×

لیست بهترین وکلای وکیل دیوان عدالت اداری ایران

لیست-بهترین-وکلای-وکیل-دیوان-عدالت-اداری-ایران

شناسه : 785

هزینه وکیل دیوان عدالت اداری  کاملاً یک بحث توافقی محسوب می‌شود و وکیل حقوقی دیوان عدالت براساس کاری که انجام می‌دهد، هزینه را تعیین می‌کند. ممکن است که در بعضی مواقع وکیل دادگستری فعال در زمینه دیوان اداری، نیاز نباشد تا به دفعات زیاد به دادگاه مراجعه کند، در نتیجه هزینه وکیل دیوان عدالت در این زمان کمتر است. وکلای مورد نظر متناسب با کاری که برای موکل خود انجام می‌دهند، هزینه تعیین می‌کنند.

هزینه وکیل دیوان عدالت اداری

هزینه وکیل دیوان عدالت اداری  کاملاً یک بحث توافقی محسوب می‌شود و وکیل حقوقی دیوان عدالت براساس کاری که انجام می‌دهد، هزینه را تعیین می‌کند. ممکن است که در بعضی مواقع وکیل دادگستری فعال در زمینه دیوان اداری، نیاز نباشد تا به دفعات زیاد به دادگاه مراجعه کند، در نتیجه هزینه وکیل دیوان عدالت در این زمان کمتر است. وکلای مورد نظر متناسب با کاری که برای موکل خود انجام می‌دهند، هزینه تعیین می‌کنند.

آیا امکان دارد وکلای دیوان عدالت اداری مسئولیت پرونده‌ای را به صورت رایگان نیز بپذیرند؟

با توجه به اینکه کار پرونده‌های دیوان عدالت اداری کاملاً تخصصی است و لازم است تا به عنوان اولین قدم برای انجام هر کاری، یک تنظیم دادخواست انجام شود و از آنجایی که نوشتن دادخواست کار زمان بری محسوب می‌شود، در نتیجه تعداد کمی از وکلا این مسئولیت را به صورت رایگان انجام می‌دهند. با این حال شما با مراجعه به لیست وکیل در سایت وکلا و یا سایت قوه قضاییه ممکن است بتوانید وکیل رایگان در زمینه دیوان عدالت اداری پیدا کنید.

وکیل آنلاین فعال در زمینه دیوان عدالت اداری

برای رسیدگی به یک پرونده در دیوان عدالت اداری لازم است تا اقامه دعوا و در واقع دادخواست مورد نظر، تقدیم دادگاه شود. در این زمان مدعی در دیوان باید برای خود حقی قائل شده و آن حق نیز باید از لحاظ قانون شناخته شده باشد تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید. در حقیقت دادخواست نخستین سندی است که تظلم خواه به وسیله آن و با رعایت مقررات ادعا و خواسته خود را به وسیله وکیل دیوان عدالت اداری در دیوان مطرح و درخواست رسیدگی و صدور رای می‌کند.  برخی از موسسات با ارائه خدماتی تحت عنوان وکیل آنلاین مسئولیت پروند‌ه افرادی که امکان حضور در آن شهر یا کشور را ندارند، برعهده می‌گیرند.

مفهوم برخی از اصطلاحات حقوقی

برخی اصطلاحات رایج در اکثر پرونده‌های قضایی استفاده می‌شود، در این بخش به معرفی و مفهوم این اصطلاحات می‌پردازیم.

خواهان

در پرونده‌های قضایی خواهان شخصی است که اقامه دعوی حقوقی کرده و نتیجه دادرسی مدنی هر که چه باشد بر او برمی‌گردد. خواهان صفت فاعلی خواستن است و فرهنگستان آن را در مقابل « مدعی » قرار داده است.

مدعی

در اکثر مباحث و دعوای حقوقی مانند مبحث دیوان عدالت اداری که وکلای دیوان عدالت اداری به آن می‌پردازد، مدعی در دعاوی حقوقی به آن شخصی اشاره دارد که دادخواهی می‌کند.

دادخواست

دادخواست وسیله‌ای است که خواهان به واسطه آن طرف خود را به دادرسی فرا می‌خواند تا به این ترتیب در حضور طرفين، تدافع و احقاق حق صورت گیرد. 

وکیل دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری مرجعی برای رسیدگی به شکایات و دعاوی بین ادارات و مردم می باشد و معمولا دعاوی مربوط به امور ملک و املاک  نیز به دیوان عدالت اداری مربوط می شود. البته لازم به ذکر است توصیه می شود به دلایل زیر دعاوی ملکی به دیوان عدالت اداری سپرده نشود:

•    قوانین ملکی در دادگاه دیوان عدالت اداری بسیار پیچیده است.

•    فرآیند رسیدگی به شکایت بسیار زمان بر و هزینه بر خواهد شد.

•    در اختیار نداشتن وکیل دیوان عدالت اداری معتبر و با تجربه و عدم آگاهی از قوانین خسارات زیادی به شما وارد خواهد کرد.

مهم ترین وظایف و اختیارات دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت اداری وظایف و اختیارات متعددی در اختیار دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

•    اعتراض به تصمیمات و اقدامات واحدهای دولتی اعم از وزارتخانه ها و سازمان ها و مؤسسات و شرکت های دولتی و شهرداری ها و سازمان تأمین اجتماعی و تشکیلات و نهاد های انقلابی و مؤسسات وابسته به آن ها .توصیه می شود در طول رسیدگی به اعتراضات از وکیل دیوان عدالت اداری با تجربه کمک گرفته شود.

•    رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون‌های مالیاتی، هیأت حل اختلاف کارگر و کارفرما، کمیسیون موضوع ماده 100 قانون شهرداری ‌ها منحصراً از حیث نقض قوانین و مقررات یا مخالفت با آن ها.

•    رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از آیین ‌نامه ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداری‌ها و مؤسسات عمومی غیردولتی در مواردی که مقررات مذکور به علت مغایرت با شرع یا قانون و یا عدم صلاحیت مرجع مربوط یا تجاوز یا سوء استفاده از اختیارات یا تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب ضایع شدن حقوق اشخاص می شود.

شکایت در دیوان عدالت

همانطور که گفته شد مطابق با قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت دادخواهی افراد جامعه از تصمیمات و اقدامات مراجع و یا ادارات دولتی یا وابسته به دولت و شهرداری ها در صلاحیت دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت ثبت شکایت در دیوان عدالت اداری ابتدا باید به کمک یک وکیل دیوان عدالت اداری مدارک و مستندات لازم و محکمه پسند جمع آوری گردد و سپس در فرم های شکایت در دیوان عدالت اداری نسبت به تنظیم صحیح و دقیق فرم شکایت اقدام نمود و خواسته و عنوان شکایت را متناسب با موضوع تعیین کرد .

مشخصات وکیل دیوان عدالت اداری

وکیل دیوان عدالت اداری باید وکیل دادگستری باشد و همانند سایر محاکم شعبات بدوی و تجدید نظر دیوان عدالت اداری وکالت وکلای دادگستری را جهت ثبت شکایت و یا اعلام وکالت در پرونده های مرتبط با دیوان عدالت اداری پذیرا خواهند بود.

برای وکالت دادن به یک وکیل دادگستری باید توجه داشت که ابتدا لازم است به صورت حضوری به همراه مدارک خود به دفتر وکیل دیوان عدالت اداری رفته و پس از مطالعه مدارک توسط ایشان  و قبول پرونده، ضمن امضای وکالت نامه، قرار مالی نیز با ایشان تنظیم نمایید .

از آنجایی که قاضی دیوان عدالت اداری به صورت غیرحضوری شکایت ها را بررسی می کند، برای بالا بردن احتمال موفقیت پرونده، به ارائه یک شکایت نامه مستدل و دقیق نیاز خواهد بود.

با توجه به این مسئله و اینکه اکثر پرونده هایی که بدون کمک گرفتن از وکیل دیوان عدالت اداری به دادگاه ارائه شدند ناموفق بودند، کمک گرفتن از وکیل دیوان عدالت اداری معتبر به دلیل آشنایی با قوانین اداری کشور و برخورداری از تجربه بالا، برگ برنده ای برای رسیدن افراد به حقوقشان خواهد بود.

بررسی شکایت چه نوع پرونده‌هایی در دیوان عدالت اداری انجام می‌شود؟

افراد می‌تواند در صورتی که عملی خلاف قانون انجام شود و یا حقی از آن‌ها درسازمان‌های دولتی، وزارتخانه‌ها و ده‌ها ارگان دولتی دیگر، سلب شود، از ارگان مورد نظر شکایت کنند.

چه کسانی می‌توانند در دیوان عدالت اداری ثبت شکایت کنند؟

هر شخصی چه کارمند دولت چه شخص دیگری که قصد دارند تا از سازمان یا نهاد دولتی شکایت کنند، باید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.

در خواست تجدید نظر در دیوان عدالت اداری شامل چه مراحلی است؟

وکیل دیوان عدالت اداری هر یک از طرفین دعوا، شاکی یا طرف شکایت، به رای صادر شده از سوی دادگاه معترض باشند می‌توانند با تنظیم دادخواست تجدیدنظر نسبت به رای صادر شده اعتراض کنند. دادگاه ظرف 30 روز به دادخواست تجدید نظر پاسخ می‌دهد. در نهایت بعد از تکمیل پرونده در شعبه تجدید نظر، شعبه یا رای شعبه بدوی را تایید می‌کند و یا آن را نقض و حکم مقتضی را صادر می‌کند.

انتخاب موضوع

وکیل متخصص را در موضوع مورد نظر پیدا کنید

لیست بهترین وکلای وکیل دیوان عدالت اداری ایران صفحه 1، تعداد 20 وکیل یافت شد
مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.