاده نموده اید سازمان تامین اجتماع به عنوان ذینفع قانونی میتواند جهت احقاق حق خود از بابت دریافت بلا حق شما اقدام نماید. علی ایحال کار فرمای دوم شما مکلف به بیمه نمودن شما بوده و قابل پیگیری است.و این نکته هم قابل ذکر است که چنانچه در روند رسیدگی به ادعای شما در شورا چنانچه مساله سابقه اشتغال و بیمه شما که بر قرار بود مشخص شود نه تنها نتیجه نخواهید بلکه محتملا به ضرر شما خواهد بود.

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 86155754