×

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122088738 در تماس باشید.

همه چیز درباره اداره کل حقوقی قوه قضاییه

اداره کل حقوقی قوه قضاییه

اداره کل حقوقی قوه قضاییه

مطالب مرتبط با برچسب " اداره کل حقوقی قوه قضاییه "

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

نظریه-مشورتی-اداره-کل-حقوقی-قوه-قضاییه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

ادامه مطلب ...

چاپ و انتشار 2 عنوان کتاب در حوزه تنقیح قوانین و مقررات قضایی

چاپ-و-انتشار-2-عنوان-کتاب-در-حوزه-تنقیح-قوانین-و-مقررات-قضایی

خدائیان از چاپ و انتشار 2 جلد مجموعه تنقیح شده قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مدنی توسط این معاونت خبر داد

ادامه مطلب ...

نظر مشورتی اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی در مورد بیمه تکمیلی ایثارگران

نظر-مشورتی-اداره-کل-قوانین-مجلس-شورای-اسلامی-در-مورد-بیمه-تکمیلی-ایثارگران

اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی، نظر مشورتی خود را درخصوص بیمه تکمیلی ایثارگران، صادر کرد

ادامه مطلب ...

آیا در اموال مورد استفاده مشترک زوجین،اماره قانونی تصرف،قابلیت استناد دارد؟

آیا-در-اموال-مورد-استفاده-مشترک-زوجین،اماره-قانونی-تصرف،قابلیت-استناد-دارد؟

ماده 35 قانون مدنی که مقرر داشته تصرف به عنوان مالکیت، دلیل مالکیت است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود

ادامه مطلب ...

رای شماره های 1140-1139 هیات عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع معاون قضایی رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب مشهد

رای-شماره-های-1140-1139-هیات-عمومی-دیوان-عدالت-اداری-با-موضوع-معاون-قضایی-رئیس-کل-دادگاههای-عمومی-و-انقلاب-مشهد

رأی شماره های 1140 ـ 1139 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال بخشنامه شماره 432 د ک ح ـ 1395 01 24 معاون قضایی رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب مشهد در خصوص تمبر مالیاتی وکلاء

ادامه مطلب ...

نحوه اعتراض به آرای شوراهای حل اختلاف چگونه است ؟

نحوه-اعتراض-به-آرای-شوراهای-حل-اختلاف-چگونه-است-؟

شورا‌های حل اختلاف اگرچه یک مرجع شبه‌قضایی در کنار تشکیلات دادگستری محسوب می‌شوند و مطابق قانون، تنها صلاحیت رسیدگی به دعاوی مالی با خواسته تا 200 میلیون ریال و برخی دعاوی غیرمالی را دارد، اما آرای صادره از این شورا‌ها هم مانند آرای صادره از دادگاه‌ها لازم‌الاجرا بوده و بر همین اساس نیز در برخی موارد قابلیت تجدیدنظرخواهی دارد

ادامه مطلب ...

اگر دو شعبه در خصوص حضانت فرزندی دستور موقت صادر کنند ، تکلیف ضابط چیست ؟

اگر-دو-شعبه-در-خصوص-حضانت-فرزندی-دستور-موقت-صادر-کنند-،-تکلیف-ضابط-چیست-؟

قانون حمایت خانواده بخش دادگاه خانواده در ماده 7 بیان می‌کند دادگاه می‌تواندپیش از اتخاد تصمیم در مورد اصل دعوی به درخواست یکی از طرفین در اموری از قبیل حضانت، نگهداری و ملاقات طفل و نفقه زن و محجور که تعیین تکلیف آن‌ها فوریت دارد بدون اخذ تامین، دستور موقت صادر کند

ادامه مطلب ...

اگر در دعاوی خانوادگی نشانی خوانده شناسایی نشد، چه باید کرد؟

اگر-در-دعاوی-خانوادگی-نشانی-خوانده-شناسایی-نشد،-چه-باید-کرد؟

رسیدگی در دادگاه خانواده با تقدیم دادخواست و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی انجام می‌شود

ادامه مطلب ...

رای شماره 885 هیات عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال بند 8 مصوبه یکصد و هشتاد شورای اسلامی شهر کرج

رای-شماره-885-هیات-عمومی-دیوان-عدالت-اداری-با-موضوع-ابطال-بند-8-مصوبه-یکصد-و-هشتاد-شورای-اسلامی-شهر-کرج

رأی شماره ٨٨5 ھیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال بند ٨ مصوبه یکصد و ھشتاد و چھارمین جلسه مورخ ١٣٩4 ٧ ٢١ شورای اسلامی شھر کرج

ادامه مطلب ...

آیا مطالبه اجرت المثل از جانب زوجه مستلزم درخواست طلاق از سوی زوج است؟

آیا-مطالبه-اجرت-المثل-از-جانب-زوجه-مستلزم-درخواست-طلاق-از-سوی-زوج-است؟

قانون حمایت خانواده بخش دادگاه خانواده در ماده 4 بیان می‌کند رسیدگی به امور و دعاوی در 18 مورد در صلاحیت دادگاه خانواده است

ادامه مطلب ...

مشاهده کلیه مطالب مرتبط با برچسب " اداره کل حقوقی قوه قضاییه "

سوالات مرتبط با برچسب " اداره کل حقوقی قوه قضاییه "

1سوال

با عرض سلام و احترام اگر دو نفر با سهمی برابر به صورت مشاع مالک ملکی با سند معمولی باشند و یکی از آنها نیمی از ملک را با حدود مشخص (مثلا قسمت بالای زمین) را بدون اعلام مشاع بودن و به صورت مفروز طی مبایعه نامه ای به شخصی ثالث بفروشد و پس از مدتی مشخص شود که مالکیت مشاع بوده اما خریدار اعلام رضایت کند که با مالکیت مشاع مشکلی ندارد اما آن مالکی که فروشنده نبوده و در معامله نقشی نداشته اعلام کند که از بیع مفروز خبر نداشته و معامله را رد کند؛ آیا این عقد کلا باطل است و باید عقد بیع جدیدی بین فروشنده و خریدار با ذکر مشاع بودن و با تاریخ جدید بسته شود یا اینکه معامله فضولی بوده و با استناد به ماده 256 قانون مدنی فروشنده و خریدار میتوانند ادعا کنند که معامله در مورد سهم فروشنده در آن نصفه معامله شده، یعنی ربع ملک به شکل مشاع از همان تاریخ نافذ و صحیح است. یعنی خریدار میتواند ادعا کند از تاریخ عقد اول به شکل مشاع مالک ربع زمین بوده و از آثار این مالکیت مشاع از همان تاریخ همچون درخواست اجرت المثل از مالکی که فروشنده نبوده و ... استفاده کند یا باید عقدی جدید بسته شود و خریدار تنها از تاریخ عقد جدید میتواند ادعا داشته باشد؟ به طور خلاصه ایا میتوان عقد بیع عین معین مفروز در مورد مال مشاع را بدون تغییر تاریخ آن بعنوان عقد بیع عین معین مشاع در نظر گرفت یا باید عقدی جدید بسته شود که نفوذ آن از تاریخ جدید است؟ لطفا دقت شود که پرسش بنده بیشتر در مورد تاریخ اعمال آثار مالکیت توسط خریدار است. اگر استدلالهای حقوقی و مواد قانونی مستند را هم بیان بفرمایید بسیار سپاسگزار خواهم بود. در همین راستا نظر شما را جلب میکنم به نظریه اداره کل حقوقی قوه قضاییه مورخ 5/2/1381 به شماره 7/563 و آدرس اینترنتی http://www.ghavanin.ir/detail.asp?id=19390 . در آن نظر جایی بیان میکند که معامله نسبت به سهم سایر مالکین در آن قسمت مشخص و معین نادرست است اما بعدتر اعلام میکند که نمی توان چنین معامله ای را صحیح تلقی نمود و لذا تبدیل آن به سهم مشاعی مقدور نیست؛ بنابر این به نظر بنده پاسخ شفافی از این نظر نمیتوان استخراج کرد. با سپاس فراوان از توجه شما.

2پاسخ

با سلام و پوز ش از تاخیر در پاسخ آنچه می فرمایید بیع مال مشاع: براساس ماده 808 قانون مدنی در صورتی که مال غیر منقولی ...

مشاهده پاسخ کامل


مشاهده کلیه سوالات حقوقی مرتبط با برچسب " اداره کل حقوقی قوه قضاییه "

قوانین مرتبط با برچسب " اداره کل حقوقی قوه قضاییه "

توصیه بر ارسال موارد نقص ، ابهام و اجمال و پیشنهادهای اصلاحی مواد ق آ د ک مصوب 1378 6 28 به اداره کل حقوقی قوه قضاییه


مشاهده کلیه قوانین مرتبط با برچسب " اداره کل حقوقی قوه قضاییه "


بیشتر بخوانید