×

لیست بهترین وکلای رابطه نا مشروع ایران

لیست-بهترین-وکلای-رابطه-نا-مشروع-ایران

شناسه : 761

دامنه جرم رابطه نامشروع

رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد و منظور از آن رابطه بین زن و مرد نامحرمی است که مرزهای قانونی و شرعی رد کرده اند و خارج از حد مشخص شده با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند .

دامنه جرم رابطه نامشروع

رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد و منظور از آن رابطه بین زن و مرد نامحرمی است که مرزهای قانونی و شرعی رد کرده اند و خارج از حد مشخص شده با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند .

در قانون ایران، طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، جرم رابطه نامشروع به این شکل تعریف شده است :

چنانچه زن و مردی که بین آن ها محرمیت نباشد ، مرتکب روابط نامشروع یا اعمال منافی عفت غیر از زنا مثل بوسیدن یا در آغوش گرفتن شوند ، مجرم خواهند بود.

مجازات جرم رابطه نامشروع

به موجب ماده 637 قانون مجازات اسلامی، مجازات جرم رابطه نامشروع 99 ضربه شلاق تعزیری است .  

البته اگر عمل رابطه نامشروع در ملا عام و اماکن عمومی انجام شود، علاوه بر 99 ضربه شلاق دادگاه شخص را به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق مضاف محکوم می نماید.

سابقه کیفری در جرم رابطه نامشروع

همانطور که گفته شد مجازات جرم رابطه نامشروع 99 ضربه شلاق تعزیری است و به موجب ماده 25 قانون مجازات اسلامی و تبصره یک آن فقط شلاق حدی دارای محکومیت موثر کیفری است . محکومیت به جرم رابطه نامشروع فقط در پیشینه کیفری محکوم درج می گردد اما در گواهی های صادره منعکس نخواهد شد، درواقع جرم رابطه نامشروع سابقه کیفری نخواهد داشت.

رابطه نامشروع جرم غیر قابل گذشت؟

رابطه نامشروع یک جرم غیرقابل گذشت است یعنی شکایت شاکی و گذشت او به موجب تبصره یک ماده 100 قانون مجازات اسلامی در شروع به تعقیب و رسیدگی و ادامه آن ها و اجرای مجازات تاثیری ندارد. یعنی اگر شخصی مرتکب جرم رابطه نامشروع شود برای رسیدگی و اجرای مجازات نیاز به طرح شکایت از سوی شاکی نمی باشد و از نظر جنبه عمومی قابل پیگیری خواهد بود.

شکایت رابطه نامشروع

رسیدگی به پرونده رابطه نامشروع می تواند به صورت حقوقی از طریق دادگاه خانواده یا به صورت کیفری و از طریق دادسرا باشد. دادسرای ارشاد در شهر تهران برای رسیدگی به جرم رابطه نامشروع معین شده است.

اما در شهرستان ها این شکایت در دادسرا و مطابق رویه سایر جرایم کیفری دنبال می شود.

مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع شامل مدارک شناسایی، مدارک و صورتجلسه پلیس و شهادتنامه شهود می باشد.

رابطه نامشروع و حق طلاق

یکی از مواردی که زن میتواند از شوهر خود طلاق بگیرد، اثبات عسر و حرج و یا ازدواج شوهر بدون اجازه زن و یا رابطه نامشروع است.

در صورتیکه زن بتواند رابطه نامشروع را ثابت کند، حق طلاق خواهد داشت.

رابطه نامشروع و مهریه

هنگام عقد یک زوج، مهریه در سند ازدواج مشخص می شود. در طول دوران زندگی و یا زمانی که مرد قصد دارد زن خود را طلاق بدهد، زن می تواند مهریه خود را به صورت کامل دریافت کند.

اگر رابطه نامشروع زنی ثابت شود، بازهم مهریه به او تعلق می گیرد. یعنی اگر مردی به دلیل رابطه ی نامشروع تصمیم به طلاق همسرش بگیرد، ابتدا باید مهریه او را به طور کامل پرداخت کند.

رابطه نامشروع و نفقه

بعضی از افراد گمان می کنند اگر زنی با مرد غریبه رابطه ی نامشروع داشته باشد، دیگر نمی تواند از شوهر خود نفقه گذشته خود را مطالبه کند.

ولی رابطه ی نامشروع و نفقه هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارد. یعنی حتی اگر شوهر بتواند رابطه نامشروع همسرش را اثبات کند، اگر زن بخواهد، به کمک یک وکیل خانواده ، نفقه گذشته خود را به طور کامل از شوهر دریافت خواهد کرد.

جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه ی راه های ارتباطی با برنامه های مختلفی مانند واتس اپ و تلگرام و….. ،جرایم نیز در فضاهای مختلف مجازی گسترش یافته و به طرق مختلفی به وجود آمده است . بنابراین در فضای مجازی با توجه به خارجی بودن سرورها و ایجاد اکانت های تقلبی می توان راحت تر به روابط نامشروع تن داد.

از دلایلی که می توان برای اثبات رابطه نامشروع به آن استناد نمود با معرفی اکانت آن ها و یا تهیه عکس از صحبت های خصوصی به صورتی که اکانت و اسم شخص مشخص باشد. لازم به ذکر است با توجه به این که اکثر پیام رسان ها از جمله تلگرام و واتس اپ و … خارجی هستند با حذف اکانت توسط کاربر قابل پیگیری نخواهند بود و همچنین درخواست استعلام نسبت به آنها امکان پذیر نمی باشد.

لیست بهترین وکلای رابطه نا مشروع ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.