لیست بهترین وکلای کلاهبرداری کامپیوتری ایران

لیست-بهترین-وکلای-کلاهبرداری-کامپیوتری-ایران

یکی از مهمترین جرایم رایانه ای، کلاهبرداری کامپیوتری است که همانند جرائم کلاهبرداری سنتی جزء جرایم علیه اموال و مالکیت می باشد. باید توجه کرد هر نوع کلاهبرداری که به وسیله رایانه صورت می گیرد کلاهبـرداری کامپیوتری نمی باشد و تفاوت های اساسی در شرایط و نحوه وقوع جرم وجود دارد. به علت گسترش جرائم رایانه ای قانونگذار این نوع جرم را تحت عنوان قانون جرائم رایانه ای جرم انگاری کرده است.

باید به این نکته توجه شود که در این جرم رایانه علت ارتکاب یا وقوع جرم نیست بلکه به این نحو می باشد که مرتکب بدون فریب دادن قربانی و از طریق دخالت در داده های رایانه ای یا در نحوه عملکرد سیستم رایانه ای مال را برده و یا از خدمات دیگری که قصد آن را دارد بهره می جوید در این مقاله سعی شده است بطور کلی تفاوت های کلاهبرداری کامپیوتری و سنتی پرداخته می شود .

جرم کلاهـبرداری کامپیوتری در فضای مجازی و بین داده‌های رایانه‌ای و سامانه‌های کامپیوتری اتفاق می افتد و کلاهبردار از طریق فضای مجازی و با تغییر دادن داده‌ها و اطلاعات فرد، حتی بدون آگاهی بزه‌دیده، اموال وی را تصاحب می‌کند.

تفاوت کلاهبرداری کامپیوتری و سنتی

تفاوت کلاهبرداری کامپیوتری با کلاهبرداری سنتی، در ارتکاب محیط این جرائم و همچنین در تفاوت وسایل ارتکاب جرم است. کلاهـبرداری کامپیوتری با یکی از اعمال: واردکردن، تغییر، محو، مختل کردن، ایجاد یا متوقف کردن داده ها و… ارتکاب می یابد که برای تحصیل وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات است. الین نوع از کلاهبردرای یک جرم مقید به نتیجه است و برای ارتکاب بزه  تحقق همگی عناصر « عنصر قانونی، مادی، معنوی » لازم است. امروزه کلاهبرداران از رایانه و جعل هم برای کلاهبرداری سنتی و رایانه ای استفاده می کنند.

در کلاهبرداری سنتی به لحاظ اغفال قربانی لزوم روبرو شدن با بزه دیده و حضور فیزیکی در نزد وی وجود دارد لیکن در کلاهبرداری رایانه‌ای سوءاستفاده از داده‌های برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای از راه دور صورت می‌گیرد و اغلب کلاهبردار و قربانی باهم روبرو نمی‌گردند.

جعل‌، مقدمه کلاهبرداری کامپیوتری‌

از جمله‌، کارت‌های قابل پردازش یا مورد استفاده در سیستم‌های رایانه‌ای که ممکن است جعل ‌شوند؛ کارتهای اعتباری‌، کارتهای بدهی و کارتهای مغناطیسی می‌باشد. جعل کارتهای مزبور، یک جرم‌مطلق است و قابل کیفر. ولی چنانچه‌، جعل مزبور همراه با تحصیل وجوه یا اموال یا امتیازات مالی‌باشد، موضوع مشمول ماده ۶۷ قانون مزبور است‌. بنابراین جعل کارت‌های قابل پردازش یا مورداستفاده در سیستم رایانه‌ای با مقررات موجود مقدمه جرم کلاهبرداری کامپیوتری تلقی می‌شود.

کلاهبرداری از طریق کارتهای اعتباری معمولاً به این صورت است که کلاهبردار بجای صاحب‌اصلی کارت اقدام به خرید اینترنتی می‌نماید.

بدین ترتیب از یک سو، صاحب اصلی کارت اعتباری که کارت اعتباری وی مورد سوءاستفاده‌قرار می‌گیرد قربانی جرم است‌. از سوی دیگر، فروشنده کالا یا ارائه کننده خدمات که براساس کارت‌اعتباری غیرمجاز توسط ارائه کننده متقلب‌، کالایی را برای فرد کلاهبردار ارسال و یا خدماتی به وی ارائه‌کرده است نیز به عنوان قربانی مطرح می‌گردد.

مجازات کلاهبرداری کامپیوتری‌

فرد کلاهبردار ضمن بازگردان تمام پول و مالی که با کلاهبرداری به دست آورده بود به زندان و حبس از ۱ تا ۵ سال محکوم خواهد شد ، نوع دیگر مجازت کلاهبرداری کامپیوتری‌پرداخت جریمه نقدی ۲ تا ۱۰ میلیون تومان است حتی قاضی ممکن است فرد مجرم را به هردو کیفر حبس و پرداخت جریمه محکوم کند.

مرجع قضایی صالح

مرجع قضایی که برای رسیدگی به کلاهبـرداری رایـانه ای صلاحیت دارد ، دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای است ، این دادگاه در منطقه ۳۱ تهران است این دادگاه نیز پس از برسی پرونده ، ادامه رسیدگی به پرونده را به مرجع قضایی ارسال می کند که حساب بانکی فرد شاکی متضرر از کلاهبرداری در آن افتتاح شده است.

دو نکته فوق العاده که باید بدانید:

اگر طرف انگیزه کلاهـبرداری کامپیوتری‌را داشته باشد و برای عملی کردن آن اقدام کند اما به هر دلیلی این کلاهبرداری به نتیجه نرسد و عمل مجرمانه محقق نشود در این حالت فرد را نمی توان به عنوان مجرم شناخت این یعنی حصول نتیجه در این جرم شرط اصلی تحقق جرم است.

با توجه به افزایش خرید و فروش های اینترنتی امکان سو استفاده برای مفسادان فراهم شده به هنگام خرید، از اعتبار سایت مطمئن شوید و از فروشگاه های معروف اینترنتی سعی کند خرید نمایید زیرا که آنها دارای ssl یا همان پروتوکل امن هستند که برای آن ماهانه پول پرداخت می کنند و به شدت امن و مطمئن هستند.

شناسه : 1536
لیست بهترین وکلای کلاهبرداری کامپیوتری ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.