×

لیست بهترین وکلای تعدیل اجاره بها ایران

لیست-بهترین-وکلای-تعدیل-اجاره-بها-ایران

شناسه : 739

یکی از دغدغه‌های اصلی این روزها در کلان شهر تهران و سایر نقاط کشور، مسئله خرید، فروش و اجاره املاک است. از آنجایی که ثبت و عقد قرارداد اجاره بسیار رایج، حساس و بااهمیت است، در نتیجه کمک گرفتن از بهترین وکلای تعدیل اجاره بها امر بسیار مهمی محسوب می‌شود. وکیل تعدیل اجاره بها، در حقیقت یک وکیل دادگستری است که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در رشته حقوق خصوصی ادامه داده و تمرکز کاری خود را در حوزه دعاوی قراردادهای ملکی، به خصوص دعاوی روابط موجر و مستاجر و تعدیل اجار بها قرار داده است. یک وکیل حقوقی با تخصص خود در این زمینه می‌تواند در امور قراردادی و تعدیل اجاره بها بسیار مثبت عمل کند.

بهترین وکلای تعدیل اجاره بها

یکی از دغدغه‌های اصلی این روزها در کلان شهر تهران و سایر نقاط کشور، مسئله خرید، فروش و اجاره املاک است. از آنجایی که ثبت و عقد قرارداد اجاره بسیار رایج، حساس و بااهمیت است، در نتیجه کمک گرفتن از بهترین وکلای تعدیل اجاره بها امر بسیار مهمی محسوب می‌شود. وکیل تعدیل اجاره بها، در حقیقت یک وکیل دادگستری است که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در رشته حقوق خصوصی ادامه داده و تمرکز کاری خود را در حوزه دعاوی قراردادهای ملکی، به خصوص دعاوی روابط موجر و مستاجر و تعدیل اجار بها قرار داده است. یک وکیل حقوقی با تخصص خود در این زمینه می‌تواند در امور قراردادی و تعدیل اجاره بها بسیار مثبت عمل کند.

یک وکیل خوب و باتجربه در زمینه تعدیل اجاره بها، به تمامی قوانین مدنی، قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ و مصوب سال ۱۳۷۶، آرای وحدت رویه و نظریات مشورتی قوه قضاییه در خصوص تعدیل اجاره بها تسلط کافی و جامع دارد. وکلای متخصص این حوزه با به کارگیری فنون دفاع در امور حقوقی حافظ حقوق موکلین خود بوده و به این ترتیب از تضییع حقوق موکلین خود در مراجع قضایی جلوگیری می‌کنند.

شرایط درخواست تعدیل اجاره بها در قانون

شرایط طرح دعاوی تعدیل اجاره بها در قوانین جمهوری اسلامی ایران، حوزه روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ در ماده ۴، اینگونه ذکر شده است:

1.    شرط انقضا مدت اجاره در ماده به طور صریح بیان شده است و برای طرح دعاوی تعدیل اجاره بها انقضا مدت اجاره الزامی است. بنابراین اشخاصی که قرارداد اجاره آن‌ها همچنان دارای مدت زمان و اعتبار بوده و افراد نمی‌توانند درخواست تعدیل اجاره بها را از دادگاه داشته باشند.

2.    همچنین لازم است تا سه سال شمسی از تاریخ مقرر شده در حکم قطعی دادگاه گذشته باشد.

تعدیل اجاره بها به چه معناست و چه شرایطی دارد؟

دعاوی اجاره و اجاره بها مربوط به روابط بین موجر و مستاجر است که مشمول سه قانون سال 1356، 1362 و 1376 می شود. بر اساس تاریخ قرارداد قوانین و روابط بین موجر و مستاجر در قالب یکی از مصوبه ها تعریف می شود.

بر اساس قوانین مصوب میان موجر مستاجر در سال 1356، هرکدام می توانند با استناد بر ترقی یا تنزل هزینه های زندگی درخواست تعدیل اجاره بها را داشته باشند. شرط تعدیل اجاره بها در این قانون این است که مدت اجاره منقضی شده و از زمان استفاده مستاجر از محل اجاره یا تعیین اجاره بها سه سال گذشته باشد. در این صورت دادگاه با نظر کارشناس و بررسی اظهارات موجر یا مستاجر و وکیل ملکی او، حکم به تعدیل اجاره بها می دهد و این حکم قطعی خواهد بود.

مبنای محاسبه تعدیل اجاره بها

از آنجا که اجاره بهای تعیین شده در قوانین روابط موجر و مستاجر سال 1356 نسبت به اجاره بهای امروزی و افزایش قیمت ها اندک است، پس مبنای محاسبه تعدیل اجاره بها چیست؟

ابتدا باید بدانید نوع بنا، مدت زمان ساخت آن، موقعیت ملک، مساحت آن و پرداخت یا عدم پرداخت سرقفلی همه مواردی هستند که در محاسبه تعدیل اجاره بها نقش موثری خواهند داشت.

بی شک محاسبه تعدیل اجاره بها امری تخصصی است و باید با نظر کارشناسانه انجام گیرد. در نتیجه مبنای محاسبه تعدیل اجاره بها با در نظر گرفتن موارد فوق انتخاب کارشناس مربوطه و نظریه او است. نظر کارشناس زمانی مورد قبول واقع می شود که همه موارد بالا به اضافه نرخ تورم، عمران و تغییراتی که مستاجر اعمال کرده است و دیگر واقعیت های موجود در آن دخیل باشند.

دعاوی تعدیل اجاره بها

دعاوی تعدیل اجاره بها مانند دیگر دعاوی مربوط به روابط بین موجر و مستاجر از پیچیدگی های دفاعی و چالش های سختی برخوردار نیست، با این حال طرح آن نیازمند شرایط و اثبات برخی موارد است که توصیه می شود در این زمینه حتما با یک وکیل ملکی معتبر مشورت شود.

موجر یا ملک موظف است مدارک مالکیت خود را به همراه دادخواست مربوطه و با رعایت شروط تعدیل اجاره بها ارائه دهد. چیزی که در مورد درخواست موجر اهمیت دارد تنظیم دادخواست و اثبات ادعای خود است. موجر همچنین می تواند ما به تفاوت اجاره بها تا زمان صدور حکم و خسارت تاخیر را نیز مطالبه کند.

بر اساس تجربه در دعاوی تعدیل اجاره بها تنها محور دفاعی مستاجر، اعتراض به نظر کارشناس می باشد، مگر اینکه شرایط تعدیل اجاره بها تحقق نیافته و یا مستاجر مدعی حقی بیشتر از دریافت منافع خود از محل باشد.

انتخاب کارشناس جهت محاسبه تعدیل اجاره بها

دادگاه باید کارشناس مربوطه جهت محاسبه تعدیل اجاره بها را از میان افراد متخصص در این رشته و به قید قرعه انتخاب نماید. در صورت تعدد کارشناسان و اختلاف نظر در محاسبه تعدیل اجاره بها، رای اکثریت مورد تایید واقع می شود. همواره در دادگاه موضوعی که نظر کارشناس در مورد آن الزامی است و مدتی که کارشناس باید نظر خود را بیان کند تعیین می شود.

مشکلات دعاوی تعدیل اجاره بها

گاهی ممکن است نظر کارشناس برای تعدیل اجاره بها مبالغی هنگفت و غیر منطقی باشد و طرف دیگر دعوی را با چالش جدی رو به رو کند. در نتیجه باید در اسرع وقت نسبت به اعتراض به مبلغ تعدیل به کمک وکیل ملکی متخصص و با تجربه اقدام کرد در غیر این صورت حکم قطعی و غیر قابل تغییر خواهد شد.

هزینه دادخواست در پرونده‌های مربوط به تعدیل اجاره بها چقدر است؟

تنظیم و ارائه دادخواست تعدیل اجاره بها نیز مانند بسیاری از دعواهای دیگر با هزینه‌های خاصی همراه است. از جمله هزینه‌هایی که در این زمینه باید پرداخت شود می‌توان به هزینه‌های دادرسی، هزینه بهترین وکلای تعدیل اجاره بها، هزینه مربوطه به ثبت دادخواست، هزینه دریافت برگ دادخواست و هزینه تنظیم دادخواست اشاره کرد.

نحوه رسیدگی به دعاوی تعدیل اجاره بها چگونه است؟

اولین و اصلی‌ترین گام برای رسیدگی به دعاوی تعدیل اجاره بها، تنظیم دادخواست است. ثبت این دادخواست در دفتر خدمات قضایی انجام شده و پس از ثبت، دفتر خدمات قضایی دادخواست مورد نظر را به شورای حل اختلاف ارسال می‌کند.

الزامات اثباتی موجر در دعاوی تعدیل اجاره بها شامل چه مواردی است؟

الزامات اثباتی موجر در دعاوی تعدیل اجاره بها شامل، احراز سمت مالک و موجر، احراز رابطه استیجاری،توجه داشته باشید که عموماً رابطه استیجاری از طریق اجاره نامه احراز می‌شود، است. علاوه بر این، اشاره به انقضای مدت ۳ سال از اخرین رای صادر شده راجع به تعدیل و همچنین درخواست جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری از دیگر روش‌ها و الزامات اثبات موجر است.

لیست بهترین وکلای تعدیل اجاره بها ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.