لیست بهترین وکلای اراضی باغات ایران

لیست-بهترین-وکلای-اراضی--باغات-ایران

وکیل اراضی باغات

در ماده 1 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب 1374/03/31 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها به مفهوم تغییر چگونگی استفاده از اراضی زراعی و باغات تعبیر شده است. در حقیقت این تغییر اراضی و باغات مانع از تداوم و بهره‌وری این دسته از اراضی می‌شوند. مطابق این قانون با هدف حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها و همچنین تداوم بهره‌وری از آن‌ها، تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در‌خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرک‌ها جز در موارد ضروری ممنوع است. وکیل اراضی باغات یک وکیل حقوقی پایه یک دادگستری است که علاوه بر دانش و تخصص، در این حوزه به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند.  

چرایی تغییر کاربری اراضی باغات

در حقیقت عوامل متعددی سبب تغییر کاربری اراضی کشاورزی می‌شوند، مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

•    خشکسالی‌های پی در پی و کم آبی در اکثر استان‌های کشور.

•    سود سرشاری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها وجود دارد.

•    عدم تخصیص زمین باهدف احداث شهرک‌های ویلایی در سال‌های اخیر.

•    عدم توجیه اقتصادی فعالیت‌های کشاورزی و سایر عوامل.

•    ضعف قوانین موجود و ناکارآمدی در خصوص اجرا یا مجریان.

مرجع قانونی و صالح که به امورات مربوط به تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها

در محدوده اراضی شهری و طبق ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تغییر کاربری املاک بر عهده کمیسیون مقرر در این قانون است. از طرف دیگر اما مرجع تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در هر استان بر اساس تبصره 2 ماده 1 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر عهده کمیسیونی مرکب، از رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر امور اراضی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی، مدیر کل حفاظت محیط زیست آن استان و یک نفر نماینده استانداری است. این کمیسیون به ریاست سازمان جهاد کشاورزی تشکیل  و به این دست از پرونده‌ها رسیدگی می‌کند، این کمیسیون به کمیسیون تبصره 1 ماده 1 قانون تغییر کاربری نیز معروف است.

در ایران باغات یکی از مهم‌ترین اراضی هستند که در بسیاری از موارد بر سر مالکیت، حق آب و مواردی از این دست دعاوی بسیاری رخ می‌دهد. با توجه به اینکه این حوزه یکی از حوزه‌های پر مشغله محسوب می‌شود، وکلای بسیاری هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند اما پیدا کردن بهترین وکیل که از تجربه و دانش بالایی برخوردار باشد، کار دشواری است اما ما در وب‌سایت وکالت آنلاین بستری را برای شما عزیران فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به راحتی به لیستی از بهترین وکلای اراضی باغات ایران دسترسی پیدا کنید.

بهترین وکلای اراضی باغات ایران

به طور کلی باید گفت که وکلای اراضی باغات با توجه به اینکه روی پرونده‌های متعددی فعالیت داشته‌اند از دانش و تجربه بالایی در این زمینه برخوردار هستند به همین دلیل با مشورت با آن‌ها می‌توان به برد پرونده کمک کرد. وکلای فعال در زمینه اراضی باغات بر تمامی مشکلات و موانعی که در چنین پرونده‌های وجود دارد، آگاه هستند که با تکیه بر همین موضوع می‌توانند به موکلان خود راه‌حل‌های اساسی و کاربردی ارائه کنند.

ویژگی‌های وکلای اراضی باغات ایران

وکلای اراضی باغات ایران از فن بیان خوبی برخوردار هستند که با بهره‌مندی از آن می‌توانند در دادگاه بسیار تاثیرگذار حضور پیدا کنند و به پیشبرد هرچه بهتر روند پرونده کمک کنند. نکته قابل توجه دیگر آن است که وکلای اراضی باغات بر تمامی قوانین و مقرارت آگاهی و تسلط کافی دارند که با بهره‌مندی از آن می‌توانند راه حل‌های قانونی و اثربخشی را برای پرونده انتخاب کنند و با استفاده از آن‌ها شانس برد پرونده را افزایش دهند.

شناسه : 1676

تغییر کاربری اراضی و باغ‌ها در چه صورتی امکان پذیر است؟

مطابق تبصره 1 ماده 2 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها تنها در صورتی که با هدف تامین محل سکونت صاحبان زمین تا پانصد مترمربع و تنها برای یک‌بار، احداث دامداری، مرغداری، پرورش آبزیان و غیره باشد، امکان پذیر است. علاوه بر این در حقیقت وکیل دادگستری که تحت عنوان وکیل اراضی باغات فعالیت می‌کند از حق موکل خود در برابر سازمان جهاد و کشاورزی دفاع می‌کند.

قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها شامل چه مواردی است؟

به موجب بند سه از قسمت الف دستورالعمل ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها فعالیت‌ها و اقداماتی مانند، پرورش قارچ، آبزیان، اسب، کرم ابریشم که در ردیف تولیدات کشاورزی است، بلا مانع است. همچنین بر اساس بند 1 از قسمت الف دستورالعمل ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، کارگاه های صنایع تکمیلی و غذایی، واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، بنگاه‌های تولیدی و غیره در گروه موارد تغییر کاربری مجاز محسوب می‌شوند.

آنی بودن جرم تغییر کاربری اراضی زارعی و باغ‌ها چگونه است؟

همواره بین شعبات مختلف دادگاه‌های سراسر کشور در خصوص آنی یا مستمر بودن جرم تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها اختلاف وجود داشته است. از این رو دیوان عالی کشور با صدور رای وحدت رویه 822 مورخ 1401/03/31 به این اختلاف پایان داده و جرم تغییر کاربری را در ردیف جرایم آنی قلمداد کرده است. فایده علمی چنین تفکیکی مشمول مرور زمان شدن این جرم است. اصولاً یک وکیل خوب و باتجربه در این حوزه به تمامی این قوانین و تبصره‌ها آشنا است.

لیست بهترین وکلای اراضی باغات ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.