×

لیست بهترین وکلای تغییر نام ایران

لیست-بهترین-وکلای-تغییر-نام-ایران

شناسه : 1529

دستورالعمل تغییر نام

تدوین دستورالعمل جدید تغییر نام در شناسنامه و تصویب آن در شورای عالی ثبت‌احوال اختیار تغییر نام نیز، همچون تغییر نام خانوادگی به سازمان ثبت احوال داده شده و فرایند رجوع به دادگاه برای تغییر نام و گردش قضایی برای این منظور کاملا حذف شده است.

دستورالعمل تغییر نام

تدوین دستورالعمل جدید تغییر نام در شناسنامه و تصویب آن در شورای عالی ثبت‌احوال اختیار تغییر نام نیز، همچون تغییر نام خانوادگی به سازمان ثبت احوال داده شده و فرایند رجوع به دادگاه برای تغییر نام و گردش قضایی برای این منظور کاملا حذف شده است.

هم‌اکنون تقاضای تغییر نام در کمیته ویژه‌ای با عنوان “کمیته نام” که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می‌شود و در صورتی که مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام وجود نداشته باشد، با آن موافقت می‌شود.

رویه قبلی تغییر نام این گونه بود که فرد متقاضی باید دادخواست خود را به دادگاه تسلیم و با استفاده از وکیل ثبتی، در دادگاه از خود دفاع می‌کرد در رویه قبلی، متقاضیان تغییر نام را دچار مشکل می‌کرد و حتی بعضا متقاضیان تغییر نام، ناچار می‌شدند که اظهارات خلاف واقع مطرح کنند تا موافقت دادگاه جلب شود.

شرایط تغییر نام در شناسنامه

●    اشخاص 18 سال به بالا.

●    افراد کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند.

●    پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال.

●    سرپرست قانونی ( قیم، امین، وصی ) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

نکته: تغییر نام برای اولین بار باشد، نامی که درخواست تغییر آن داده می شود جزو اسامی مقدس نباشد و یا چنانچه نام مقدس است با نام مقدس دیگری تقاضای تغییر داده شود، همچنین جهت اثبات در دادگاه الزاماً نیاز به استشهادیه و حضور شهود در محضر دادگاه می باشد.

نکته آخر اینکه شخص می تواند در محل سکونت خود نیز تقاضای خود را مطرح نماید هرچند اداره ثبت احوال مربوطه، در آن حوزه یا شهر واقع نشده باشد که در اینصورت مرجع رسیدگی یک نسخه از دادگاه و ضمائم را برای اداره مربوطه (در هر نقطه از کشور) ارسال می نماید و اداره مزبور در فرجه مقرر نسبت به ارائه لایحه دفاعیه اقدام خواهد نمود.

روند رسیدگی به تغییر نام

با توجه به الکترونیکی شدن ثبت دادخواست در مراکز استان ها و شهر های بزرگ دادخواست تغییر نام نیز می بایست از طریق دفاتر خدمات قضایی به مراجع مربوطه ارسال گردد.

ثبت دادخواست از این طریق نیازمند ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک میباشد. لازم به ذکر است قبل از ثبت دادخواست نسبت به اخذ مشاوره حقوقی مناسب از وکیل متخصص تغییر نام اقدامات بایسته صورت پذیرد.

برای اخذ مشاوره حقوقی می توانید با وکیل ثبتی وکالت آنلاین مشورت نمایید.

آنچه بیش از هرچیز دادگاه را به پذیرش درخواست شما مبنی بر ابطال شناسنامه سابق و الزام اداره ثبت به صدور شناسنامه جدید و نامی دیگر مجاب میکند، این  است که خواهان بتواند اثبات نماید سال ها با نام دیگری بزرگ شده و زندگی کرده و هیچ انس والفتی با نام شناسنامه ای خود ندارد، و در حال حاضر که بالغ شده ترجیح می دهد نام واقعی خود در شناسنامه و مدارک هویتی اش درج گردد.

با بررسی آرای محاکم قضایی می توان اینطور استنباط نمود که حتی در مواردی ممکن است دادگاه نام های ائمه معصومین را نیز به نام های دیگری تغییر دهد و قطعا این اقدام بی احترامی شمرده نشده و صرفا سلیقه افراد در انتخاب نام میباشد.

به عنوان مثال نام فاطمه به نام ماهور تغییر پیدا کرده، و در مواردی نام جواد به نام کامران. و البته بالعکس این موضوع صادق است به عنوان مثال نام مرسوم و متداول پوریا به مرتضی و یا نام لیندا به نام مهناز تغییر یابد.

اقناع وجدان دادگاه از مواردی است که نیازمند تبحر و اشاره به نکات ظریفی بوده که در طرح دعوای تغییر نام می بایست به آن توجه کافی مبذول داشت. لذا توصیه میشود در این خصوص به وکیل ثبت احوال برای تغییر نام مراجعه شود.

لیست بهترین وکلای تغییر نام ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.