VekalatOnline.IR
پایگاه جامع اطلاع رسانی وکالت آنلاین

قوای مجریه و قضاییه با تشکیل سازمان مبارزه با فساد مخالف هستند

قوای مجریه و قضاییه با تشکیل سازمان مبارزه با فساد مخالف هستند
 
رییس سازمان بازرسی کل کشور پیشگیری را سیاست سازمان متبوع خود عنوان کرد و گفت: امیدوارم همه مسئولان دست‌به‌دست هم  دهیم و با فساد مبارزه کنیم .
« ناصر سراج» در مراسم تودیع و معارفه بازرس‌کل سابق و جدید استان قزوین، با بیان این مطلب و با اشاره به پیگیری طرح تشکیل ستاد مبارزه با فساد در مجلس اظهار کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس این طرح را پیگیری می‌کنند و پیش می‌برند درحالی‌که قوه قضاییه و قوه مجریه با این طرح مخالف هستند. وی تصریح کرد: بر اساس این طرح، سازمان مبارزه با فساد در 31 استان شعبه و مدیر خواهد داشت و طبیعتاً هر مدیری تعدادی معاون نیاز دارد و تعدادی قاضی خواهیم داشت پس بااین اوصاف نیازمند تعداد زیادی نیروی انسانی خواهیم بود. سراج با بیان اینکه طراحان این طرح پیش‌بینی کرده‌اند که 50 درصد درآمد این سازمان به‌عنوان بودجه خود این سازمان منظور خواهد شد هم خاطرنشان کرد: بنابراین این سؤال پیش می‌آید که در 2 - 3 سال ابتدایی تشکیل این سازمان که درآمدی وجود ندارد، چگونه بودجه این سازمان باید فراهم شود! وی همچنین با بیان اینکه در صورت تصویب این طرح، شورای نگهبان به علت بار مالی آن را تأیید نخواهد کرد، افزود: ایجاد ساختار جدید مشکلات زیادی به وجود می‌آورد و با توجه به اینکه نیروهایی که قرار است در آن سازمان مشغول به کار شوند، همان نیروهای فعلی هستند، پس چه دلیلی دارد که ساختار جدیدی ایجاد کنیم.
 
 نهادگرایی و ایجاد ساختار جدید ، پرهزینه اما کم‌فایده
رییس سازمان بازرسی کل کشور، در ادامه سخنانش نهادگرایی و ایجاد ساختار جدید را پرهزینه، کم‌فایده و اغلب دارای جنبه تبلیغی دانست و گفت: در مقابل، کارکردگرایی نقاط ضعف و قوت دستگاه‌های موجود را بررسی و برطرف کرده و رویکرد اصلاحی دارد که کم‌هزینه و پرفایده است. سراج همچنین با اشاره به تصویب قانون ارتقای سلامت اداری در جلسه روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، گفت: ان‌شاءالله با تأیید شورای نگهبان این قانون ابلاغ می‌شود و با توجه به پایان مدت آزمایشی این قانون، آقای نوبخت به دنبال این است که این قانون را در برنامه ششم توسعه بگنجاند. وی با بیان اینکه هیچ کشوری عاری از فساد نیست و تنها مراتب آن در کشورها متفاوت است، نیز تصریح کرد: از رئیس آمبودزمان کشور دانمارک که پاک‌ترین کشور جهان از نظر فساد است علت موفقیتشان را سؤال کردم که وی گفت مسئولان این کشور با انجام فرهنگ‌سازی، زشتی ارتکاب فساد را برای مردم نمایانگر کردند و به همین دلیل آمار فساد در این کشور کاهش یافته است.رییس سازمان بازرسی کل کشور به افزایش ارتباطات بین‌المللی به‌منظور استفاده از تجارب کشورهای مختلف نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در کشور چین بدون در نظر گرفتن جایگاه و شغل افراد فاسد با آنها برخورد می‌شود و برخورد با دولتمردان لخت را در دستور کار جدی خود قرار داده‎اند . در تعریف آنها، دولتمردان لخت افرادی هستند که خانواده آنها در خارج از کشور خود سکونت دارند و خودشان نیز تابعیت مضاعف دارند تا پس از ارتکاب فساد به خارج از کشورشان فرار کنند.
 
 غرب در مبارزه با پول‌شویی زیاد شعار می‌دهد
سراج در ادامه سخنانش با بیان اینکه غرب در مبارزه با پول‌شویی زیاد شعار می‌دهد اما تاکنون به این شعارها عمل نکرده است، تأکید کرد: ما هیچ امیدی به غرب و کشورهای بزرگ نداریم و باید خودمان در این زمینه اقداماتی انجام دهیم.
 
 ریاست قوه قضائیه شخصاً پرونده‌های مفاسد اقتصادی را پیگیری می‌کند
رییس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه قزوین ، نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها را ملجأ و پناهگاه مردم دانست و گفت: از بازرسان کل در استان‌ها خواسته‌ام که با نمایندگان ولی‌فقیه ارتباط نزدیک داشته باشند تا گزارش‌هایی که از سوی مردم به دست ایشان می‌رسد، دریافت کرده و رسیدگی کنند.
سراج با اشاره به وضعیت فساد در استان قزوین، اظهار کرد: با وجود اینکه فسادهایی در این استان وجود دارد، اما نسبت به کل کشور، این استان نسبتاً فسادهای کمتری دارد. وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در کمتر سخنرانی خود بوده که در مورد اقتصاد صحبت کنند اما از وضعیت فساد اقتصادی گله نکنند، خاطرنشان کرد: باید فرامین رهبر معظم انقلاب را در این زمینه هرچه سریع‌تر اجرایی کرده و فکری به حال مفاسد اقتصادی ، زمین‌خواری و کوه‌خواری کنیم. وی تصریح کرد: بنای قوه قضاییه این است که با فساد در هر سطحی برخورد کند و بر همین اساس آیت‌الله آملی لاریجانی شخصاً پرونده‌های مفاسد اقتصادی را پیگیری می‌کنند. رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: قوه قضاییه برای مبارزه با مفاسد، قضات ویژه‌ای را تربیت‌کرده و همچنین امیدواریم در این زمینه با نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات همکاری خوبی داشته باشیم. حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدینی نیز در ادامه این دیدار، اجرای فرامین مقام معظم رهبری در زمینه مبارزه با فساد را ضروری دانست و گفت: شفافیت اطلاعاتی و به‌کارگیری فناوری‌های روز و دولت الکترونیک می‌تواند در کاهش وقوع فساد مؤثر باشد.
منبع : روزنامه حمایت

این مطلب از پایگاه جامع اطلاع رسانی وکالت آنلاین چاپ شده است.
URL : https://www.vekalatonline.ir/articles/109561/قوای-مجریه-و-قضاییه-با-تشکیل-سازمان-مبارزه-با-فساد-مخالف-هستند/